בכירים אמריקאים: ישראל תקפה בסוריה בליל חמישי האחרון

על פי הדיווחים, הושמד משלוח מערכות לשיגור נשק כימי. בישראל סירבו להגיב. שגריר סוריה באו"ם: אנו לא מודעים לתקיפה ישראלית בשטחנו

הארץ ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים13
הארץ ורויטרס

ישראל תקפה בסוריה בליל חמישי האחרון, כך לפי דיווחים וברשת - מפי מקורות בכירים בממשל האמריקאי. בישראל סירבו הלילה להגיב. אם אכן תקפה ישראל, היתה זו התקיפה השנייה בסוריה בתוך שלושה חודשים. שיירת טילי נ"מ בעת שעשתה דרכה מסוריה ללבנון.

לפי הדיווח של כתבת הפנטגון הוותיקה בסי.אן.אן ברברה סטאר, ישראל תקפה בסבירות גבוהה בלילה בין חמישי לשישי. בזמן זה – לפי המידע – טסו מספר רב של מטוסי קרב ישראלים מעל לבנון. רשת אן.בי.סי שעלתה מאוחר יותר עם הדיווח טוענת כי ישראל תקפה בוודאות, וכי לדברי גורם ממשל בכיר, מטרת התקיפה היתה משלוח של מערכות בעלות יכולות לשיגור נשק כימי. רשת פוקס דיווחה כי הותקף מתקן צבאי סורי.

בסי.אן.אן היו יותר זהירים, ולדברי אחד הגורמים, לארה"ב יש מידע מוגבל והיא לא יכולה לאשר כי ישראל תקפה. על סמך הערכות ראשוניות, המטוסים לא חדרו למרחב האווירי הסורי בעת המתקפה. שני המקורות של סי.אן.אן טוענים כי ישראל לא תקפה מצבורי נשק כימיים.

בישראל סירבו להתייחס לדיווחים. "אנו לא יכולים להגיב על כך", אמר גורם בשגרירות ישראל בוושינגטון, "אך אנו יכולים לומר כי ישראל נחושה למנוע העברת נשק כימי או נשק שישנה את כללי המשחק מסוריה לארגוני טרור, ובמיוחד לחיזבאללה".

מוקדם יותר הלילה אמר לסוכנות הידיעות רויטרס שגריר סוריה באו"ם, בשאר אל-ג'עפרי, כי אינו מודע לתקיפה כלשהי של ישראל נגד מדינתו. 

צבא לבנון מנה 16 טיסות ישראליות שחדרו למרחב האווירי הלבנוני מליל חמישי ועד צהרי שישי. נשיא לבנון גינה אתמול (שישי) את הגיחות בשמי לבנון . סלימאן גם פנה לקהילה הבינלאומית ולמועצת הביטחון בדרישה לעצור את "הפרת הריבונות הלבנונית", כלשונו על ידי מטוסי חיל האוויר הישראלי. הוא טען שהגיחות מפרות באופן בוטה את של האו"ם. התקשורת בלבנון דיווחה לאורך כל יום שישי כי חיל האוויר הישראלי מבצע גיחות רבות בשמי לבנון, בעיקר באזור דרום המדינה. לפי הדיווחים, מדובר בפעילות שנמשכת מאז חמישי, וחלק מהגיחות מדמות מתקפה מגובה נמוך. 

יש לציין כי . הדברים קיבלו ביום שישי ביטוי בולט באתרי האינטרנט בלבנון לנוכח הדיווחים מאמצע השבוע על תקיפה ישראלית בסוריה ופגיעה במאגרי הנשק הכימי במדינה. גם שתי התקריות של השפיעו על הפרסומים.

בשבוע האחרון והקפיץ אוגדת מילואים לפיקוד צפון לתרגל הידרדרות בחזית סוריה ולבנון. שר הביטחון התרגיל, והדבר הוסיף למתיחות בין הדרג המדיני לצבאי, לאחר שלפני למעלה משבוע הפתיע רח"ט מחקר תא"ל איתי ברון כשחשף בפומבי כי לישראל יש הוכחות לשימוש שעשה אסד בנשק כימי. ריבוי הדיווחים והעיסוק הישראלי בנושא הכניס את המערכת הבינלאומית למחול שדים, כאשר הנשיא אובמה נדרש להבהיר אם סוריה אכן חצתה קו אדום שהציבה ארה"ב בעבר, ואם תפעל בסוריה בעקבות כך. לאור זאת, כי לישראל אין אינטרס לקדם פעולה בסוריה.

התקיפה הקודמת: שיירת טילים מתקדמים

בליל ה-30 בינואר שיירת נשק בסוריה. על פי הדיווחים אז, חיל האוויר הפציץ שיירה שהובילה מערכת מתקדמת של טילים נגד מטוסים מתוצרת רוסיה, מדגם אס-איי-17 בעת שזו חנתה ב"מרכז מחקר מדעי" בפרבר ג'מאריה של דמשק, בטרם חצתה את הגבול ללבנון. המכון, המוכר לשירותי המודיעין במערב כמכון סרס, מרכז ביטחוני סורי שבו עסק המשטר בפיתוח טילים, רקטות וכנראה גם נשק בלתי קונבנציונלי, מרוחק כשמונה ק"מ בלבד מגבול לבנון, והוא שוכן על הכביש הראשי בין ביירות לדמשק. גם אז הגיעו הדיווחים הראשונים על טיסות ישראליות נרחבות מצבא לבנון, ורק לאחר מכן אישרו גורמים אמריקאים לסוכנויות הידיעות כי ישראל תקפה בסוריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ