הפרקליטות תודיע הבוקר אם בכוונתה להגיש כתבי אישום בפרשת בן זיגייר

לצד ההודעה צפויים להתפרסם היום סעיפים שנותרו עד כה חסויים מחקירת סיבות המוות, שעוסקים בשמירה על זיגייר בעת מעצרו

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

הפרקליטות תודיע הבוקר (חמישי) אם בכוונתה להגיש כתבי אישום נגד אנשי שב"ס שהיו מעורבים בשמירה על בן זיגייר בעת שהותו במעצר בכלא אילון. לצד הודעתה, יותרו לפרסום הבוקר סעיפים מחקירת סיבות המוות, שעד כה נותרו חסויים לבקשת המדינה. סעיפים אלו עסקו באחריותם של אנשי שב"ס בשמירה על זיגייר במעצר. הפרקליטות ביקשה מבית המשפט להותירם חסויים עד שתגבש את החלטתה לגבי הגשת כתבי אישום. כעת, יותרו לפרסום לבקשת "הארץ" וערוצים 10 ו-2.

בפברואר הותרו לפרסום עיקרי ההחלטה שהתקבלה בתום חקירת סיבות המוות של זיגייר, ללא החלקים הנוגעים למעורבות אנשי שב"ס. בהחלטה קבעה נשיאת בית משפט השלום בראשון לציון, השופטת דפנה בלטמן-קדראי, כי זיגייר מת מהתאבדות וכי נמצאו ראיות לכאורה לרשלנות שב"ס בשמירה עליו. השופטת הורתה לפרקליטות לשקול הגשת כתבי אישום נגד אנשי שב"ס, לרבות בעלי תפקידים בדרג פיקודי בכיר.

מן ההחלטה עלה כי בעת הסיכומים בהליך החקירה מול השופטת, טענה הפרקליטות כי יש לסגור את התיק מאחר שלא עלה ממנו חשד לביצוע עבירה. "לכל היותר, יש בחומרי החקירה אינדיקציות לליקויים בהתנהלות שב"ס בכל הקשור לתנאי השמירה והפיקוח הפיזיים בהם שהה המנוח", טענה.

בן זיגייר

בני משפחתו של זיגייר התנגדו לעמדת הפרקליטות וטענו כי נמצאה שורת מחדלים העולים לכדי גרימת מוות ברשלנות. השופטת קיבלה את עמדתם ופסקה כי על המדינה לשקול מחדש את עמדתה.

"חקירת מקרה מותו המצער של המנוח העלתה כי קיימות ראיות לכאורה לכך שמחדלי גורמים שונים בשב"ס גרמו את מותו", כתבה השופטת. היא פסקה כי אף שניתנו הוראות פיקוח מיוחד למניעת התאבדותו של זיגייר, "הוראות פיקוח אלה לא קוימו וב'חלון ההזדמנויות האובדני' שנוצר מומש הסיכון לגרוע מכל".

בסוף החלטתה כתבה השופטת כי "החובות המוטלות על גורמי שב"ס הן רבות וקשות לביצוע. החובות שהוטלו על גורמי שב"ס בעניינו של המנוח היו קשות ומורכבות במיוחד, נוכח מעטה סודיות, מידור, פערים שונים במידע ואף מידור חלקי בהוראות הפיקוח עצמן".

השופטת ציינה כי "חומר הראיות מלמד כי כל אנשי שב"ס שתפקדו במשמרת בעת האירוע האובדני, עבדו בכוונה מלאה לקיים משימותיהם, ואולם עובדה היא כי משימות הפיקוח על המנוח, על פי ההוראות הידועות, לא קוימו".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ