עבאס הודיע על פתיחת מגעים להקמת ממשלת אחדות לאומית

הנשיא הפלסטיני קרא לפלגים לשתף פעולה עם המהלך הנוגע להרכבת ממשלה טכנוקרטית וקביעת מועדי בחירות. חמאס: הדברים לא תואמו עם הארגון

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) הודיע אתמול (שבת) כי פתח במגעים להקמת ממשלת אחדות לאומית ברשות הפלסטינית. זאת, על פי מתווה הפיוס וההסכמים שנחתמו בין הפתח לחמאס בקהיר ובדוחא, וכן בהסכמות לרפורמה ובנייה מחדש של אש"ף, שהושגו בין הצדדים בחודש פברואר האחרון.

עבאס קרא לכל הפלגים הפלסטינים לשתף פעולה עם המהלך כדי שיתאפשר לו לפרסם בקרוב שני צווים נשיאותיים: הראשון נוגע להרכבת ממשלה חדשה טכנוקרטית, והשני לקביעת מועד לבחירות לפרלמנט ולנשיאות אחרי שוועדת הבחירות המרכזית השלימה את ספר הבוחרים החדש.

לפי פרסומים בכלי תקשורת ערבים, עבאס יבקר בקהיר בשבועות הקרובים בניסיון לקדם את יישום הסכמי הפיוס. בתנועת הפתח הביעו, כצפוי, תמיכה בעמדתו של הנשיא הפלסטיני וציינו כי יפעלו לקדם את הפיוס מול כל הפלגים.

מחמוד עבאס ברמאללהצילום: אי-אף-פי

בחמאס, מנגד, לא התלהבו מההודעה בטענה כי הדברים לא תואמו עם הארגון וכי על פי הודעת עבאס, ניתן להבין שהוא יתמקד רק בהרכבת הממשלה ובבחירות, בעוד בחמאס דורשים להשלים את כל פרטי סעיפי הפיוס בהם ההרכבה מחדש של אש"ף, רפורמות הנוגעות למוסדות הרשות, לרבות מנגנוני הביטחון ונושאים נוספים. בהודעת החמאס נמסר עוד כי לא ניתן להשלים את מתווה קהיר ודוחא רק על ידי קיום בחירות והרכבת הממשלה וכי יש לפעול למימוש כלל סעיפי ההסכמות.

מקורות עצמאיים ברשות הפלסטינית אמרו בשיחה עם "הארץ" כי ההודעה של עבאס בעניין ההתייעצויות להרכבת ממשלת אחדות, נתפשת כצעד לפרוטוקול ולא כדבר שניתן לתלות בו תקוות לקראת יישום הפיוס. לדברי אחד מהם, "ברמת ההצהרה כולם מדברים על פיוס, אבל בפועל הפערים עדיין גדולים - בעיקר כשהחמאס אינו מעוניין בבחירות כשלב ראשוני אלא כשלב סופי. וזה מנוגד לעמדת עבאס והפתח, ולכן לא נראה שהמהלך יבשיל עד כדי יישום מתווה הפיוס". לפי אותם מקורות, עבאס היה חייב להצהיר על רצונו להרכבת ממשלת אחדות כדי שלא יצטייר כמי שלא יזם את המהלך אחרי התפטרותו של ראש הממשלה, סלאם פיאד.

במקביל פלסטיני בכיר אמר בסוף השבוע ל"הארץ" כי מינויו של הד"ר מוחמד מוסטפא לראש ממשלה, כפי שהוערך בשבועיים האחרונים, מוטל בספק. מוסטפא התלווה לעבאס בביקורו באיסטנבול ובאנקרה לפני כשבועיים, שם נפגש עם שר החוץ ג'ון קרי ודן איתו בהרכבת הממשלה ובחידוש המשא ומתן עם ישראל. לדברי פקיד פלסטיני בכיר, בהקשר הזה, אין שום נוסחה חדשה שיכולה לבשר על חידוש התהליך המדיני בקרוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ