גורם מדיני בכיר: יש ראיות מוצקות לשימוש שעשה אסד בנשק כימי

לדברי הגורם, לארגוני המודיעין במערב מידע מוצק וחד משמעי המעיד על שימוש בנשק כימי בלחימה נגד המורדים בסוריה. "זה לא הערכות, אלא הוכחות"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס

גורם מדיני בכיר אמר היום (שני) כי לארגוני המודיעין במערב מידע מוצק וחד משמעי על שימוש שעשה צבאו של בשאר אסד כנגד המורדים. לדבריו, "לא מדובר פה בהערכות מודיעיניות לגבי שימוש בנשק כימי אלא בהוכחות, ואפילו מעבר להוכחות. יש חומר גלם כבד לגבי שימוש שעשה צבא אסד בנשק כימי. זה ידוע לכל סוכנויות הביון. כל גורמי המודיעין עודכנו. לאף אחד אין פקפוק או ספקות בנושא".

לדברי הגורם, "אחת הסכנות המרכזיות מבחינתנו היא זליגת הנשק בסוריה לחיזבאללה וללבנון, כמו גם זליגה לארגוני טרור שמנסים להגיע לגבול. האפשרות שהם יקבלו נשק כימי או קונבנציונלי שמעולם לא היה ברשותם משליכות על מדינת ישראל".

בסוף השבוע האחרון הנחה ראש הממשלה בנימין נתניהו את השרים שלא להתייחס לנושא הנשק הכימי בסוריה. הנחייתו של ראש הממשלה הגיעה בעקבות , שגינה את הקהילה הבינלאומית על ידה הרפה, כהגדרתו, בטיפול במשבר בסוריה. לדברי אלקין, "אם האיראנים יראו שהקהילה הבינלאומית מגיבה ביד רפה לשימוש בנשק הכימי בסוריה הם ימשיכו לקדם את תכנית הגרעין".

אשה שנפגעה לכאורה מנשק כימי בסוריהצילום: אי–פי

אלקין התבטא בנושא כיממה אחרי , מהלך שהוגדר על ידי הנשיא ברק אובמה כ"קו אדום". אלקין קרא למעצמות "להשתלט על מאגרי הנשק הכימי" בסוריה וטען כי יש חשש שהוא יוכל לזלוג גם לגורמים אחרים.

"יש פה שאלה, האם כשמותחים קו אדום גם יודעים לעמוד בקו הזה? אם האיראנים יראו שהקווים האדומים שהקהילה הבינלאומית מותחת הם גמישים אז הם ימשיכו להתקדם", אמר אלקין, ואמר כי "העולם חייב להשתלט על מאגרי הנשק הכימי של אסד". לדבריו, אין מנוס מפעולה שכזו. סגן שר החוץ ציין כי סוגיית הנשק הכימי הסורי חשובה מאוד, אולם ההתמודדות איתה גולשת גם לזירות אחרות, ובמיוחד לזו האיראנית. "לא רק אנחנו ובאירופה ובסוריה יסתכלו מה יקרה, אלא גם באיראן יסתכלו מה יקרה", אמר. 

למרות הנחייתו של נתניהו, השר להגנת הסביבה ושר הביטחון לשעבר, עמיר פרץ, התבטא אתמול בנושא בשיחה עם כתבים לפני ישיבת הממשלה. "עם או בלי קשר לנשק הכימי, העולם לא יכול לשתוק נוכח מה שקורה בסוריה", אמר פרץ. "הקהילה הבינלאומית מזמן הייתה צריכה לעשות מעשה ולהתערב באופן מעשי, ואם צריך בכוח צבאי. כמובן שאם יהיו עדויות על שימוש בנשק כימי אז אנחנו נצפה שמי שמגדיר קווים אדומים גם יבצע את מה שנדרש, בראש ובראשונה ארצות הברית וכמובן הקהילה הבינלאומית כולה".

אתמול הבהיר השר לעניינים אסטרטגיים, יובל שטייניץ, כי ישראל איננה דוחקת בארצות הברית לתקוף בסוריה, ואיננה קושרת בין המצב בסוריה לבין סוגיית הגרעין האיראני. שטייניץ אמר את הדברים בכנס הג'רוזלם פוסט בניו יורק, בתגובה לחשש שעלה בימים האחרונים - ואשר הדיו הגיעו גם לירושלים - שישראל תצטייר כמי שדוחפת את ממשל הנשיא אובמה לנקוט פעולה צבאית בסוריה. זאת, בעקבות הדיווחים על שימוש בנשק כימי במלחמת האזרחים.

"איננו מקשרים ואיננו משווים", אמר שטייניץ, "מדובר בשני נושאים שונים לגמרי". לעומת הזהירות שנקט בעניין סוריה, בעניין איראן דווקא מצא שטייניץ לנכון לדחוק באמריקה לנקוט "איום צבאי משמעותי" כדי לכפות על איראן לסגת מתוכנית הגרעין שלה. שטייניץ אמר שאיראן גרעינית תהווה איום על כל העולם - "פי 30 מצפון קוריאה".

אתמול התכנס הקבינט המדיני-ביטחוני לדיון של ארבע שעות בנוגע למלחמת האזרחים בסוריה. לדברי פקיד ישראלי בכיר, מדובר בדיון הראשון מאז הקמת הממשלה החדשה שעסק במדיניות ישראל כלפי המצב בסוריה. בשבועות האחרונים, מאז הקמת הממשלה, התקיימו כמה ישיבות קבינט, אך אלה עסקו רובן ככולן בסקירות מודיעין ובהעמקת הידע של שרים חסרי נסיון וידע מדיני וביטחוני כמו נפתלי בנט, יאיר לפיד וגלעד ארדן.

הפקיד הבכיר ציין כי הישיבה עסקה פחות בשמיעת סקירות ויותר בדיון לגבי המדיניות שבה ישראל צריכה לנקוט כלפי המצב בסוריה. הממשלה צריכה לגבש מדיניות חדשה בנושא או לאשרר את המדיניות שנקבעה על ידי הממשלה הקודמת.

אחד הנושאים שככל הנראה נדונו הינו ה"קווים האדומים" של ישראל בכל הקשור להעברת נשק כימי או אמצעי לחימה מתקדמים מסוריה לחיזבאללה. כמו כן על הממשלה החדשה לגבש מדיניות בסוגיות כמו עמדת ישראל כלפי הקבוצות השונות באופוזיציה הסורית, חימוש המורדים על ידי מדינות המערב, היום שאחרי נפילת שלטון אסד ועוד.

בדבריו היום, התייחס הגורם המדיני הבכיר גם לסוגייה הפלסטינית וטען כי התפטרותו של סלאם פיאד מתפקיד ראש הממשלה הפלסטינית הם למעשה הדחה שנועדה לחזק את אחיזתו של מחמוד עבאס (אבו מאזן) בכספי הרשות הפלסטינית. "אין ספק שההדחה של סלאם פיאד באה על רקע רצונם של אנשי פתח ואבו מאזן לשלוט בכסף. אבו מאזן בישל את ההדחה עם גורמים בינלאומיים. הוא זקוק לכסף לא לכיסו אלא להשרדות פוליטית. לא לפלאח הפלסטיני אלא למאבק מול חמאס. כסף שהתקבל מאירופאים ולא נדרשה שקיפות לגביו הולך ופוחת. כך גם הכסף ממדינות ערב והוא מבין שאין לו ברירה אלא לשלוט בכסף כדי להתמודד במאבקים הםנימיים ברשות הפלסטינית".

הוא הוסיף כי "פיאד היה שתי רמות מעל כולם כפרטנר ענייני לנושאים כלכליים, גביית מסים, השקעה בתשתיות. הוא היה כתובת רציונלית. סלאם פיאד היה אדם פרגמטי. הוא לא נמנה על הפלג הקיצוני ולא עם הפלג המיליטנטי בקרב פעילי הפתח. הוא היה הכתובת היחידה של המדינות התורמות מאוד סמכו עליו והעריכו אותו. זה שהמדינות התורמות הסכימו, בסופו של דבר, להקריב אותו באמצעות הסכמה שבשתיקה, לא מבשר טובות". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ