מאיר דגן: ישראל צריכה לפעול להפלתו של בשאר אסד

ראש המוסד לשעבר סבור שהפלת המשטר בסוריה היא חובה מוסרית ותביא תועלת אסטרטגית. "מדינות המפרץ ידאגו שמחליפו יהיה מתון"

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
ניו יורק

ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, סבור שישראל צריכה לעשות ככל יכולתה כדי להביא להפלת משטרו של נשיא סוריה. "העברתו של אסד מהשלטון היא חובה מוסרית שגם תועיל לישראל מבחינה אסטרטגית", אמר דגן בכנס השנתי של העיתון ג'רוזלם פוסט שנערך בניו יורק.

לדברי דגן, כל ישראלי - ובמיוחד ניצול שואה כמוהו  איננו יכול לעמוד מנגד כאשר משטר רוצח אוכלוסייה אזרחית בשל שיוכה האתני ואמונותיה הדתיות. הוא הוסיף, עם זאת, שישראל תפיק יתרונות אסטרטגיים רבים מהפלת שלטון אסד, ובכלל זה ניתוק הקשר של איראן לחיזבאללה, החלשת מעמדה האזורי של טהראן והחלשת יכולתו של חיזבאללה להשפיע על האירועים באזור.

ראש המוסד לשעבר אמר שישראל איננה צריכה לחשוש יתר על המידה מהחלפתו של אסד במשטר מוסלמי עוין ותוקפני. הוא סובר שסעודיה ומדינות המפרץ תפעלנה כדי שיורשיו של הנשיא הסורי יהיו מתונים.

הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי דיבר גם הוא בכנס ואמר שלדעתו ישראל "לא יכולה להרשות למשטר האיראני להשיג נשק גרעיני". לדעתו, יש לישראל יכולת לתקוף את מתקני הגרעין האיראניים – ולעמוד בהשלכות של מתקפה כזו. עוד אמר אשכנזי שעסקת הנשק האחרונה בין ארצות הברית לישראל "משגרת מסר ברור" לאיראן בדבר יכולותיה של ישראל ותמיכתה של אמריקה בשמירת עליונותה הצבאית.

ראש אמ"ן לשעבר, עמוס ידלין, אמר שאין ספק שלארצות הברית יש יכולת להוציא את תעשיית הגרעין האירנית מכלל פעולה, אך היא איננה מצליחה לשכנע את טהרן שתנקוט בצעד צבאי במידה ויתעורר הצורך. "האירנים סבורים שהאופציה הצבאית האמריקאית אינה אמינה", אמר ידלין, ונטה להסכים עם הערכה זו: "ארצות הברית משדרת 'לא עוד מלחמה'", אמר.

ידלין הציע מספר צעדים שאמריקה תוכל לנקוט כדי להבהיר את נחישותה לאיראן, ובכלל זה העברת כוחות לאזור המפרץ. "תשלחו מפציץ 2-Bלמפרץ כמו שעשיתם בצפון קוריאה", אמר ידלין. "זהו צעד מאוד משכנע".

בשבוע שעבר, אמר ידלין כי "עד הקיץ האיראנים יעברו בוודאות את הקו האדום שהציב ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאומו באו"ם". ידלין אמר את הדברים בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי שהוא עומד כיום בראשו. לדבריו, ישראל יכולה לתקוף לבדה באיראן ואף להתמודד עם השלכות מהלך צבאי זה. מוקדם יותר, נאם באותו הכנס ראש חטיבת המחקר באגף המודיעין בצה"ל, תא"ל איתי ברון, ואישר לראשונה באופן פומבי כי המשטר הסורי עשה שימוש בנשק כימי. "למיטב הבנתנו המקצועית המשטר עשה שימוש בחל"כ (חומר לחימה כימי) ממית בשורה של אירועים, כולל האירוע ב-19 במארס", אמר ברון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ