עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לא מצא לנכון להתערב בנוהל השב"כ לבקש מתיירים הנוחתים בנמל התעופה בן גוריון לבדוק את תוכן הדואר האלקטרוני שלהם.

בתשובה לפניית האגודה לזכויות האזרח נמסר היום (רביעי) מלשכת היועץ המשפטי לממשלה כי "נוכח מגבלת הכיסוי המודיעיני והקושי בקבלת מידע רלוונטי אודות אזרחים זרים, לתחקור המתבצע במעברי הגבול על ידי נציג שירות הביטחון הכללי יש משקל בביסוס או בהפרכה של חשד כלפי אזרח זר המבקש להיכנס את גבולות המדינה". לטענת היועץ, חיפוש זה "מתבצע במקרים חריגים, לאחר איתור סימנים מחשידים רלוונטיים".

האגודה פנתה ליועץ בעקבות הפרסום ב"הארץ" ביוני 2012, על תיירות שכניסתן נמנעה לאחר שבוצע חיפוש בדואר האלקטרוני שלהן או לאחר שסירבו לאפשר גישה אליו. האגודה ביקשה מהיועץ להבהיר לשב"כ כי נוהל זה אינו חוקי, מאחר שלצורך חדירה לחומר מחשב נדרש צו שיפוטי. האגודה טענה כי נוהל זה גורם לפגיעה חמורה בפרטיות ובכבוד האדם.

בידוק ביטחוני בנתב"ג. למצולמים אין קשר לנאמר בידיעהצילום: ניר קידר

בתשובה שיצאה היום מלשכת היועץ נכתב כי "מדובר בהליך שביצועו מותנה בקבלת הסכמתו של הנוסע, וכי הלה אינו נדרש למסור לנציג המתחקר את ססמאותיו ... אלא שהנוסע מבצע את הכניסה לחשבון הדואר האלקטרוני בעצמו. יודגש כי לנוסע מסורה הזכות המלאה להתנגד לביצוע החיפוש, ובמצב דברים זה, הליך החיפוש לא ייכפה עליו, הגם שיובהר לו כי סירובו יובא בחשבון במכלול השיקולים הרלוונטיים, בבואן של הרשויות לשקול אם לאפשר את כניסתו לישראל".

מן היועץ נמסר עוד כי לפי חוק הכניסה לישראל "לאדם שאינו אזרח ישראלי אין זכות קנויה להיכנס לישראל. הסמכות לאשר את כניסתו היא של הרשות המוסמכת. הלכה היא, כי בבואה של רשות זו להפעיל את סמכותה, היא מביאה בחשבון, מטבע הדברים, גם שיקולי ביטחון הציבור וביטחון המדינה". עוד הבהיר היועץ, באמצעות עוזרו, עו"ד נדים עבוד, כי סמכות השב"כ לערוך חיפוש במעברי גבול מעוגנת בחוק שירות הביטחון הכללי ולא בפקודת סדר הדין הפלילי כפי שטענה האגודה.

האמריקאיות שחשבונן נבדק

עו"ד לילה מרגלית מהאגודה לזכויות האזרח מסרה בתגובה כי לא ניתן להתבסס על כך שהסכמה של אדם ששילם על טיסה, הגיע לארץ, והסבירו לו כי סירובו יכול להיות שיקול בדחיית כניסתו, היא באמת הסכמה חופשית. "תיבת הדואר של אדם נותנת מבט לחייו הפרטיים", אמרה מרגלית. לטענתה חוק שירות הביטחון הכללי אינו מקנה סמכות חיפוש בדואר אלקטרוני: "בכל הקשר אחר להבנתי במשפט הישראלי נדרש אישור שיפוטי לפני שאפשר לעשות את זה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ