נתניהו אישר את שחרורו של סאמר עיסאווי כדי למנוע התלקחות בגדה

למרות החשש מיצירת תקדים שיעודד עצירים פלסטינים אחרים לשבות רעב, העדיף רה"מ שלא להסתכן במוות של עציר נוסף בכלא הישראלי

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

החשש בישראל ממותו של העציר הביטחוני הפלסטיני שובת הרעב סאמר עיסאווי בבית הכלא הוא זה שהוביל לעסקה לשחרורו בתנאים מגבילים, בעוד שמונה חודשים, כך ציינו היום (שלישי) פקידים בכירים בירושלים.

עיסאווי, ששוחרר במסגרת עסקת שליט, נעצר שוב לפני כעשרה חודשים בחשד להפרה של תנאי שחרורו כאשר יצא מתחומי ירושלים. כמו כן טען השב"כ כי נגד עיסאווי יש חומר מודיעיני שמעיד על כוונתו לשוב לפעילות טרור.

עיסאווי שבת רעב לסירוגין במשך 210 ימים. במהלך תקופה זו הוא אושפז כמה פעמים בבית החולים ואף היה בסכנת חיים. מותו של האסיר הביטחוני ערפאת ג'ראדאת בכלא מגידו והמהומות שפרצו לאחר מכן, ומותו של אסיר ביטחוני נוסף - מייסיר אבו חמדייה - ממחלת הסרטן, הגבירו את החשש מההשלכות של מותו של עיסאווי בכלא, על המצב הביטחוני בגדה המערבית. בנוסף, סוגיית מעצרו ושביתת הרעב שלו, יצרו לחץ מדיני על ישראל מצד בכירים באיחוד האירופי. 

סאמר עיסאווי בבית המשפטצילום: אורן נחשון

בשבועות האחרונים התקיימו דיונים בין שירות בתי הסוהר, המשרד לביטחון פנים, משרד המשפטים, השב"כ, משרד ראש הממשלה וגורמים נוספים, כדי למצוא פתרון למשבר ולמנוע הידרדרות נוספת. במסגרת זו אישר הדרג המדיני לפתוח במו"מ עם עורכי דינו של העציר. לדברי פקיד ישראלי בכיר, לפני יומיים אישר ראש הממשלה בנימין נתניהו את העסקה עם עיסאווי, וזאת לאחר התייעצות עם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, שרת המשפטים ציפי לבני והשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ'.

הפקיד הבכיר ציין עוד כי בפני נתניהו והשרים הנוספים הוצגו התנאים לשחרורו של עיסאווי, והם: א. האסיר הביטחוני ימשיך לרצות עוד כשמונה חודשי מאסר מרגע חתימת העסקה עמו ובסך הכל כ-18 חודשי מאסר מאז שנעצר בגין הפרת תנאי שחרורו בעסקת שליט. ב. האסיר יפסיק לאלתר את שביתת הרעב שלו. ג. לאחר שחרורו מהכלא בעוד כשמונה חודשים, הוא יתחייב לא לעזוב את אזור כפר מגוריו עיסאוויה במזרח ירושלים, וכן אסור יהיה לו להיכנס לשטח הגדה או רצועת עזה, והוא יתחייב שלא לעמוד בקשר עם גורמים שחברים בארגוני טרור או מקיימים פעילות טרור. ד. אם יפר את התנאים המגבילים פעם נוספת או לחילופין יבצע עבירה פלילית שדינה למעלה משלושה חודשי מאסר, יופעל עונש המאסר על תנאי ל-14 שנים וחצי שתלוי ועומד נגדו.

הפקיד הבכיר הוסיף כי נתניהו והשרים התלבטו אם לאשר את העסקה מכמה סיבות. ראשית, העובדה שזהו אסיר ששוחרר בעסקת שליט והפר את תנאי השחרור שלו. שנית, שחרורו בעקבות שביתת רעב עלול ליצור תקדים שיעודד אסירים נוספים לנקוט בשיטות דומות.

למרות זאת, ציין הפקיד הבכיר, ההחלטה לאשר את העסקה עם עיסאווי נבעה מהחשש כי הנזק מהשארתו בכלא יעלה על הנזק שבשחרורו. "החשש של נתניהו ושאר השרים היה כי עיסאווי ימות בכלא והדבר יביא למהומות בכל רחבי הגדה המערבית ולפיכך עדיף למנוע מראש תסריט כזה גם במחיר של שחרורו", אמר הפקיד הבכיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ