תוכנית משרד הביטחון: שכר החיילים יעלה ב-21%

עלות התוכנית המוצעת היא כ-170 מיליון שקלים, כך שמשרד האוצר צפוי להתנגד אם ידרש לכך תקציב נוסף. שכר חיילי החובה לא עודכן בעשור האחרון

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

במשרד הביטחון מקדמים תוכנית חדשה להעלאת שכר חיילי החובה המשרתים בצה"ל. לפי התוכנית המתגבשת, שכר החיילים יעלה ב-21 אחוזים, נוכח חישוב המשקלל את ההצמדה למדד. שכרם של החיילים לא התעדכן מאז 2003, ונותר כשהיה: כ-750 שקל ללוחמים, וכ-350 שקלים לחיילים עורפיים.

אם אכן יסוכם על העלאת השכר בסכום זה, שכרם של החיילים הלוחמים יועלה בכ-150 שקלים, ויעמוד על 900 שקל, ושכרם של החיילים העורפיים יועלה בכ-70 שקלים, ויעמוד על 420 שקלים בחודש.

גורם במערכת הביטחון שהתייחס ליוזמה, שפורסמה הבוקר (שישי) ב"ידיעות אחרונות", אמר כי עוד טרם ברור אם זו אכן תהיה העלאת השכר המדויקת, אך שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, מעוניין במהלך זה.

חיילי קרקלצילום: רויטרס

היוזמה מגיעה על רקע עתירה שהגישו בחודש יולי 2012 עורכי הדין אמנון לורך, ענר חפץ ורועי שראל ממשרד יגאל ארנון ושות', לבית המשפט העליון. העתירה הוגשה בשם ילדיו של עו"ד לורך, אריאל, שני ואמיר – (המשרת בימים אלה בצה"ל), אשר טענו כי בעוד דמי הקיום שלהם זכאים חיילי החובה הוקפא במשך עשור ונשחק ב-20% - שכרו של הרמטכ"ל זינק ב-40%.

לפי נתוני משרד הביטחון, שכר חיילי החובה כיום עומד על 800 מיליון שקל בשנה. עלות התוכנית המוצעת היא כ-170 מיליון שקל. במשרד הביטחון נמצאים עוד בשלבי דיונים על היוזמה, והיא טרם הוצגה מחוץ למשרד או לאנשי האוצר. אם וכאשר יחליטו במשרד הביטחון להקצות את הכסף מתוך תקציב הביטחון עצמו, שלפי תוכנית העבודה לשנה זו עומד על 59.9 מיליארד שקל, הדבר צפוי להתרחש ביתר קלות.

אך אם יבקשו במשרד הביטחון שיפוי תקציבי או תוספת ממשרדי האוצר, ניתן להסיק כי גם מהלך זה לא יתממש, מאחר ובאוצר כבר התנגדו בשנה שעברה לתוכנית משרד הביטחון לתוספת משמעותית לשכר החיילים. יש לציין כי גם שכרם של בעלי תפקידים אחרים במשק אינו מוצמד למדד.

לפני כשנה גיבש שר הביטחון הקודם, אהוד ברק, תוכנית להעלאת שכרם הכולל של החיילים בהדרגה במשך שלוש שנים. התוכנית מוגדרת כעת כמוקפאת. במסגרת הצעה זו שכר הלוחמים היה אמור להגיע בשיא (בשנה השלישית לשירות) לכ-2,200 שקלים בחודש. שכר תומכי הלחימה היה אמור לעלות ל-1,600 שקלים בשנה השלישית והחיילים המשרתים בעורף היו צפויים לקבל בשנתם האחרונה לשירות 1,000 שקלים בחודש. עלות התוכנית עמדה על כ-850 מיליון שקל, וזו זכתה לביקורת חריפה ממשרדי האוצר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ