אמנסטי: לשחרר סופר פלסטיני הנתון שנתיים במעצר מינהלי

ארגון זכויות האדם דורש לשחרר את אחמד קטמאש בטענה שהופרו זכויותיו; השב"כ: הוא פעיל בכיר בארגון טרור. כ-160 פלסטינים עצורים מינהלית

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ארגון אמנסטי אינטרנשיונל קורא לשחרורו המיידי של העציר המינהלי אחמד קטאמש. בשב"כ אומרים כי קטאמש הינו פעיל בכיר בארגון הטרור החזית העממית, בעוד באמנסטי מגדירים אותו כ"אסיר מצפון", וטוענים כי האיש נעצר אך ורק בגלל שביטא באופן לא-אלים את אמונותיו הפוליטיות.

ד"ר אחמד קטאמש הוא אקדמאי, מרצה וסופר העוסק בנושאים פוליטיים ותרבותיים, שקרא לפתרון של מדינה אחת לסכסוך הישראלי-פלסטיני. השבוע הוא ציין שנתיים כעציר, מבלי שהוגש נגדו כתב אישום בגין עבירה פלילית מוכרת או שהועמד לדין.

בשב"כ מסבירים כי קטאמש, שנעצר באפריל 2011, מעורב בפעילות טרור המסכנת את ביטחון ישראל ותושביה. לטענת קטאמש,הוא לא היה מעורב בפעילות החזית עממית במשך 14 שנים, אם כי בשנות ה-90 נחשב תומך פוליטי ואינטלקטואלי של התנועה.

מפגין למען שרור אסירים פלסטינים בישראלצילום: רויטרס

ביוני 2011, במהלך ערעור על מעצרו בפני בית הדין הצבאי, הוא ביקש "לקבל כל מידע" שהיה להם נגדו. קטמאש אמר בדיון "אני כרגע במעצר ולא יודע למה. אני לא מהווה סיכון ביטחוני. האם אתם חושבים שאני האויב שלכם? מה אכפת לכם אם אני חושב שמדינה דמוקרטית אחת היא הפתרון? האם אתם רוצים שאציג לכם 100 ישראלים שתומכים ברעיון זה?". 

בשב"כ אמרו כי צווי המעצר המינהלי נגד האיש אושרו במסגרת ביקורות שיפוטיות בפני בית המשפט הצבאי באיו"ש, וערעורים שהוגשו על ידי עורך דינו, נדחו. בין ערעורים אלה נרשמו גם שלוש עתירות לבג"צ. האחרונה שבהן נדונה לפני כשלושה שבועות ונדחתה על ידי שופטי בית המשפט העליון, לאחר שבחנו את החומר החסוי שהוגש להם.

רעייתו סיפרה לאמנסטי, כי היה קל יותר עבור המשפחה אם בעלה היה נידון לשלוש שנות מאסר. לדבריה, משמעותו של מעצר מינהלי מטבעו היא שעצורים ובני משפחותיהם חיים במצב מתמיד של חוסר ודאות: עם סיום תוקפו של כל צו תקוותיהם לשחרור מתנפצות לעתים קרובות כשנמסר להם צו חדש. 

קטאמש הוא הוא אחד מכ-160 פלסטינים המוחזקים כיום על ידי ישראל תחת צווי מעצר מינהלי. ארגוני זכויות אדם וארגונים הפועלים למען זכויות האסירים הפלסטינים, בהם עמותת "אדמיר", פנו השבוע לקהילה הבינלאומית ולממשלת ישראל בבקשה להפסיק את השימוש במעצר מינהלי ולשחרר את כל העצירים המינהליים, אלא אם יואשמו באופן מידי בעבירות פליליות מוכרות, ויועמדו לדין בהתאם לסטנדרטים בינלאומיים של משפט הוגן. בארגונים מסבירים שהצווים הללו מאפשרים מעצר ללא הגבלת זמן, על בסיס ראיות חסויות שהתביעה הצבאית אינה חושפת בפני העצור ועורך הדין שלו או שלה, ובכך נמנעת מהעצירים הזכות הבסיסית להגן על את עצמם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ