שיחות הפיוס בין ישראל לטורקיה ייפתחו היום על רקע מחאת משפחות הרוגי המשט

קרובי ההרוגים מסרבים לבטל את התביעות נגד חיילי צה"ל. שר החוץ האמריקאי השווה בין הטרגדיה שלהם לזו של משפחות הנרצחים בבוסטון

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

ישראל וטורקיה יפתחו היום (שני) באנקרה בשיחות שנועדו להביא לנירמול היחסים בין המדינות. במוקד השיחות יעמדו שתי סוגיות – גובה הפיצויים שתשלם ישראל למשפחות הרוגי המשט לעזה וההתחייבות הטורקית לעצור את כל ההליכים המשפטיים שנפתחו נגד חיילים וקצינים ישראלים מאז ההשתלטות על ה"מאווי מרמרה" במאי 2010.

השיחות באנקרה מתקיימות חודש בדיוק אחרי שראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח בטלפון עם עמיתו הטורקי רג'פ טייפ ארדואן והתנצל בפני העם הטורקי על הרג תשעה הפעילים הטורקים במשט לעזה. בשיחת הטלפון, שהתקיימה בחסותו של נשיא ארה"ב ברק אובמה, סיכמו השניים על פתיחת תהליך של נירמול היחסים והחזרת השגרירים לאנקרה ולתל-אביב.

המשלחת הישראלית שתצא לשיחות באנקרה תהיה מורכבת משליחו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לנושא הטורקי, מנכ"ל משרד החוץ לשעבר יוסף צ'חנובר ומהיועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור. השניים צפויים להיפגש מחר עם סגן ראש ממשלת טורקיה בולנט ארינצ' ועם מנכ"ל משרד החוץ של טורקיה פרידון סינירלולו. עמידרור וצ'חנובר ישובו לישראל בערב.

קרי דואותולו, היוםצילום: אי-אף-פי

השיחות באנקרה ייפתחו על רקע התנגדות ומחאה חריפה מצד משפחות ההרוגים הטורקים. למרות כמה מפגשים עם בני המשפחות לא הצליחו נציגי ממשלת טורקיה לשכנע אותן להסיר את התביעות שהגישו נגד קצינים וחיילים ישראלים בבתי משפט בטורקיה ולהסכים לקבל את הסדר הפיצויים.

בני המשפחות הודיעו אתמול כי הם מוטרדים מההצהרות של בכירי ממשלת טורקיה לגבי הסרת התביעות המשפטיות נגד גורמים ישראלים. המשפחות הדגישו כי יסרבו לקבל פיצויים מישראל עד שזו תסיר את המצור על עזה ותתיר מעבר חופשי של סחורות ובני אדם.

פקיד ישראלי בכיר ציין כי סבב השיחות שיתקיים באנקרה נועד קודם כל לשמוע מה דורשים הטורקים בנושא הפיצויים ולהבהיר את עמדת ישראל בנוגע להסרת התביעות המשפטיות. הפקיד הבכיר העריך כי יהיה צרך בסבבי משא ומתן נוספים כדי לסכם את הסוגיה.

שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי נפגש אתמול באיסטנבול עם ראש ממשלת טורקיה ארדואן ועם שר החוץ אחמט דואותולו והדגיש בפניהם כי ארה"ב מעוניינת לראות התקדמות בשיחות הפיוס עם ישראל.

במסיבת העיתונאים עם דואותולו פנה קרי אל משפחות ההרוגים הטורקים וניסה לשכנע אותן להיענות להסדר הפיצויים. במסגרת הפנייה למשפחות השווה קרי בין הטרגדיה שלהן לבין זו של משפחות הנרצחים בפיגוע בבוסטון.

"עברנו את השבוע של מה שקרה בבוסטון ויש לי רגשות עמוקים כלפי מי שמאבד אנשים שקרובים אליו בגלל אלימות", אמר קרי. "אבל במבט קדימה עלינו למצוא את הדרך הטובה ביותר לקרב בין אנשים, לפרק את המתיחויות האלה, להסיר את הסטריאוטיפים ולנסות לעשות שלום". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ