הפצ"ר לשעבר אביחי מנדלבליט מונה למזכיר הממשלה

מנדלבליט יחליף את צבי האוזר שכיהן בתפקיד במשך 4 שנים. נתניהו חיפש לו מחליף במשך שלושה חודשים עד שהודיע על מינויו של האלוף במיל'

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הפרקליט הצבאי הראשי לשעבר, האלוף במיל' אביחי מנדלבליט, מונה לתפקיד מזכיר הממשלה. מנדלבליט יחליף בתפקידו החדש את המזכיר המכהן, עו"ד צבי האוזר, שהודיע לפני שלושה חודשים על בתום ארבע שנות כהונה.

ראש הממשלה חיפש במשך חודשים ארוכים מחליף להאוזר. בין היתר של חבר הכנסת לשעבר עתניאל שנלר, של יועצת ראש הממשלה לענייני הכנסת פרח לרנר, וכן של מנכ"ל משרד המשפטים, ד"ר גיא רוטקופף. נתניהו איחל הערב (שני) למנדלבליט הצלחה בתפקיד ואמר כי הוא בטוח שימשיך לתרום למדינת ישראל. מנדלבליט עצמו אמר: "באתי לתרום מניסיוני המקצועי לאתגרים שנכונו לממשלה".

מנדלבליט מילא שורה של תפקידים בפרקליטות הצבאית: הוא היה סגן נשיא בית הדין הצבאי של פיקוד הדרום וזרוע היבשה בקסטינה, הסניגור הצבאי הראשי ובהמשך סגן הפרקליט הראשי, עד שמונה בשנת 2004 לתפקיד הפרקליט הצבאי הראשי. הוא שימש בתפקידו במשך שבע שנים, תקופה בה מיקדה הפרקליטות הצבאית את פעילותה . במהלך כהונתו הוגשו כתבי אישום כנגד חיילים שפעלו בניגוד לפקודות ולהוראות בצה"ל, כמו למשל בפרשת דהרייה ולאחר מבצע "עופרת יצוקה".

בריאיון ל"הארץ" ב-2009 אמר מנדלבליט כי ישנו שיתוף פעולה עם ארגון "בצלם", ואמר כי ארגוני זכויות האדם הם "צינור להעברת מידע לדברים מאוד חשובים, כדי שפעילות צה"ל תהיה נורמטיבית. המטרה שלי אינה, חלילה, לשים קרקפות של מפקדים על החגורה. אני חותר להגיע לאמת והם באמת עוזרים לנו בכך". על דו"ח גולדסטון אמר כי הוא נטול אחיזה במציאות, "מגמתי וקיצוני באורח יוצא דופן".

אביחי מנדלבליטצילום: מוטי מילרוד

ב-2010 רוססה כתובת נאצה על קירות ביתו, והופצו בשכונת מגוריו בפתח תקווה כרוזים שציינו כי הוא הפקיר את חיי חיילי צה"ל בכך שהיה אחראי להרשעת חיילי גבעתי במהלך מבצע "עופרת יצוקה". לאחר ריסוס הכתובות קיבל מנדלבליט גיבוי על פעולותיו מהרמטכ"ל ומנשיא המדינה. כשהתייחס לנושא אמר כי "בשנים האחרונות אני פועל ללא לאות על מנת להגן על צה"ל ועל לוחמי צה"ל מפני המתקפה המתנהלת נגדנו בעולם". לאחר שחרורו שימש מנדלבליט חוקר במכון למחקרי ביטחון לאומי, והתמקד בתחום לוחמת המשפט.

האוזר שעוזב את התפקיד, התחיל לעבוד לראשונה עם נתניהו כיועץ התקשורת שלו ב-1993. ב-2009, עם הקמת הממשלה, נבחר לתפקיד הרגיש והמרכזי של מזכיר הממשלה. מלבד תפקידו הרשמי כאחראי על עבודת הממשלה וועדות השרים השונות, היה האוזר במשך רוב תקופת הכהונה, אחד מיועציו הקרובים ביותר של נתניהו גם בנושאים פוליטיים ומדיניים-ביטחוניים.

בניגוד לחלק גדול מיועציו האחרים של נתניהו ב-4 השנים האחרונות, האוזר היה דעתן יותר ולא היסס לחלוק על נתניהו בדיונים הפנימיים. בנוסף, האוזר החזיק בעמדות עצמאיות שהיו ברוב הפעמים מתונות יותר מאלה של שאר יועציו של נתניהו. כך למשל, היה האוזר שקדם למשט הטורקי לעזה, הציע לאפשר לספינות להיכנס לרצועה כדי להימנע מעימות מתוקשר.

אחד האירועים הבולטים בהם היה מעורב האוזר במהלך ארבע השנים האחרונות היה חשיפת . יחד עם ראש מערך ההסברה יועז הנדל והמזכיר הצבאי יוחנן לוקר, פנה האוזר ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, כדי להעביר לו את המידע על התנהגותו הבלתי הולמת של ראש לשכת ראש הממשלה לשעבר כלפי אחת העובדות הכפופות לו.

עם עזיבתו של האוזר הופכת הלשכה כמעט כולה לדתית. מנדלבליט, חוזר בתשובה שחובש כיפה שחורה, מצטרף למעגל העוזרים שומרי השבת שמקיפים את נתניהו: ראש המל"ל יעקב עמידרור, ראש הלשכה, גיל שפר, מנהל הלשכה אייל חיימובסקי, והיועצת הפוליטית פרח לרנר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ