הכנסת תדון היום בשואה הארמנית

סבב השיחות הראשון עם טורקיה על נרמול יחסי המדינות ופיצוי נפגעי המשט הסתיים אתמול באנקרה ללא תוצאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

במליאת הכנסת יתקיים היום דיון מיוחד על רצח העם הארמני בידי השלטון העות’מאני. בעת הדיון יתבקשו חברי הכנסת לאשר דיון המשך מעמיק יותר בנושא באחת הוועדות.

מספר הקורבנות הארמניים המדויק בטבח אינו ידוע ונע בין 600-300 אלף למיליון וחצי. לפי הגרסה הטורקית להתרחשויות, לא היה רצח עם מתוכנן אלא מעשי אלימות הדדיים, שבהם נהרגו יותר מוסלמים מאשר ארמנים. מחר לפני 98 שנים, ב-24 באפריל 1915, פקד שר הפנים של האימפריה טלעת פאשה על מושלי המחוזות לעצור את פעילי התנועות הארמניות ולאסוף את נשקם. מאות אינטלקטואלים ובעלי מקצועות חופשיים ארמנים נעצרו באיסטנבול וגורשו מזרחה. רובם נרצחו.

יו”ר הכנסת לשעבר, ח”כ ראובן ריבלין, נפגש אתמול בכנסת עם משלחת אורחים מטורקיה ואמר להם כי חברי הכנסת ייאלצו להכריע בדיון על הג׳נוסייד הארמני בין התועלת הכרוכה ביחסים האסטרטגיים עם טורקיה לבין הצו המוסרי שלא להתעלם מרצח העם הארמני. “כבני אנוש וכיהודים אסור לנו להתעלם מאסונות של עם אחר, ועלינו להמשיך ולציין זאת ללא קשר ליחסים עם טורקיה כבעלת ברית”, אמר ריבלין.

המשלחת הישראלית, אתמול באנקרהצילום: אי-אף-פי

באנקרה התקיים אתמול סבב שיחות ראשון בין ישראל לטורקיה על נרמול יחסי המדינות. פקיד ישראלי בכיר מסר כי השיחות התנהלו באווירה טובה והתמקדו בגיבוש העקרונות להסדר הפיצויים שישראל תשלם למשפחות האזרחים הטורקים שנהרגו או נפצעו בהשתלטות על המשט לעזה במאי 2010.  בסבב נדונו הקריטריונים לפיהם אזרחים טורקים שהיו על ספינת המאווי מרמרה יקבלו זכאות לפיצויים, אולם לא עסקו בסכומי הפיצויים. הפקיד הישראלי הוסיף כי סוגיית גובה הפיצויים תעלה בסבב השיחות השני, אף שטרם נקבעו לו מועד או מקום.

במשלחת הישראלית השתתפו שליחו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לעניין הטורקי ומנכ”ל משרד החוץ לשעבר, יוסף צ’חנובר, והיועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור. השניים נפגשו עם סגן ראש ממשלת טורקיה בולנט ארינץ’ ועם מנכ”ל משרד החוץ הטורקי פרידון סינירלולו.
השיחות התקיימו חודש בדיוק אחרי שראש הממשלה נתניהו שוחח בטלפון עם עמיתו הטורקי רג’פ טייפ ארדואן והתנצל בפני העם הטורקי על הרג תשעת הפעילים הטורקים במשט לעזה. בשיחת הטלפון, שהתקיימה בחסות נשיא ארצות הברית ברק אובמה, סיכמו השניים על פתיחת תהליך נרמול היחסים והחזרת השגרירים לאנקרה ולתל אביב.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ