ראש אמ"ן לשעבר: עד הקיץ איראן תעבור בוודאות את הקו האדום של נתניהו

עמוס ידלין העריך ש"יש לנו עוד חודשיים לישון בשקט" וש"אנחנו במסלול התנגשות לקראת סוף השנה". קודם לכן אישר לראשונה בפומבי רח"ט מחקר בצה"ל כי משטר אסד השתמש בנשק כימי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"עד הקיץ האיראנים יעברו בוודאות את הקו האדום שהציב ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאומו באו"ם". כך אמר האלוף במילואים עמוס ידלין, ראש אגף המודיעין לשעבר, בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי שהוא עומד כיום בראשו המתקיים בשעה זו. לדברי ידלין, ישראל יכולה לתקוף לבדה באיראן ואף להתמודד עם השלכות מהלך צבאי זה. מוקדם יותר, נאם באותו הכנס ראש חטיבת המחקר באגף המודיעין בצה"ל, תא"ל איתי ברון, ואישר לראשונה באופן פומבי כי המשטר הסורי עשה שימוש בנשק כימי. "למיטב הבנתנו המקצועית המשטר עשה שימוש בחל"כ (חומר לחימה כימי) ממית בשורה של אירועים, כולל האירוע ב-19 במארס", אמר ברון.

ידלין ביקש בדבריו לסמן את מועד הבחירות באיראן, כבר ביוני הקרוב, כנקודת הזמן הקריטית. "'זמן הפריצה' של איראן עומד על כחודשיים, כאשר נקודת המפתח היא מועד הבחירות. יש לנו לישון בשקט עוד כחודשיים עד לבחירות, ואחרי זה לדעתי האיראנים יצטרכו לקחת החלטה לא פשוטה (לגבי עתיד תוכנית הגרעין, ג"כ)", אמר והוסיף: "ארה"ב היתה רוצה מאוד להמשיך עם הדיפלומטיה, אבל אם האיראנים יבחרו באסטרטגיה של לפרוץ או להתגנב קדימה (עם תוכנית הגרעין, ג"כ), האמריקאים יצטרכו לעמוד מאחורי מה שאמר הנשיא, או לשנות מדיניות". לדברי ידלין, "מי שבעצם יגיע ראשון לצורך לקבל החלטה זה הישראלים. הם אינם שחקנים במו"מ, אבל בקצב הייצור האיראני הנוכחי, גם מי שטוען שהיום הם לא עברו את הקו האדום ששמנו, אין ספק שבקיץ הם עוברים אותו. כך, אם בארה"ב, באיראן, ובישראל עומדים מאחורי החלטותיהן, אז אנחנו במסלול התנגשות לקראת סוף השנה".

לשידור חי מכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי

ידלין הדגיש בדבריו כי תוכנית הגרעין האיראנית מתרחבת ומתעמקת "ואיש לא מצליח לעצור אותה". ראש אגף המודיעין לשעבר אף ציין כי האיראנים כבר העשירו לרמה של 3.5% כמות אורניום שמספיקה לשש פצצות, ולרמה של 20% כמות שמספיקה כמעט לפצצה אחת. "הם נזהרים מלעבור את הקו האדום שהציב ראש הממשלה בנאום באו"ם, אבל אין להם שום בעיה להחזיר חזרה את מה שלכאורה הסיטו לדלק גרעיני", אמר ידלין. "תוך שבוע זה יכול לעבור לחומר גרעיני לפצצה. בכל היבט מעשי, האיראנים חצו את הקו האדום ששמו להם בסתיו בעצרת האו"ם".

כוונתו של ידלין היא שיש הטוענים, והוא ביניהם, שאיראן כבר חצתה את הקו האדום שהציבה ישראל, כי יש לה אפשרות להסב בחזרה חלק מהדלק הגרעיני שברשותה לחומר גרעיני לפצצה בתוך שבוע. אחרים טוענים שמצב זה אינו מהווה את חציית הקו. ידלין מסביר שכך או אחרת, בקצב הנוכחי יצברו האיראנים די אוראניום מועשר לפצצה, מבלי שיצטרכו להסב דבר, עד הקיץ.

זמן קצר קודם לכן, הקדיש ראש חטיבת המחקר פרק ניכר בנאומו לסוגיית הנשק הכימי בסוריה. לדברי ברון, "תחילה האשים המשטר הסורי את המורדים בשימוש בנשק הכימי באירוע המדובר (ב-19 במארס, ג"כ), אולם גורמים במערב קבעו כי התקיפה בוצעה בידי משטר אסד". בין המאפיינים שהביאו את אגף המודיעין לביסוס ההנחה הזו, מנה ברון את הסימנים המעידים על שימוש כזה, שהובחנו בתמונות שצולמו לאחר האירוע, בהם הקצף שנראה יוצא מפיותיהם של האזרחים הסורים שהיו במקום. תא"ל ברון הוסיף כי אנשי המודיעין בישראל מעריכים כי מדובר ככל הנראה בנשק כימי מסוג סארין (גז עצבים).

בסוף הרצאתו של ראש חטיבת המחקר, נשאל תא"ל ברון על ידי ראש המכון ידלין לגבי עמדותיו באשר לאפשרות השימוש של המשטר בנשק כימי כלפי ישראל וכלפי המורדים, כמו גם לגבי האפשרות שהאופוזיציה עצמה תפעיל נשק כימי לאחר שתשתלט על מצבורי הנשק המדובר. ברון אמר כי "בסוריה יש ארסנל עצום של נשק כימי, יותר מאלף טונות של חומרים, אלפי פצצות אוויר והרבה מאוד ראשי קרב וטילי קרקע-קרקע שניתן לזווד (לחמש) בנשק כימי".

שר ההסברה הסורי מדווח על התקיפה ב-19 במארס:

ראש חטיבת המחקר הוסיף כי עצם השימוש של המשטר בנשק כימי הוא "כמעט נתון נוסף" ואף מתח ביקורת על תגובת העולם להתרחשות זו בסוריה. "התגובה של העולם לעניין הזה משקפת את אותה מגמה, של השפעה מוגבלת ונטייה (שׁל העולם, ג"כ) לא להתערב. ההתפתחויות הן בהחלט מטרידות: ראשית עצם השימוש בנשק כימי מבלי שהיתה לזה תגובה, נגיד הולמת, היא התפתחות מטרידה מאוד ויכולה כמובן לאותת שדבר כזה לגיטימי".

ראש חטיבת מחקר איתי ברון, בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומיצילום: ניר כפרי

הוא הוסיף כי קיימת אפשרות "מטרידה" להימצאות נשק כימי בידי גורמי טרור, "שאינם מנהלים חשבונות רגילים של רווח והפסד". עם זאת סייג ברון את דבריו ואמר כי הוא אינו בטוח שהשפעות "הטלטלה האזורית" יהיו הפעלה של נשק כימי, אך שקיים חשש שחלק ממצבורי הנשק יועברו לידי ארגוני טרור, ולדבריו, "צריך לראות איך המציאות מתפתחת בתקופה הקרובה".

דבריו של ברון נאמרו כחלק מסקירתו על המתרחש בכל אחת ממדינות האזור. ראש חטיבת המחקר אף התייחס לניסיונות להעביר אמצעי לחימה מתקדמים מסוריה לחיזבאללה. לגבי התקיפה בסוריה שיוחסה לישראל על פי פרסומים זרים, אמר תא"ל ברון כי "משגרי האס-אי 17 שהתפוצצו בסוריה היו כאלה שיועדו להגיע לחיזבאללה". אתמול התייחס לנושא שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, כאשר אמר כי העברת נשק מתקדם הוא חציית קו אדום, וכשדבר כזה נעשה, "אנחנו פועלים".  

שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, נשאל היום בכינוס במטה נאט"ו אודות דבריו של תא"ל ברון לגבי השימוש בנשק כימי בסוריה. קרי אמר כי עדיין אין בידיו את העובדות. שר החוץ סיפר כי בעקבות הצהרת הקצין הישראלי הוא שוחח עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו - אך זה לא אישר בפניו את הנושא. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ