לראשונה מאז בניית הגדר: מהגרים מאפריקה טיפסו מעליה וחדרו לישראל

ארבעה בני אדם הצליחו להיכנס לישראל לאחר שעברו את הגדר בגבול עם מצרים. כוח של צה"ל שהיה באזור תפס אותם זמן קצר אחר כך

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

לאחר שהגדר שנבנתה בגבולה המערבי של ישראל עם מצרים הביאה לצמצום ניכר במספר המהגרים האפריקאים שנכנסו לישראל, ציפו במערכת הביטחון ובמשרד הפנים כי בקטעים שבהם הבנייה הושלמה, תמוגר התופעה. אולם, מתברר כי החודש הצליחו לראשונה ארבעה מהגרים אפריקאים להיכנס לישראל לאחר שטיפסו מעבר לגדר – שגובהה כ-5 מטרים לפחות. אותם אפריקאים נעצרו לבסוף על ידי כוח צה"ל שהיה באזור, והועברו למתקן הכליאה סהרונים, שם הם צפויים לשהות שלוש שנים לפחות, בהתאם לחוק ההסתננות. מקור צבאי אישר את הפרטים. בסך הכל חדרו עד כה בחודש אפריל לישראל תשעה מהגרים מאפריקה.

רק לפני כשלושה שבועות ציין מפקד פיקוד הדרום לשעבר, האלוף טל רוסו, בטקס החילופים שלו, כי הקמת הגדר עצמה, המאפשרת את "עצירת ההגירה ומענה לפח"ע (פעילות חבלנית עוינת, ג"כ) המתפשטת בסיני", מהווה את אחת מהצלחות הפיקוד בתקופת כהונתו. עם זאת, ההערכות היו כי יהיו ניסיונות לעקוף את הגדר, בין אם בניסיונות לחפור מתחתיה, לנסות לחתוך אותה ולטפס מעליה. חלק מהדברים אכן קרו, אם כי עד היום לא ידוע על מקרה בו הצליחו מהגרים אפריקאים לחצות את הגדר במקומות שבהם היא נבנתה באופן מלא.

לפי נתוני משרד הביטחון, הקמת הגדר בגבול ישראל-מצרים נמצאת בשלביה האחרונים כאשר נותרו רק כעשרה קילומטרים אחרונים באזור אילת. זאת, לאחר בנייתם של למעלה מ-230 קילומטרים של מכשול שנבנו - כ-50 אלף טונות של ברזל המרכיבים את הגדר המערבית.

בניית הגדר, לפני כשנה צילום: אליהו הרשקוביץ

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "בחודש מארס האחרון בעקבות השלמת הגדר בגבול המערבי חדרו שני מסתננים בלבד וזאת לעומת 1,611 בחודש מארס אשתקד. מסתננים החודרים לשטח ישראל מועברים לטיפול משרד הפנים". יש לציין כי נתוני רשות ההגירה שונים. לפיהם, עברו בחודש שעבר שלושה אפריקאים, לעומת 1,732 בחודש המקביל אשתקד. בצה"ל לא התייחסו לנתונים העדכניים לחודש אפריל.

ל"הארץ" נודע כי לפחות אדם אחד נוסף ניסה בתקופה האחרונה לחדור לישראל וזאת באמצעות מעברי בעלי החיים שנמצאים בגדר עצמה – שגובהם ורוחבם הוא 40 סנטימטרים בלבד – ופרוסים לכל אורכה. אולם במערכת הביטחון אמרו בתגובה כי לא היתה כניסה לשטח ישראל באמצעות מעברי בעלי חיים. ללא קשר לכך, השבוע דווח בעיתון "במחנה" כי בצה"ל וברשות הטבע והגנים החליטו לשנות את המעברים לבעלי החיים ולהוסיף בהם עוד מכשול, ובכך להקשות עוד יותר את מעבר בני האדם בתוכם. מעברים אלו בנויים כמכשול מפותל בצורת האות ל', והעובדה כי בני אדם הצליחו לעבור דרכם הפתיעה רבים העוסקים בכך.

ד"ר אסף צוער, אקולוג מחוז דרום ברשות הטבע והגנים, הסביר כי אמנם "באופן אקולוגי אתה לא רוצה גדרות בטבע, אבל ברשות הטבע והגנים תמכו בגדר בשל הציד באזור המצרי". לדבריו, הגדר עצמה מונעת ממעברם של בעלי חיים גדולים כמו צבאים, יעלים וראמים למצרים, שם יש סכנת ציד, ואילו המעברים עצמם מאפשרים מעבר של בעלי חיים אחרים בגודל בינוני - כמו דורבנים, שועלים וגיריות. "הגענו למצב שהיינו צריכים לשפר את המעברים, ובגלל זה ניסינו כמה דגמים, עם מוטות שהצרו את המעבר, ובחנו אותם בגן הזואולוגי בבאר שבע - כך שיקשו עוד יותר את המעבר", הוא הסביר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ