גורמים ישראלים מאשרים לאי-פי: צה"ל תקף משלוח טילים לחיזבאללה

הדיווח לא ציין היכן בדיוק היתה התקיפה אך אמר שהיתה "נגד סוריה" וכוונה לנשק שאינו כימי אך עשוי היה לשנות את "כללי המשחק"

רויטרס
אי-פי
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים17
רויטרס
אי-פי
הארץ

גורמים בישראל אישרו הבוקר (שבת) כי חיל האוויר תקף משלוח טילים שיועד לחיזבאללה ביום שישי לפנות בוקר. הגורמים, ששוחחו עם סוכנות הידיעות אי-פי, לא מסרו את מיקומה המדוייק של התקיפה, אך לפי הדיווח היא היתה מכוונת "נגד סוריה". עוד דווח מפי הגורמים שהטילים שהופצצו לא הכילו חומרים לחימה כימיים אך היו עלולים להביא לשינוי "כללי המשחק"; אחד מהמקורות אמר שהמטרה היתה טילי קרקע-קרקע מתקדמים לטווח ארוך. אם אכן תקפה ישראל בסוריה, היתה זו התקיפה השנייה בשטחי המדינה בתוך שלושה חודשים. שיירת טילי נ"מ בעת שעשתה דרכה מסוריה ללבנון.

מפקד בכוחות המורדים בסוריה, קאסים סעאדין, אישר את הדיווח ואמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי "המידע שלנו מצביע על כך שהיתה מתקפה ישראלית על שיירה שהעבירה טילים לחיזבאללה". לדבריו, מקום המתקפה עדיין לא ברור.

מוקדם יותר דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס כי ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס ביום חמישי בלילה את הקבינט המדיני ביטחוני לדיון חשאי. ראש המטה המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, עמוס גלעד אמר כי משטר אסד שולט בנשק הכימי שברשותו וכי לחיזבאללה אין כל רצון להשיגו. גלעד אמר בארוע שבתרבות בבאר שבע כי "לחיזבאללה אין נשק כימי. יש לנו דרכים לדעת. הם אינם נלהבים להשיג כלי נשק כמו זה, ומעדיפים כאלה שיכולות להגיע לכל חלקי הארץ". בכך, התכוון גלעד כפי הנראה לטילי הקרקע-קרקע של חיזבאללה. "נשק כימי, הוסיף, "הורג את אלה המפעילים אותו". על פי סוכנות הידיעות רויטרס, גלעד נמנע מלהתייחס לדיווחים על התקיפה.

דיווחים ראשונים אודות התקיפה הופיעו לפנות בוקר וברשת שציטטו מקורות בכירים בממשל האמריקאי. לפי הדיווח של כתבת הפנטגון הוותיקה בסי.אן.אן ברברה סטאר, ישראל תקפה בסבירות גבוהה בלילה שבין חמישי לשישי. בזמן זה – לפי המידע – טסו מספר רב של מטוסי קרב ישראלים מעל לבנון. רשת אן.בי.סי שעלתה מאוחר יותר עם הדיווח טוענת כי ישראל תקפה בוודאות, וכי לדברי גורם ממשל בכיר, מטרת התקיפה היתה משלוח של מערכות בעלות יכולות לשיגור נשק כימי. רשת פוקס דיווחה כי הותקף מתקן צבאי סורי.

בסי.אן.אן היו יותר זהירים, ולדברי אחד הגורמים, לארה"ב יש מידע מוגבל והיא לא יכולה לאשר כי ישראל תקפה. על סמך הערכות ראשוניות, המטוסים לא חדרו למרחב האווירי הסורי בעת המתקפה. שני המקורות של סי.אן.אן טוענים כי ישראל לא תקפה מצבורי נשק כימיים.

בישראל סירבו בתחילה להתייחס לדיווחים. "אנו לא יכולים להגיב על כך", אמר גורם בשגרירות ישראל בוושינגטון, "אך אנו יכולים לומר כי ישראל נחושה למנוע העברת נשק כימי או נשק שישנה את כללי המשחק מסוריה לארגוני טרור, ובמיוחד לחיזבאללה".

מוקדם יותר הלילה אמר לסוכנות הידיעות רויטרס שגריר סוריה באו"ם, בשאר אל-ג'עפרי, כי אינו מודע לתקיפה כלשהי של ישראל נגד מדינתו. 

שר החוץ ממשלת המעבר הלבנונית, עדנאן מנסור, אמר הבוקר: "ההפרות של ישראל והחדירה לשמי לבנון הם פגיעה ישירה בריבונות הלבנונית והפרה בוטה של החלטת מועצת הביטחון. חובתה של הקהילה הבינלאומית לרסן את ישראל מאחר והמשך תוקפנות זו לא תביא לביטחון ויציבות לישראל, אלא להגברת המתיחות והכנסת כל האזור למנהרה חשוכה". בלבנון דווח הבוקר בכלי תקשורת שונים כי מטוסים של חיל האוויר חגים בגובה נמוך באזור בקעת הלבנון ומעל העיר בעל בק.

צבא לבנון מנה 16 טיסות ישראליות שחדרו למרחב האווירי הלבנוני מליל חמישי ועד צהרי שישי. נשיא לבנון גינה אתמול  את הגיחות בשמי לבנון . סלימאן גם פנה לקהילה הבינלאומית ולמועצת הביטחון בדרישה לעצור את "הפרת הריבונות הלבנונית", כלשונו, על ידי מטוסי חיל האוויר הישראלי. הוא טען שהגיחות מפרות באופן בוטה את של האו"ם. התקשורת בלבנון דיווחה לאורך כל יום שישי כי חיל האוויר הישראלי מבצע גיחות רבות בשמי לבנון, בעיקר באזור דרום המדינה. לפי הדיווחים, מדובר בפעילות שנמשכת מאז חמישי, וחלק מהגיחות מדמות מתקפה מגובה נמוך. 

. הדברים קיבלו ביום שישי ביטוי בולט באתרי האינטרנט בלבנון לנוכח הדיווחים מאמצע השבוע על תקיפה ישראלית בסוריה ופגיעה במאגרי הנשק הכימי במדינה. גם שתי התקריות של השפיעו על הפרסומים.

התקיפה הקודמת: שיירת טילים מתקדמים

בליל ה-30 בינואר שיירת נשק בסוריה. על פי הדיווחים אז, חיל האוויר הפציץ שיירה שהובילה מערכת מתקדמת של טילים נגד מטוסים מתוצרת רוסיה, מדגם אס-איי-17 בעת שזו חנתה ב"מרכז מחקר מדעי" בפרבר ג'מאריה של דמשק, בטרם חצתה את הגבול ללבנון.

המכון, המוכר לשירותי המודיעין במערב כמכון סרס, מרכז ביטחוני סורי שבו עסק המשטר בפיתוח טילים, רקטות וכנראה גם נשק בלתי קונבנציונלי, מרוחק כשמונה ק"מ בלבד מגבול לבנון, והוא שוכן על הכביש הראשי בין ביירות לדמשק. גם אז הגיעו הדיווחים הראשונים על טיסות ישראליות נרחבות מצבא לבנון, ורק לאחר מכן אישרו גורמים אמריקאים לסוכנויות הידיעות כי ישראל תקפה בסוריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ