מפקד בשריון אילץ חיילים לזחול במקום בו הטילו את צרכיהם

בהמשך כפה עליהם לישון בשקי שינה, כשהם לבושים במדים בהם ביצעו את המשימה. הוא נידון ל-28 ימי מחבוש והושעה מתפקיד פיקודי

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

סמל בגדוד שריון אילץ חיילים בטירונות לזחול באמצע הלילה בשטח בו עשו את צרכיהם. המפקד, המשרת בגדוד ההכשרה בבית הספר לשריון, היה עם חייליו בשבוע שדאות, והחליט כי יש "לתרגל" את החיילים באופן הבא: עליהם לתרגל זחילות במקום ששימש אותם קודם להטלת צרכיהם, ולאחר מכן לישון בשקי השינה באותם מדים בהם ביצעו את המשימה. על המקרה דווח היום ב"קול ישראל", שם צויין כי בנוסף לכך המפקד הושעה מתפקיד פיקודי. בנוסף, נשפט המפקד הצעיר על ידי מפקד חטיבה 460, חטיבת ההכשרות של החיל, ונדון ל-28 ימי מחבוש.

מדובר צה"ל נמסר כי "מדובר באירוע חמור שאינו עולה בקנה אחד עם ערכי צה"ל. המפקד המדובר נשפט על-ידי המח"ט ל-28 ימי מחבוש והושעה מתפקיד פיקודי". בנוסף, התייחס לאירוע גורם צבאי שמסר כי "מדובר באירוע חמור בו המפקד טעה בהפעלת שיקול הדעת. לאחר האירוע קיים מפקד הפלוגה שיחה עם חייליו והדגיש את חומרת המעשה".

בשנים האחרונות התפרסמו מספר פרשיות שחשפו התעללויות בתוך היחידות הלוחמות, בין אם של מפקדים שהתעללו בחייליהם הצעירים, או בחיילים ותיקים בפלוגות הקרביות, שערכו מנהגי "זובור" לחיילים הצעירים. באוקטובר האחרון פורקה פלוגה שלמה בחיל האיסוף הקרבי, ומפקדיה נשפטו ונשלחו למחבוש לאחר שהתברר כי הכו את חייליהם במוטות עץ כדי "לחשלם".

באוגוסט האחרון פורסמה התעללות בחטיבת כפיר - אז הכו חיילים ותיקים חייל צעיר יותר שאף נזקק לטיפול רפואי בבית חולים בעקבות המקרה. גם בחטיבת גבעתי פורסם לפני כשנה על מקרה התעללות, אז היו אלו מפקדים שרמסו את זכויותיהם של חיילים צעירים והכו אותם.

נציב קבילות החיילים במשרד הביטחון, האלוף (במיל') יצחק בריק, אמר בעבר בריאיון ל"הארץ" כי מפקד שאינו יודע על המתרחש ביחידתו, אינו ראוי לפקד. "כשאני מקבל קבילה קשה על התעללות או אלימות, והתשובה של מפקד פלוגה או מפקד גדוד היא 'לא ידעתי' – זה מפקד שלא ראוי להיות מפקד", אמר בריק, "זה או שאתה משקר, או שאתה מנותק. אז אתה לא ראוי להיות מפקד בצה"ל".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ