הסתיים סבב השיחות הראשון בין ישראל לטורקיה

הדיונים באנקרה עסקו בעיקר בהסדר הפיצויים שתשלם ישראל למשפחות האזרחים הטורקים שנהרגו במהלך אירועי המשט במאי 2010

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ישראל וטורקיה קיימו היום (שני) באנקרה סבב שיחות ראשון בנוגע לתהליך נרמול היחסים בין המדינות. הדיונים באנקרה עסקו בעיקר בהסדר הפיצויים שתשלם ישראל למשפחות האזרחים הטורקים שנהרגו או נפצעו במהלך ההשתלטות על המשט לעזה במאי 2010.

פקיד ישראלי בכיר ציין היום כי סבב השיחות הראשון התנהל באווירה טובה. לדבריו, השיחות עסקו בגיבוש העקרונות שבהתאם להם ישולמו פיצויים. מדובר בקריטריונים לפיהם יהיה אזרח טורקי שהיה על המשט זכאי לקבל פיצויים. בסבב השיחות עדיין לא נדונו סכומי הפיצויים עצמם. הפקיד הישראלי הבכיר ציין כי גובה הפיצויים יעלה בסבב השיחות השני. עם זאת, בשלב זה לא נקבע מועד או מקום למפגש נוסף.

המשלחת הישראלית לשיחות באנקרה היתה מורכבת משליחו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לנושא הטורקי, מנכ"ל משרד החוץ לשעבר יוסף צ'חנובר ומהיועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור. השניים נפגשו עם סגן ראש ממשלת טורקיה בולנט ארינצ' ועם מנכ"ל משרד החוץ של טורקיה פרידון סינירלולו. עמידרור וצ'חנובר ינחתו בישראל היום בערב.

היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור ביציאה מהשיחותצילום: אי-אף-פי

השיחות באנקרה מתקיימות חודש בדיוק אחרי שראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח בטלפון עם עמיתו הטורקי רג'פ טייפ ארדואן והתנצל בפני העם הטורקי על הרג תשעה הפעילים הטורקים במשט לעזה. בשיחת הטלפון, שהתקיימה בחסותו של נשיא ארה"ב ברק אובמה, סיכמו השניים על פתיחת תהליך של נרמול היחסים והחזרת השגרירים לאנקרה ולתל-אביב.

השיחות באנקרה נפתחו על רקע התנגדות ומחאה חריפה מצד משפחות ההרוגים הטורקים. למרות כמה מפגשים עם בני המשפחות לא הצליחו נציגי ממשלת טורקיה לשכנע אותן להסיר את התביעות שהגישו נגד קצינים וחיילים ישראלים בבתי משפט בטורקיה ולהסכים לקבל את הסדר הפיצויים. בני המשפחות הודיעו אתמול כי הם מוטרדים מההצהרות של בכירי ממשלת טורקיה לגבי הסרת התביעות המשפטיות נגד גורמים ישראלים. המשפחות הדגישו כי יסרבו לקבל פיצויים מישראל עד שזו תסיר את המצור על עזה ותתיר מעבר חופשי של סחורות ובני אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ