ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ממשלת סין הודיעה היום (שישי) כי היא מוכנה לארגן פגישה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן) בשבוע הבא, בעת שהשניים ישהו במקביל בביקור במדינה. דובר משרד החוץ הסיני אמר בתדרוך היומי השגרתי לכתבים כי ארצו תשמח לסייע לקיומה של פגישה כזו "במידה ושני הצדדים יביעו רצון לכך".

נתניהו, שייצא בשבוע הבא לביקור מדיני ראשון בסין מאז נכנס לתפקיד ראש הממשלה ב-2009, ינחת בעיר שנחאי ביום שני לפנות בוקר ויגיע לבירה בייג'ינג ביום שלישי. אבו-מאזן יגיע לבייג'ינג ביום ראשון ויעזוב ביום שלישי. בשלב זה נראה כי השניים לא ישהו באותה עיר באותו הזמן.

לפני שבוע ימים ביקר באזור השליח הסיני למזרח התיכון, וו סיקה, ונפגש עם בכירים ישראלים ופלסטינים לקראת ביקוריהם של נתניהו ואבו-מאזן בבייג'ינג. היה זה ביקורו ה-10 של וו בירושלים ורמאללה ב-4 השנים האחרונות. וו אמר בפגישה עם שרת המשפטים ציפי לבני וסגן שר החוץ זאב אלקין ועם בכירים ישראלים נוספים כי סין רואה בסכסוך הישראלי-פלסטיני נושא ליבה מבחינת המזרח התיכון.

אירוע לכינון 20 שנה ליחסי סין וישראל, אפריל 2012צילום: עופר וקנין

"הקיפאון בתהליך השלום לא משפיע רק על היציבות במזרח התיכון אלא על השלום והיציבות בעולם כולו", אמר וו בשיחותיו. "התקדמות בתהליך השלום תשפיע לטובה על המצב באזור".

פקיד ישראלי בכיר שמעורב בהכנת ביקורו של נתניהו ציין כי הסינים עדכנו את ישראל כי אבו-מאזן ישהה בסין באותם תאריכים כמו נתניהו, אולם הדגיש כי מדובר בצירוף מקרים בלבד. הפקיד הבכיר הוסיף כי נתניהו מעוניין למקד את ביקורו בראש ובראשונה בנושאים כלכליים ובפתיחת השוק הסיני למוצרים ישראלים וכן בסוגיית הגרעין האיראני.

ההערכה היא כי למרות ששני המנהיגים נמצאים בסין באותו זמן לא תתקיים ביניהם פגישה. הסיבה לכך היא בעיקר המבוי הסתום בתהליך השלום וחוסר האמון העמוק בין שני המנהיגים. בכמה הזדמנויות בחודשים האחרונים הבהיר אבו-מאזן כי התנאי שלו לפגישה עם נתניהו הינו ביצוע מחוות ישראליות כגון שחרור של אסירים פלסטינים.

ההודעה הסינית, ערב ביקורי שני המנהיגים מעניינת כיוון שב-20 השנים האחרונות היתה המעורבות הסינית בתהליך השלום הישראלי-פלסטיני מצומצמת למדי. רק לפני כמה שנים מינתה סין שליח מיוחד למזרח התיכון שעיקר עיסוקו הוא תהליך השלום. מנגד, הסינים מעורבים מאוד בסוגיות אחרות באזור כגון הגרעין האיראני ומלחמת האזרחים בסוריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ