האופוזיציה בלבנון: חיזבאללה אחראי לשיגור המל"ט לשטח ישראל

לפי הדיווחים, הפעולה קשורה לביקורו של חסן נסראללה בטהראן בתחילת החודש. בערוץ הטלוויזיה של חיזבאללה הכחישו את מעורבות הארגון באירוע

ג'קי חורי - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה

מחנה 14 במארס, שבראשו עומד ראש ממשלת לבנון לשעבר סעד חרירי, האשים את חיזבאללה בשיגור המל”ט שחדר לשטח ישראל ביום חמישי. בהודעה שפורסמה באחד הערוצים המזוהים עם המחנה נמסר כי על המל”ט היו חומרי נפץ, וכי הפעולה קשורה לביקורו האחרון של מזכ”ל חיזבאללה חסן נסראללה בטהראן בתחילת החודש. עוד נטען בדיווח כי השלכות האירוע עלולות להיות עגומות ביותר עבור לבנון.

בניגוד לסיקור הנרחב לאחר יירוט המל”ט הקודם שחדר לישראל, באוקטובר האחרון, ערוץ אל-מנאר של חיזבאללה הסתפק הפעם בהודעה קצרה ששודרה בחמישי בלילה ולפיה הארגון אינו אחראי לחדירת כלי הטיס לשמי מדינת ישראל. לאחר התקרית הקודמת הודה מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, כי המל"ט יצא משטח לבנון והוסיף בריאיון לאל-מנאר כי "זו לא הגיחה הראשונה, ולא האחרונה".

אירוע חדירת המל”ט לשטח ישראל ויירוטו, לא תפס כותרות גדולות בעיתונות הלבנונית - בסוף השבוע התמקדו כלי התקשורת המקומיים בעיקר בסוגיית הרכבת הממשלה ובמלחמה המתנהלת בסוריה ומאיימת לגלוש לתוך עומק לבנון. 

בצה"ל עוד לא יודעים לומר מה מקורו של כלי הטיס הבלתי מאויש - אם הוא מייצור לבנוני או איראני, ומה סוגו. בצבא יבדקו אם היה חומר נפץ על כלי הטיס, או שהיו עליו אמצעי תיעוד, וכן האם העביר את תצלומיו למשלחיו.

בשנים האחרונות פיתח חיזבאללה, בסיוע איראני, את הכלים הבלתי מאוישים האוויריים שברשותו. לשתי התקריות האחרונות קדמו מספר אירועים בהם הוטסו מל"טים של הארגון אל ישראל, כאשר שניים מהם, מדגם "אבאביל", הופלו על ידי חיל האוויר בזמן מלחמת לבנון השנייה. 

בצה"ל מעריכים כי בידי חיזבאללה למעלה מעשרה כלי טיס בלתי מאוישים. הרמטכ"ל, בני גנץ, אמר לפני כחודש בכנס הרצליה כי לחיזבאללה "יש כטב"מים במספרים לא קטנים, שאחד הדגים כניסה (חדר לשטח ישראל), וזה יכול לפגוש אותנו גם בעתיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ