תגובה צוננת מירושלים להודעת הליגה הערבית

גורמים מדיניים ישראליים בירכו על "העידוד" לחידוש המו"מ, אך התנגדו ל"תנאים המוקדמים" שהוצבו - מו"מ על בסיס קווי 67' עם חילופי שטחים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הודעתם של חברי משלחת הליגה הערבית בוושינגטון אתמול נתקלה בתגובה פושרת יחסית מצד ממשלת ישראל. גורמים מדיניים בכירים ציינו לחיוב את "העידוד" שנתנו חברי משלחת הליגה הערבית לנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן) לחדש את המו"מ עם ישראל, אולם דחו את העמדה שהציגו חברי המשלחת לפיה יש לקיים את שיחות השלום על בסיס קווי 1967 עם חילופי שטחים.

"ישראל מקדמת בברכה את העידוד שנתנה משלחת הליגה הערבית ומזכיר המדינה ג'ון קרי לתהליך המדיני", ציינו הגורמים המדיניים, "כידוע, ישראל מוכנה לפתוח במו"מ בכל עת ובכל מקום ללא שום תנאי מוקדם – ומצפה שגם הצד הפלסטיני יימנע מהצבת תנאים כאלה. במו"מ שייפתח יוכלו שני הצדדים להציג את עמדותיהם".

במהלך ליל אמש נפגשה בוושינגטון משלחת שרי החוץ של ועדת המעקב של הליגה הערבית עם שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי ועם סגן הנשיא ג'ו ביידן. בסיום הפגישה הודיע ראש הממשלה ושר החוץ של קטאר, חאמד בן-ג'אסם, שעמד בראש המשלחת, כי הליגה הערבית עדיין מחוייבת ליוזמת השלום שאותה השיקה בשנת 2002. לפי היוזמה, לאחר חתימה על הסכם שלום בין ישראל לפלסטינים שיתבסס על קווי 1967 ועל מזרח ירושלים כבירת המדינה הפלסטינית, יסכימו כל מדינות ערב "לנרמל" את יחסיהן עם ישראל.

פגישת קרי וביידן עם מנהיגי הליגה הערבית, וושינגטוןצילום: אי–פי

ראש הממשלה ושר החוץ של קטאר אף הוסיף בסיום הפגישה עם קרי ניואנס נוסף, כאשר ציין שהליגה הערבית מאמצת את העמדה הפלסטינית לפיה קיימת נכונות לבצע "שינויי גבול קלים" בקווי 1967 וזאת באמצעות חילופי שטחים מוסכמים עם ישראל.

הגורמים המדיניים לא התייחסו ישירות לפרטי יוזמת השלום הערבית מ-2002 או לתוספת שנמסרה בהודעת משלחת הליגה הערבית. עם זאת, מתוכן דבריהם של הגורמים המדיניים עולה כי ממשלת נתניהו אינה מוכנה לקיים את המו"מ על בסיס קווי 1967 עם חילופי שטחים.   

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ