אלפי חיילי מילואים הוקפצו בצווים מיוחדים כחלק מתרגיל גיוס של פיקוד הצפון

אנשי המילואים נקראו להגיע ליחידות מחסני החירום בפיקוד ונתבקשו להתכונן ללחימה. קצין בכיר: "תרגיל בהיקף כזה לא היה שנים רבות"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

תרגיל מילואים שנערך בימים האחרונים בפיקוד הצפון כלל גיוס חירום של אלפי חיילי מילואים. כ-2,000 אנשי מילואים נקראו בצווים מיוחדים להתגייס ולהגיע ליחידות מחסני החירום, כחלק מתרגיל של אוגדת המילואים "עוצבת המפץ". בתרגיל, נדרשה האוגדה להכין תכנית אופרטיבית ללחימה בגזרה הלבנונית, ולהכין עצמה ללחימה בתוך 48 שעות.

כמו כן, בשעות הקרובות תצא אחת מהחטיבות המתאמנות לתרגיל פתע, כאשר בתוך החטיבה ישולב גדוד מילואים שיבצע תרגיל מלא באש. "הסימולציה הזו מתארת מצב של הסלמה בהפתעה", אומר קצין בכיר בפיקוד הצפון. "במצב כזה יש צורך לגייס חלק מסדרי הכוח, לעדכן תוכניות ולצאת לתמרון בתוך 48 שעות. התרחיש עצמו כולל התפתחות שמביאה להידרדרות בחזית הלבנונית וכניסה לתמרון שם".

התרגיל החל ביום ראשון וצפוי להימשך עד ליום חמישי, לאחר שיבוצעו באוגדת המילואים תחקיר וסיכומים. לדברי הקצין הבכיר, "תרגיל כזה שמשלב את המרכיבים הללו (גיוס חירום של אלפי אנשי מילואים ולאחר מכן יציאה לאימון באש של גדוד מילואים) לא היה שנים רבות. המציאות והאיומים מחייבים אותנו להיערך בהתאם, וחלק מזה הוא לשמור על מוכנות גבוהה". הקצין הדגיש כי "המציאות היום בחזית הסורית יכולה להפתיע אותנו וגם לשם אנחנו נדרשים. התרחיש עצמו הוא הסלמה בצד הלבנוני ופעולה שלנו בלבנון, אבל אנחנו ערוכים באותה מידה לחזיתות אחרות - חזית מערבית, עזה ולבנון, זה היינו הך".

תרגיל המילואים הגדול. צפו בסרטון

בדובר צה"ל אמרו כי התרגיל הוא חלק מגרף האימונים השנתי ותוכנן מראש, אולם הגיוס המפתיע של אנשי המילואים אתמול באמצעות הפעלת "החייגן האוטומטי" גרם לבהלה בקרב חלק מהמגויסים. הקצין ששוחח היום (שלישי) עם כתבים צבאיים על התרגיל אמר כי אינו סבור שהאימון עצמו גרם לעליית כוננות מצידו השני של הגבול, והוסיף כי "זה עוד חלק ממערכת האימונים שאנחנו עושים בצבא בכלל ובפיקוד הצפון בפרט".

אתמול בשעות הבוקר הודיעו בצה"ל על התרגיל עצמו, ואמרו כי בשעות הלילה תורגש תנועה ערה של כוחות באזור הצפון, בעיקר בעפולה ובאזור צומת גולני, וכן יישמעו צפירות עולות ויורדות וקולות נפץ.

התרגיל נערך על רקע חשש גובר מעימות אפשרי סביב נושא הנשק הכימי של המשטר הסורי. גורמים ישראלים טענו בימים האחרונים כי אסד השתמש בנשק כימי על אזרחיו וכי העולם לא מגיב לקו האדום שהציב לו.

ראש חטיבת המחקר באמ"ן, תא"ל איתי ברון, אישר לראשונה בשבוע שעבר כי "המשטר הסורי עשה שימוש בנשק כימי", אמירה שהעמידה במבוכה את ממשל אובמה שהבטיח בעבר שמדובר "בקו אדום שיהיו לו השלכות עצומות על ממשל אסד". שרי החוץ וההגנה של ארה"ב טענו כי לא עודכנו בפגישות שערכו לאחרונה בישראל בנושא אולם בסוף השבוע יישר הממשל קו עם ישראל ואישר כי "בסבירות גבוהה" בוצעו שתי תקיפות בנשק כימי. סגן שר החוץ, זאב אלקין גם קשר בין תגובת ארה"ב לשימוש סוריה בנשק כימי לאיראן וטען שאם טהראן תיווכח שחציית קו אדום נענית בתגובה "גמישה", היא תמשיך בתוכנית הגרעין.

גורם מדיני בכיר בירושלים טען אתמול כי לארגוני המודיעין במערב מידע מוצק וחד-משמעי על שימוש בנשק כימי שעשה צבאו של בשאר אסד נגד המורדים. לדבריו, “לא מדובר פה בהערכות מודיעיניות לגבי שימוש בנשק כימי אלא בהוכחות, ואפילו מעבר להוכחות”. לדברי הגורם, “אחת הסכנות המרכזיות מבחינתנו היא זליגת הנשק בסוריה לחיזבאללה וללבנון, כמו זליגה לארגוני טרור שמנסים להגיע לגבול. האפשרות שהם יקבלו נשק כימי או קונבנציונלי שמעולם לא היה ברשותם משליכה על מדינת ישראל”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ