יותר משבוע אחרי חדירת המל"ט מלבנון, עדיין לא ברור מי אחראי לשיגורו

מקורות צבאיים מדווחים כי בחיפושים בים התיכון לא אותרו שרידי המל”ט. כעת נבחנות השערות חלופיות לשאלת האחריות

עמוס הראל
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
גילי כהן

יותר משבוע אחרי הפלתו של המטוס ללא טייס (מל”ט) שחדר מלבנון מול חופי חיפה, עדיין אופפת תעלומה את נסיבות התקרית. גם כעת מתקשים בקהילת המודיעין הישראלית לפענח את הרקע לתקרית ולקבוע בוודאות מי עמד מאחורי שיגורו.

המל”ט הופל בידי חיל האוויר ב-25 באפריל מעל הים התיכון, ממערב לחיפה. נתיב החדירה זוהה עוד בעת שהמל”ט נע צפונה למעבר הגבול בראש הנקרה. מטוסי אף-16 הוזנקו לעברו והוא יורט על ידי הטיל הראשון שנורה מאחד המטוסים. תחילה סברו בצה”ל כי המל”ט שוגר מאזור צידון, אולם בתחקיר שהתקיים מאוחר יותר בחיל האוויר עלתה השערה כי נקודת השיגור היתה באזור ביירות. התחקיר העלה כי המל”ט היה קטן ולכן שיערו בצה”ל כי לא נשא עליו מטען חבלה, אלא לכל היותר מצלמות.

ישראל הרשמית נקטה קו זהיר באשר לתקרית, כבר מההתחלה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו ודובר צה”ל מסרו בהודעות פרטים כלליים בלבד. נתניהו אף הזהיר כי ישראל לא תשלים עם חדירות מלבנון לשטחה האווירי. לא היה אזכור לזהותם של האחראים לשיגור.

הערכות לא רשמיות נטו לייחס את האחריות לחיזבאללה, על רקע התקרית הקודמת שבה יורט מל”ט שחדר מלבנון באוקטובר אשתקד. חיזבאללה נטל אחריות לאותה תקרית, כפי שקרה בארבע תקריות שבהן חדרו מל”טים מלבנון לשטח ישראל לפני מלחמת לבנון השנייה ובמהלכה. בפועל, לשיגור המל”ט אשתקד היו אחראים אנשי משמרות המהפכה האיראניים הפועלים מלבנון, אך חיזבאללה נטל את האחריות לשיגור בנאום של מזכ”ל הארגון, חסן נסראללה. על רקע זה נשמעה ההערכה ביום שישי שעבר, כי גם הפעם עמדה איראן מאחורי השיגור.

אולם, ככל שחולף הזמן מתרבים סימני השאלה. בתחילת השבוע הכחיש נסראללה, בהודעה פומבית, כל קשר לשיגור. ככל הידוע, המודיעין הישראלי עדיין לא העלה הסבר משכנע בשאלת האחריות. בימים האחרונים נבחנו כמה השערות חלופיות, בהן שהמל”ט שוגר בידי אנשים לא מוכרים. עד כה לא נמצאו הוכחות להשערות אלה.

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, אמר רק כי “פגענו בכלי טיס לא מאויש שטס לאורך החוף”. מקורות צבאיים אמרו ל”הארץ” כי בחיפושים בים התיכון לא אותרו שרידי המל”ט. לדבריהם, צה”ל היה צריך בכל מקרה ליירט כלי טיס שחדר ממדינה עוינת, אולם ההקשר הרחב יותר של התקרית עדיין אינו ברור. במערכת הביטחון הודו כי אילו עמדו לרשות ישראל הוכחות ברורות לפעילות חבלנית שישנה כתובת ברורה מאחוריה, במקרה של המל”ט, הדברים כבר היו נמסרים לפרסום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ