שטייניץ: ישראל איננה דוחקת בארה"ב לתקוף בסוריה

השר לעניינים אסטרטגיים הבהיר כי ישראל אינה קושרת בין המצב בסוריה לסוגיית איראן. אולמרט: ישראל מגזימה בתיאור התקדמות תוכנית הגרעין האיראנית

חמי שלו
חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
חמי שלו
ניו יורק

השר לעניינים אסטרטגיים יובל שטייניץ הבהיר היום (ראשון) שישראל איננה דוחקת בארצות הברית לתקוף בסוריה, ואיננה קושרת בין המצב בסוריה לבין סוגיית הגרעין האיראני. שטייניץ אמר את הדברים בכנס הג'רוזלם פוסט בניו יורק, בתגובה לחשש שעלה בימים האחרונים - ואשר הדיו הגיעו גם לירושלים - שישראל תצטייר כמי שדוחפת את ממשל הנשיא אובמה לנקוט פעולה צבאית בסוריה. זאת, בעקבות הדיווחים על שימוש בנשק כימי במלחמת האזרחים.

"איננו מקשרים ואיננו משווים", אמר שטייניץ, "מדובר בשני נושאים שונים לגמרי". לעומת הזהירות שנקט בעניין סוריה, בעניין איראן דווקא מצא שטייניץ לנכון לדחוק באמריקה לנקוט "איום צבאי משמעותי" כדי לכפות על איראן לסגת מתוכנית הגרעין שלה. שטייניץ אמר שאיראן גרעינית תהווה איום על כל העולם - "פי 30 מצפון קוריאה".

הדי המחלוקת בסוגיה הסורית הוצפו בשבוע שעבר לאחר שראש חטיבת המחקר באמ"ן, תא"ל איתי ברון, אישר לראשונה כי "המשטר הסורי עשה שימוש בנשק כימי", אמירה שהעמידה במבוכה את ממשל אובמה שהבטיח בעבר שמדובר "בקו אדום שיהיו לו השלכות עצומות על ממשל אסד". שרי החוץ וההגנה של ארה"ב טענו כי לא עודכנו בפגישות שערכו לאחרונה בישראל בנושא אולם בסוף השבוע יישר הממשל קו עם ישראל ואישר כי "בסבירות גבוהה" בוצעו שתי תקיפות בנשק כימי. סגן שר החוץ, זאב אלקין גם קשר בין תגובת ארה"ב לשימוש סוריה בנשק כימי לאיראן וטען שאם טהראן תיווכח שחציית קו אדום נענית בתגובה "גמישה", היא תמשיך בתוכנית הגרעין. 

אהוד אולמרט, היוםצילום: מרק ישראל סלם

שטייניץ כינה את ראש הממשלה בנימין נתניהו כ"צ'רצ'יל בן זמננו" בכל הקשור לנושא האיראני. הוא השיב בכך לדבריו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, שאמר בכנס כי מזה זמן רב ישראל "מגזימה" בתיאור ההתקדמות תוכנית הגרעין האיראנית ושלדעתו, איראן עדיין לא חצתה את "הקו האדום" שהתווה בנימין נתניהו בנאומו בשנה שעברה בעצרת הכללית של האו"ם. "הם לא מתקדמים כבר שנים ומישהו גרם לכך שהם לא יתקדמו", אמר אולמרט. כזכור, נתניהו העריך בנאומו כי עד הקיץ איראן תהיה על סף השגת פצצה גרעינית.

בדבריו, הביע ראש הממשלה לשעבר אמון בהבטחה האמריקאית כי אין בכוונת הממשל לאפשר לאיראן להשיג פצצה גרעינית. "לפיכך, ישראל צריכה לעבוד בשיתוף, בחכמה ובשקט עם מנהיג ארצות הברית, בלי לצאת בהכרזות ובהבכות פומביות". אולמרט גם העריך שבשל השינויים באזור ישראל לא צפויה לצאת למלחמה בעשור הקרוב.

בהתייחסו לקיפאון המדיני והאתגרים של ישראל מול הפלסטינים טען אולמרט כי "ישראל תהיה מבודדת אם לא תפנים את העובדה שאינה יכולה לשלוט על מיליון אזרחים מבלי לתת להם זכויות דמוקרטיות. כדי לשמור על מדינת ישראל חובה לחדש את הדיאלוג עם הפלסטינים".

כמו בשנה שעברה, גם הפעם זכה אולמרט לקריאות בוז כאשר דיבר בזכות פתרון של שתי מדינות לשני עמים וביקר את דבריו "המעורפלים" של נתניהו בנושא. גם דבריו כי "מצבה האסטרטגי של ישראל טוב יותר משהיה זה שנים רבות" לא זכו לתגובה מהקהל, המורגל בדוברים המרבים לתאר את הסכנות העומדות בפני ישראל.

אולמרט הזכיר שמייד לאחר פרשת המרמרה הוא המליץ על התנצלות בפני טורקיה. "אני מקווה שלא נצטרך לחכות שלוש שנים כדי לשמוע את ראש הממשלה אומר את מה שאני אומר עכשיו בקשר לפלסטינים".

אולמרט התייחס גם לשינויים הפוליטיים בישראל בעקבות הבחירות והביע הערכה לפוליטיקה החדשה שמייצגים לפיד ובנט, "צעירים שהצליחו ויכלו להישאר מחוץ לפוליטיקה".

בנאום אחר שנישא בכנס העריך ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, בהופעה פומבית ראשונה לאחר ניתוח השתלת הכבד שעבר בבלארוס, כי משטר אסד לא התיר להשתמש בנשק כימי בסוריה ואם בוצע בו שימוש הרי שמדובר בהחלטה מקומית של דרגי שטח. לדברי דגן, "מספר הקורבנות הנמוך באירועים בהם נעשה שימוש בנשק כימי מעיד כי ההוראה להשתמש בהם לא הגיעה ממשרדו של אסד". דגן הצדיק את הזהירות האמריקאית, וגם הוסיף שלדעתו, אין סכנה שבסוריה יקום משטר איסלאמי שיסכן את ישראל במשך חמש השנים הקרובות לפחות.

לגבי עמדתו בנושא האיראני אמר ראש המוסד לשעבר כי דעתו "נותרה כשהיתה". בראיון ב-2011 הגדיר דגן את האפשרות שישראל תתקוף באיראן כ"דבר הכי מטופש ששמעתי"

ראש אמ"ן לשעבר עמוס ידלין, לעומתו, הגדיר את איראן כ"סכנה הקיומית היחידה המאיימת על ישראל". הוא אמר שלאיראנים יש כבר מספיק אורניום מועשר כדי לייצר 6-7 פצצות גרעיניות והוסיף כי האיראנים מסוגלים להרכיב פצצה בתוך 6-8 חודשים מרגע קבלת ההחלטה.

לדבריו, "ישראל מסוגלת להפציץ את מתקני הגרעין האיראניים ולעכב את תוכנית הגרעין האירנית למשך כמה שנים, אך היא תזדקק לקהילה הבינלאומית כדי לוודא שטהרן לא תפתח פצצה במהלך העשור שלאחר מכן".

בשבוע שעבר אמר ראש חטיבת מחקר באמ"ן, תא"ל 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ