הייגל: נמנע גרעין איראני; יעלון: אנו מוכנים לפעול אם נשק כימי יועבר מסוריה

שר ההגנה האמריקאי ושר הביטחון נפגשו לפגישת עבודה ראשונה ודנו בעסקת הנשק בין המדינות ובהתפתחויות באזור. בהמשך היום ייפגש הייגל עם פרס ונתניהו

גילי כהן
גילי כהן

שר ההגנה האמריקאי החדש, צ'אק הייגל, המבקר בישראל במסגרת סיור היכרות רשמי בן שבוע ימים במזרח התיכון, נפגש הבוקר (שני) לפגישת עבודה ראשונה עם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון. במסיבת עיתונאים משותפת שקיימו השניים בתום הפגישה הכריז הייגל כי סוכמו פרטי עסקת הנשק בין המדינות, האמורה לשמור על היתרון היחסי של ישראל למול שכנותיה. במסגרת העסקה המדוברת בסך 10 מיליארד דולר, תרכוש ישראל בכספי הסיוע האמריקאים את מסוק-מטוס ה-V-22 הממריא אנכית, כמו גם מטוסי תדלוק, מכ"מים ועוד. בדרכו לישראל אתמול אמר הייגל לכתבים כי "עסקת מכירת הנשק מארה"ב לישראל היא מסר ברור לאיראן".

"ניהלנו שיחות בנושאים מגוונים. ארה"ב וישראל מתמודדות עם אתגרים ב'שכונה הקשה' שלנו, בראשיתם איראן", אמר יעלון בפתח מסיבת העיתונאים בקריה בתל אביב. "המחויבות בין המדינות מתבטאת בתמיכה האמריקאית לביטחון הישראלי. אנחנו רואים את המחויבות הזו ב'כיפת ברזל' שהצילה חיים, ואנחנו רואים את המחויבות הזו גם באישור הנשיאותי לעסקאות - כולל ה-v22 כעת". יעלון גם ביקש למסור את תנחומיו למשפחות ההרוגים בפיגוע בבוסטון.

הייגל הודה ליעלון על קבלת הפנים החמה ואמר: "זו ההנאה האישית שלי להיות כאן בישראל ולחדש חברויות ולבנות יחסי עבודה חדשים עם בוגי יעלון". לדבריו, "המדינות שלנו חולקות ערכים, אינטרסים דומים - ביניהם מזרח תיכון שקט. ארה"ב הבהירה לישראל כי אנו מחויבים לספק לה  את מה שתצטרך כדי לשמר את יתרונה הביטחוני... כדי שלישראל תהיה את היכולת להתמודד מול המציאות המשתנה - כולל כיפת ברזל, חץ ושרביט קסמים". "עשינו צעד משמעותי היום - יעלון ואני הסכמנו שלישראל יועברו מכ"ם למטוסי קרב, מטוסי תדלוק, והv-22 (אוספריי) שטרם סופק למדינה אחרת. הדבר מבטיח עליונות אווירית לישראל בעתיד ויאפשר לחיל האוויר אפשרויות ארוכות טווח", הדגיש שר ההגנה האמריקאי והוסיף כי "העסקה הזו מוכיחה כי השת"פ הביטחוני הוא חזק מתמיד, וזה רק ימשיך להתחזק בעתיד".

כשנשאל על עמדתו בסוגיית הגרעין האיראני השיב הייגל: "לאורך השנים אמרתי דבר אחד: כל האופציות הצבאיות צריכות להישאר על השולחן כדי להתמודד עם איראן. אני תומך בעמדת הנשיא בנושא האיראני". לדבריו, "העמדה שלנו היא שאיראן לא תורשה לפתח נשק גרעיני. נמנע מאיראן לפתח נשק איראני, נקודה".

"פיתוח איראן גרעינית צריך להיפסק, ציין יעלון, "אנחנו מאמינים שהפתרון הצבאי שמדובר הרבה צריך להיות האחרון, בכל מקרה. יש כלים אחרים. יש סנקציות, פתרון דיפלומטי וכו'. אבל בלעדי איום צבאי אין צ'אנס שהמשטר האיראני יפסיק את פיתוח הפצצה הגרעינית". "ישראל מדינה סוברנית. ולכל אחת כזו יש את הזכות להגן על עצמה", הגיב הייגל לדברי שר הביטחון, "יש חילוקי דעות בנוגע לטיימינג, אך אין חולק על השת"פ בין המודיעין. הסנקציות על איראן, אני מאמין, הן העמוקות ביותר שראינו אי פעם על מדינה. והן גורמות לקשיים עצומים על איראן. יש להן השפעה. ועדיין אני חוזר- האופציה הצבאית היא תמיד אופציה, והיא תמיד על השולחן".

כשנשאל בנושא המצב בסוריה השיב יעלון כי "יש לנו קו אדום ברור עם המשטר הסורי. הראשון - לא לאפשר נשק מתקדם שיועבר או יילקח ע"י חיזבאללה וארגוני טרור אחרים. כל פעם שחוצים את הקו האדום הזה, אנחנו פועלים. הדבר השני הוא לשמור על גבולנו ברמת הגולן בטוח. הנשק הכימי הוא קו אדום ואנחנו מוכנים לפעול אם נשק כימי יועבר. זה טרם הגיע למבחן המציאות". גם שר האמריקאי ביקש להתייחס בקצרה לעניין הסורי ואמר: "שימוש הממשל הסורי בנשק כימי יהווה 'גיים-צ'יינגר'. אני לא מתכוון לדון כאן במה ישתנה או לא אם זה יקרה".

5 מתוך 5 |
הייגל, יעלון, גנץ ושגריר ישראל בארה"ב מייקל אורן (קיצוני מימין) ושגריר ארה"ב בישראל דן שפירו (קיצוני משמאל) בטקס קבלת הפנים הרשמי בקריה בתל אביב
1 מתוך 5 |
יעלון והייגל בטקס הרשמי בקריה בת"אצילום: אריאל חרמוני
2 מתוך 5 |
הייגל מביט בתמונות שרי הביטחון לדורותיהם במשרד הביטחון בקריהצילום: אריאל חרמוני

אתמול נחת הייגל בישראל בשעות הבוקר, ביקר ביד ושם בירושלים וסעד ארוחת ערב עם שר הביטחון יעלון במלון מצודת דוד בבירה. לאחר הביקור בקריה בתל אביב היום, יצאו הייגל ויעלון לסיור מוסק בגזרה הצפונית, ובכלל זה מעל גבול לבנון ורמת הגולן. בהמשך היום הוא צפוי להיפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם הנשיא שמעון פרס.

במשרד ההגנה האמריקאי אמרו כי הביקור הוא פרק המשך של ביקור נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בחודש שעבר. במרכז הפגישות הביטחוניות של הייגל עומד הנושא האיראני, כמו גם המציאות המשתנה בסוריה.

לאחר מכן הוא יטוס לביקור בירדן, שיתמקד בהשלכות מלחמת האזרחים בסוריה על המדינה. משם ימשיך הייגל לערב הסעודית, מצרים ואיחוד האמירויות. באיחוד האמירויות צפוי הייגל לקדם את עסקת הרכש של 25 מטוסי אף-16 על ידי אבו-דאבי, כאשר במסגרת העסקה טייסי מטוסי הקרב אף יאומנו בארה"ב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ