לבני הציגה לקרי הסתייגויות מהודעת הליגה הערבית

נתניהו שיגר לוושינגטון את שרת המשפטים ואת יועצו יצחק מולכו. השניים נפגשו עם שר החוץ האמריקאי ודנו בדרכים לקידום המו"מ עם הפלסטינים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

על רקע הסתייגותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו מהודעת הליגה הערבית בעניין גבולות המדינה הפלסטינית, באו אתמול שרת המשפטים ציפי לבני ושליחו של ראש הממשלה יצחק מולכו לביקור בזק בן כמה שעות בוושינגטון, בו נפגשו עם שר החוץ של ארה”ב ג’ון קרי. לבני גם נפגשה אתמול בניו יורק עם מזכ”ל האו”ם באן קי־מון.

לבני, שממונה על המשא ומתן מטעם הממשלה, יצאה עם מולכו לוושינגטון ביום רביעי בלילה לאחר פגישה בכנסת עם נתניהו, שבה תואמו המסרים שתעביר לקרי. בשבוע הבא תבוא לבני פעם נוספת לבירה האמריקאית כדי להשתתף בכנס של מכון וושינגטון לענייני המזרח התיכון. ללבני עדיין לא נקבעה פגישה נוספת עם קרי, אולם יש להניח שכזו תתקיים.

גם בירושלים וגם בוושינגטון מסרו פרטים מעטים מאוד על תוכן הפגישה אתמול. פקיד ישראלי בכיר, שדיבר בעילום שם, ציין כי הפגישה עם קרי היתה טובה ועניינית ועסקה בדרכים לקידום המשא ומתן עם הפלסטינים. לדבריו, בפגישה עלתה סוגיית יוזמת השלום הערבית וההודעה האחרונה של משלחת הליגה הערבית בעניין גבולות המדינה הפלסטינית. “הצד הישראלי והצד האמריקאי דנו בהשפעה שעשויה להיות ליוזמה הערבית על הסדר מדיני עם הפלסטינים”, אמר.

לבני וקרי בביקורו הקודם של שר החוץ האמריקאי בישראל, ב 2009- . חוסר ודאות בירושלים לגבי עמדת קרי כלפי ההודעהצילום: רויטרס

לבני ומולכו ביקשו להבין מה עמדת קרי כלפי הודעת נציגי הליגה הערבית בתחילת השבוע בוושינגטון, וכיצד הוא רוצה להתקדם בשבועות הקרובים בכל הנוגע לחידוש המגעים בין ישראל לפלסטינים. בפגישה הציג מולכו את הסתייגויותיו של נתניהו מהודעת הליגה הערבית.

ביום שני נפגש קרי בוושינגטון עם משלחת של הליגה הערבית. בסיום הפגישה הודיע בשם המשלחת ראש ממשלת קטאר, חאמד בן־ג’אסם, כי הליגה הערבית מוכנה לקבל תיקוני גבול קלים לקווי 1967 וזאת, באמצעות חילופי שטחים מינימליים וזהים בגודלם בין ישראל לפלסטינים.

אתמול דווח ב”הארץ” כי נתניהו ויועציו הקרובים חוששים כי קרי יאמץ את עמדת נציגי הליגה הערבית לגבי גבולות המדינה הפלסטינית ועיקרון חילופי השטחים. נתניהו ויועציו סבורים שהודעת הליגה הערבית עלולה לפגוע בעמדה הישראלית בכל משא ומתן עתידי עם הפלסטינים.

בירושלים קיים חוסר ודאות לגבי עמדתו של שר החוץ קרי כלפי הודעת הליגה הערבית וכן לגבי תוכניתו לקידום תהליך השלום. העובדה ששר החוץ האמריקאי עמד לצד ראש ממשלת קטאר כשזה קרא את ההודעה, הגבירה את החשדנות כלפי קרי בלשכת ראש הממשלה.

יועציו של נתניהו חוששים שמסיבת העיתונאים של קרי עם נציגי הליגה הערבית עלולה לסמן על סחף בעמדה האמריקאית בעניין גבולות המדינה הפלסטינית וחילופי השטחים, לכיוון העמדה הערבית של תיקוני גבול קלים בלבד וחילופי שטחים זהים בגודלם ומינימליים.

בשנים האחרונות הביעו הפלסטינים נכונות לחילופי שטחים בסך 1.9 אחוזים מהגדה המערבית. ראש הממשלה לשעבר אולמרט ושרת החוץ לשעבר לבני הביעו נכונות לחילופי שטחים בסך 10-6 אחוזים מהגדה המערבית.

עמדת הממשל האמריקאי, שבאה לידי ביטוי בנאומו של הנשיא אובמה במחלקת המדינה במאי 2011, היא כי גבולות המדינה הפלסטינית צריכים להתבסס על קווי 1967 עם חילופי שטחים, ללא התייחסות להיקפם או ליחס שבין השטחים שיוחלפו. כמה ימים אחרי אותו נאום אף הבהיר הנשיא אובמה כי גבולות המדינה הפלסטינית העתידית צריכים לקחת בחשבון את השינויים בשטח מאז 1967, כלומר גושי ההתנחלויות הגדולים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ