ישראל קיבלה צוללת חמישית מגרמניה

הצוללת, מסוג דולפין, נקראה אח"י רהב. על פי פרסומים זרים, צי הצוללות הישראלי נועד לאפשר יכולת של "מכה שנייה" במקרה של מתקפה גרעינית

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

גרמניה העבירה לידי ישראל את הצוללת החמישית במספר, שצפויה להגיע לישראל בסוף שנת 2014. היום (שני) נערך הטקס המסורתי של השקת הצוללת שנקראת אח"י "רהב" בעיר קיל בגרמניה, שם מפותחת הצוללת. בטקס השתתפו מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (במיל') אודי שני, מפקד חיל הים, האלוף רם רוטברג ובכירים נוספים במשרד הביטחון ובחיל הים. בטקס שנערך בנמל קיל ניפצו הנוכחים הישראלים והגרמנים בקבוק שמפניה על דופן הצוללת, כסימן לעתידו המוצלח של הכלי הימי.

רק לפני כשנה השיקו בגרמניה את הצוללת הרביעית, אח"י תנין, וזו צפויה להגיע לחיל הים בחודשים הקרובים. שתי הצוללות הללו – מספר ארבע וחמש של חיל הים, הן בעלות יכולת שהייה ארוכה מתחת למים (טכנולוגיית air independent propulsion - AIP), ובצה"ל מגדירים את שתיהן כצוללות בעלות "התפתחות טכנולוגית משמעותית" מקודמותיהן.

במשרד הביטחון חתמו גם על אספקת צוללת שישית במספר לידי חיל הים, כאשר בגרמניה כבר נמצא צוות שעוסק בהכנות לקליטתה. לפי הערכות בחיל הים, זו צפויה להגיע לידי שימוש ישראלי רק בסוף העשור הקרוב. בחודש מארס אשתקד חתם שר הביטחון דאז, אהוד ברק, על העסקה לאספקתה, כאשר נקבע כי גרמניה תממן שליש מעלותה ותקצה לכך 135 מיליון אירו. גם ההסכמים לאספקת הצוללות אח"י "רהב" ואח"י "תנין" כללו התחייבות גרמנית זו.

רוטברג, שני, צוקר וזנהצילום: משרד הביטחון

לפי פרסומים זרים, הצוללות הללו מותאמות לנשיאת טילי שיוט בעלי טווח של עד 1,500 קילומטרים, וניתן לצייד אותם גם בראשי חץ גרעיניים. לפי אותם פרסומים, צי הצוללות הישראלי נועד כדי לאפשר יכולת של "מכה שנייה" במקרה של מתקפה גרעינית.

הכפלת צי הצוללות הישראלי המתוכננת – משלוש צוללות "דולפין" גרמניות שהגיעו לישראל בשנות ה-90 ועד לשש צוללות שיהיו לחיל הים במהלך שבע השנים הקרובות, דורשות גם הגדלה משמעותית של צוותי הלוחמים בחיל הים. בחיל הגדילו את מספר ההכשרות המבוצעות בקורסים השונים ומרחיבים גם את קורס הקצינים בשל הגעת הצוללות וכן ספינות נוספות עתידיות, שטרם סוכמו, שישמשו כספינות משמר להגנת אסדות הקידוח.

צוללת דולפין של חיל היםצילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ