לבני ומולכו בוושינגטון; ידונו עם קרי בהסתייגויות מעמדת הליגה הערבית

בירושלים חוששים שקרי יאמץ את גבולות המדינה הפלסטינית שהציעו חברי הליגה. בהמשך תיפגש לבני בניו יורק עם מזכ"ל האו"ם

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

על רקע הסתייגותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו מהודעת הליגה הערבית בעניין גבולות המדינה הפלסטינית, הגיעו היום (חמישי) שרת המשפטים ציפי לבני ושליחו המיוחד של ראש הממשלה יצחק מולכו לביקור בזק בן כמה שעות בוושינגטון, בו ייפגשו עם שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי.

ביקורם של השניים יעסוק בעיקר במהלך האמריקאי להתנעת תהליך השלום. פקיד ישראלי בכיר ציין כי אתמול אחר הצהריים נפגשה לבני בכנסת עם נתניהו כדי לתאם את המסרים שתעביר לקרי.

הפגישה בין לבני ומולכו לבין קרי תתקיים הערב לפי שעון ישראל. מיד לאחר הפגישה תצא לבני לניו יורק ותיפגש עם מזכ"ל האו"ם באן קי-מון. פקיד ישראלי בכיר ציין כי לבני ומולכו יבקשו להבין מה עמדת קרי כלפי הודעת הליגה הערבית ומה תוכניתו לגבי חידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. השניים יציגו לקרי את הסתייגויותיה של ישראל לגבי הודעת הליגה הערבית

לבני ומולכו הגיעו לוושינגטון שלושה ימים אחרי הפגישה בין קרי לבין משלחת הליגה הערבית. בסיום אותה פגישה הודיע ראש ממשלת קטאר חאמד בן-ג'אסם בשם המשלחת כי הליגה הערבית מוכנה לקבל "תיקוני גבול קלים" לקווי 1967, באמצעות חילופי שטחים "מינימליים וזהים בגודלם" בין ישראל לפלסטינים. 

לבני עם קרי בעת ביקורו בישראל ב-2009צילום: רויטרס

הבוקר דווח ב"הארץ" כי נתניהו ויועציו הקרובים חוששים כי שר החוץ האמריקאי ג’ון קרי יאמץ את עמדת נציגי הליגה הערבית לגבי גבולות המדינה הפלסטינית ועיקרון חילופי השטחים. נתניהו ויועציו סבורים שהודעת הליגה הערבית עלולה לפגוע בעמדה הישראלית בכל משא ומתן עתידי עם הפלסטינים. 

בירושלים קיים חוסר ודאות לגבי עמדתו של שר החוץ ג'ון קרי כלפי הודעת הליגה הערבית וכן לגבי תוכניתו לקידום תהליך השלום. העובדה ששר החוץ ג’ון קרי עמד לצד ראש ממשלת קטאר כשהלה קרא את ההודעה, הגבירה את החשדנות כלפי קרי בלשכת ראש הממשלה.

“לא ברור לנתניהו ויועציו לאן קרי חותר ואיפה הוא עומד ביחס להודעה הערבית”, אמר מקור ישראלי שמעורה בדיונים שקיים נתניהו ביומיים האחרונים. יועציו של נתניהו חוששים שמסיבת העיתונאים של קרי עם נציגי הליגה הערבית עלולה להעיד על סחף בעמדה האמריקאית בעניין גבולות המדינה הפלסטינית וחילופי השטחים לכיוון העמדה הערבית, של תיקוני גבול קלים בלבד וחילופי שטחים זהים בגודלם ומינימליים.

בשנים האחרונות הביעו הפלסטינים נכונות לחילופי שטחים בסך 1.9 אחוזים מהגדה המערבית. ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ושרת החוץ לשעבר לבני הביעו נכונות לחילופי שטחים בסך 10-6 אחוזים מהגדה המערבית. 

עמדת הממשל האמריקאי, שבאה לידי ביטוי בנאומו של הנשיא אובמה במחלקת המדינה במאי 2011, היא כי גבולות המדינה הפלסטינית צריכים להתבסס על קווי 1967 עם חילופי שטחים, ללא התייחסות להיקפם או ליחס שבין השטחים שיוחלפו. כמה ימים אחרי אותו נאום אף הבהיר הנשיא אובמה כי גבולות המדינה הפלסטינית העתידית צריכים לקחת בחשבון את השינויים בשטח מאז 1967, כלומר גושי ההתנחלויות הגדולים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ