גידול במספר העצורים שהשב"כ עיכב את הבאתם בפני שופט

לקראת דיון על הארכת תוקף הוראת השעה "עצור החשוד בעבירת ביטחון", חשף השב"כ כי ב-2012 עוכבה הבאתם של 10 עצורים, לעומת 4 ב-2011

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

גידול משמעותי בשימוש שעושה השב”כ בהוראת השעה המאפשרת לעכב הבאה בפני שופט של מי שנעצרו בחשד לעבירות ביטחון. מנתונים עדכניים שנחשפו בדיווח שהעביר השב”כ לכנסת נמצא כי במהלך 2012 עוכבה הבאתם בפני שופט של 10 עצורים: שניים מהם הובאו לדיון רק 72 שעות אחרי שנעצרו, והיתר רק לאחר 48 שעות. זאת לעומת 4 חשודים בכל שנת 2011, שהובאו בפני שופט 48 שעות לאחר שנעצרו, וחשוד בודד במחצית השנייה של 2010 (אז שונה ניסוח החוק). מנגד, חלה ירידה בשימוש באפשרות הארכת המעצר מעבר לתקופה של 30 יום הקבועה בחוק. ב-2012 הוארך מעצרו של חשוד אחד ב-33 ימים, לעומת ששה חשודים שמעצרם הוארך לתקופה של עד 35 ימים ב-2011, ותשעה חשודים במחצית השנייה של 2010. 

הדיווח הועבר לקראת דיון שיתקיים השבוע בוועדת החוקה לצורך הארכת תוקפה של הוראת השעה “עצור החשוד בעבירת ביטחון” בשנתיים נוספות. ההוראה נחקקה ב-2006 לאחר ההתנתקות כדי להסדיר את סמכויות רשויות החקירה לגבי עבירות ביטחוניות, ומאפשרת שורה של הקלות למערכת הביטחון בכל הנוגע להארכות מעצר של חשודים בעבירות ביטחוניות יחסית לעצורים אחרים. כך, בתנאים מסוימים, היא מאפשרת להשהות הבאת עצור בעבירות ביטחוניות לפני שופט לתקופה של עד 96 שעות. על פי ההנחיה, שר המשפטים מחויב לדווח לוועדת החוקה על יישום החוק כל חצי שנה.

עציר ביטחוני בדיון בבית משפט צבאי

קביעת הוראת שעה נועדה לאפשר למדינה לחוקק את “חוק הטרור”, שאמור היה להסדיר את מכלול הסמכויות הנדרשות לצורך סיכול פעולות טרור וחקירת עבירות ביטחון - ואולם עד כה לא הצליחה הממשלה להשלים את חקיקתו. לכן תוקפה של הוראת השעה מוארך בכל פעם מחדש. ב-2007 הוא הוארך ב-3 שנים, ומערכת הבחירות האחרונה הובילה להארכה אוטומטית נוספת עד 5 במאי. בשבוע שעבר הצביעה מליאת הכנסת על הארכת התוקף בקריאה ראשונה, ובתום הדיון השבוע בוועדה, צפויה מליאת הכנסת לאשר הארכה בשנתיים נוספות.

בדיון הקודם על הארכת התוקף הדגיש ראש אגף החקירות בשב”כ כי דווקא השימוש בהוראת השעה בצורה מידתית מצביע על חשיבותה הרבה. בחוות הדעת שפרסמה לקראת הדיון השבוע, קבעה היועצת המשפטית של ועדת החוקה של הכנסת, עו”ד סיגל קוגוט, כי “הדיווח האחרון שהוגש לוועדה, אכן מלמד שהשימוש בהוראות החוק הוא נדיר כפי שהתכוון המחוקק”.

דברים דומים אמרה גם שרת המשפטים, ציפי לבני, בדיון שנערך במליאה עם ההצבעה על הארכת התוקף בקריאה ראשונה. “אלו סמכויות מצומצמות ביותר, שכפופות לביקורת של בתי-המשפט ומותנות בתנאים מחמירים”, אמרה לבני והוסיפה כי “הדיווחים שהועברו במהלך השנים מעידים שגופי הביטחון עושים שימוש מצומצם וזהיר בסמכויות האלה”.

מנגד אמר ח”כ דב חנין (חד”ש) כי “שוב אנחנו מתעסקים בחוק שמקורו במצב ביטחוני רגיש ומיוחד, אבל הוא ממשיך וחי גם בימים של חיים רגילים. אנחנו מאריכים אותו דרך שגרה וכבר לא שואלים שום שאלה. אם הממשלה רוצה נורמות אחרות, תתכבד ותייצר אותן בחקיקה מסודרת, ולא בשיטה הזאת שמגניבים משהו מיוחד ואחר כך הוא הופך להיות לנורמה רגילה”.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ