ביהמ"ש העליון דחה את פינוי עמונה עד לחודש יולי 2013

הפינוי שהיה אמור להתבצע בסוף אפריל נדחה פעם נוספת לבקשת המדינה בשל הקמת הממשלה החדשה. גרוניס: ההחלטה ניתנת "לפנים משורת הדין"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

בית המשפט העליון נענה היום (ראשון) לבקשת המדינה ודחה את פינוי המאחז עמונה עד ל-15 ביולי השנה. ההחלטה, החתומה על ידי הנשיא אשר גרוניס, השופטת אסתר חיות והשופט חנן מלצר, ניתנה בהמשך לבקשת המדינה לדחות את הטיפול בעניין עמונה בשל הקמת הממשלה החדשה. השופטים לא נימקו את החלטתם אך כתבו שההחלטה ניתנת "לפנים משורת הדין" והורו למדינה להגיש עדכון על קצב ההתקדמות בביצוע הפינוי עד ה-23 ביוני.

המאחז עמונה הוקם ב-1995 על הר המשקיף על ההתנחלות עפרה, ויושב ברובו המוחלט על קרקע פלסטינית פרטית. במשך השנים, הוצבו שם קרוואנים ומבנים קלים אחרים, שלהם הוצאו צווי הריסה ב-1997, 2003 ו-2004. ב-1 בפברואר 2006, בעקבות עתירה שהגיש ארגון "שלום עכשיו", הרסה המדינה תשעה בתים במאחז. מאות נפצעו בעימותים בין המשטרה לאלפים שניסו למנוע את הפינוי.

המאחז עמונהצילום: מוטי מילרוד

במקום קיימים כיום כחמישים מבני מגורים למשפחות, וכן תלמוד תורה, יקב, ומבני ציבור. ב-2008 עתרו רוב בעלי הקרקע הפלסטינים ועמותת "יש דין" בדרישה להרוס את כל המאחז, באמצעות עורכי הדין מיכאל ספרד ושלומי זכריה. המדינה הסכימה אז כי הבנייה במקום אינה חוקית וקבעה כי המאחז ייהרס, אך בכפוף לסדרי עדיפויות.

בפברואר 2010 הוציאה נשיאת בית המשפט העליון דאז, דורית ביניש, צו על תנאי, המחייב את המדינה לנמק מדוע לא תנקוט בכל ההליכים כדי לפנות את כל המבנים במאחז. בשנת 2011 הודיעה המדינה כי המקום יפונה עד סוף שנת 2012.

לקראת סוף שנת 2012 ביקשה המדינה דחיה לאפריל 2013, בנימוק שהתושבים רכשו חלקים מהחלקות עליהם הם יושבים והם זקוקים לזמן נוסף. באפריל, ביקשה המדינה לדחות את הפינוי פעם נוספת בשל הקמת הממשלה החדשה.

עו"ד שלומי זכריה מהצוות המשפטי של "יש דין" מסר בתגובה: "החלטתו של בית המשפט היום סוגרת את הדיון המתמשך בנושא המאחז עמונה ומחזקת את הקביעה כי יש לפנות את המאחז הבלתי מורשה כולו, הבנוי על אדמה פרטית גזולה ונבנה כולו בניגוד לדין. אנו מקווים שהמדינה תכבד את החלטת בית המשפט ללא דיחוי וללא כל תירוצים, כפי שנעשה בעבר. שניים מהעותרים נפטרו במהלך השנים שהעתירה תלויה ועומדת ואילו שאר העותרים כמהים לשוב לאדמותיהם."

ח"כ אורית סטרוק (הבית היהודי) מסרה בתגובה להחלטה כי "פינוי והריסת הישוב עמונה לאחר שגם פרקליטות המדינה מודה ומודיעה שחלק ניכר מהקרקעות במקום כבר נרכשו - יהיה עוול חסר הצדקה. על הממשלה לעשות כל הנדרש על מנת למנוע את הפינוי ולאפשר לישוב להישאר על כנו ולהתפתח על הקרקעות שנרכשו".

ככל הידוע ל"הארץ" סוגיית עמונה טרם נידונה בפורום ממשלתי מאז הקמת הממשלה. כעת על המדינה לגבש את עמדתה הסופית כיצד לנהוג בעניין המאחז.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ