גם אם ישראל תקפה בסוריה, חיל האוויר לא בהכרח טס בשמיה

התקיפה, אם היתה, אירעה בתקופה רגישה במיוחד בחזית הצפון; כדי להפחית את הסיכונים ייתכן שמטוסי הקרב נותרו בשמי לבנון וירו משם לסוריה

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל

השקט נשמר 24 שעות. מיום חמישי בלילה רווחו שמועות, שראשיתן בלבנון, על פעילות אווירית חריגה של חיל האוויר הישראלי בזירה הצפונית. מקורות ישראליים רשמיים שנשאלו על כך הגיבו בהכחשות; אחדים, אולי מנוסים יותר, סירבו להתייחס. הצמרת הישראלית הפגינה עסקים כרגיל. הרמטכ"ל, בני גנץ, נראה ביום שישי בבוקר בצעדה בגדרה. לקראת שלוש לפנות בוקר, בשבת, שעון ישראל, התפרסמה ידיעה מפורטת ראשונה. מקורות בממשל האמריקאי אמרו לסי-אן-אן כי חיל האוויר הישראלי שב ותקף בסוריה. לפי גרסה אחת, מדובר במחסן כלי נשק.לפי גרסה אחרת בשיירה שהיתה בדרכה לחיזבאללה. הבית הלבן סירב להתייחס לידיעה. ישראל הרשמית מציגה גרסה מבולבלת: סוכנות אי-פי מביאה אישור לידיעה מפי גורמים ישראלים. לתקשורת הישראלית נאמר - אין תגובה.

התקיפה הזו, אם היתה, היא השנייה לפחות מצד ישראל בסוריה מתחילת השנה. בסוף ינואר, על-פי התקשורת הזרה, תקפה ישראל שיירה שהובילה סוללת טילי נ"מ מדגם אס-אי-17 לחיזבאללה, בעת שעצרה לחניית לילה בבסיס של התעשייה הביטחונית הסורית. בכירים ישראלים, בהם שר הביטחון הקודם אהוד ברק ויורשו משה (בוגי) יעלון, אישרו בדיעבד את הטענה, מי במשתמע ומי בקריצת עין. בפעם ההיא, אגב, קיום התקיפה דלף במהירות רבה יותר: הלילה בקושי חלף וכבר יצאו ידיעות מפורטות ראשונות על ההפצצה. הפעם, הערפל מעט סמיך יותר.

ב-2007, כשהותקף המתקן הגרעיני הסורי בדיר א-זור, נאכפה בישראל שתיקה כמעט מוחלטת. ההנחה היתה שרק כך יבליג נשיא סוריה, בשאר אסד, על ההשפלה. נדרשו שבועות רבים בטרם שחרר ממשל בוש חלק מן המידע ועוד כמה חודשים עד שהתייחס לכך רשמית. בינואר השנה דווקא סוריה פרסמה פרטים על התקיפה, תוך טענה שקרית כי ישראל תקפה יעד אזרחי תמים. הבוקר, דמשק עודנה שומרת על שתיקה.

התקיפה החדשה באה בעיצומה של תקופה רגישה במיוחד בצפון. ישראל רגישה במיוחד לכל התרחשות מעבר לגבול, בעוד שבארצות הברית מתנהל ויכוח סוער בשאלה אם להגביר את המעורבות האמריקאית במאמצים להפלת משטר אסד. ישראל נקלעה לתוך המחלוקת הזו, שלא בטובתה, לאחר ההכרזה הפומבית של אמ"ן בסוף אפריל כי נאמני המשטר אכן עשו שימוש בנשק כימי נגד המורדים. ממשל אובמה הכחיש, התפתל ולבסוף נאלץ להודות בחוסר חשק כי הצדק עם המודיעין הישראלי. כעת, אם אמנם היתה תקיפה ישראלית בסוריה, היא תשרת את הטיעון של תומכי ההתערבות, מתנגדי אובמה, שיוכלו לטעון כי הנשיא מפגין חולשה ופייסנות בזמן שמדינות קטנות יותר מעזות לפעול בסוריה.

מטוס קרב בשמי קריית מלאכיצילום: גיל כהן-מגן

אלא שתחום העניין הישראלי בסוריה שונה ממה שמטריד את האמריקאים. הממשל הודיע בעבר כי שימוש בנשק כימי יהיה קו אדום שיחייב את התערבותו – וכעת הוא שוקל בחיוב להעביר למורדים לראשונה נשק ולא רק סיוע לוגיסטי. ישראל מודאגת מהעברת נשק כימי לחיזבאללה, מנפילתו בשוגג לידי ארגוני מורדים סוניים קיצוניים וביתר שאת – מהעברת נשק מתקדם אחר (כמו טילי קרקע-קרקע מדויקים, מערכות נ"מ חדישות או טיל החוף-ים יאחונט) מהסורים לחיזבאללה. היא כבר הודיעה בעבר כי תפעל בכוח לסכל התפתחויות כאלה.

מה מכל הדברים הללו הותקף בלילה שבין חמישי לשישי? התקשורת הזרה אינה מדווחת על כך בבהירות לפי שעה. סביב מועד הפעולה צצו הרבה דיווחים על פעילות אווירית חריגה של ישראל בשמי לבנון. כעת מדובר על תקיפה שהיתה בתוך שטח סוריה. שתי הטענות אינן סותרות בהכרח: תיתכן אפשרות של תקיפת stand-off, כשהמטוסים טסים במרחב האווירי הלבנוני אך משגרים את התחמושת בזווית לעבר יעדים בצד הסורי של הגבול. למהלך כזה יכול להיות הגיון משתי סיבות: הקטנת החשיפה לטילי הקרקע-אוויר החדישים שבהם הצטיידו הסורים בשנים האחרונות באדיבות רוסיה ובמידת מה, יצירת ערפל נוסף באשר לטענות סוריות, שאולי עוד יגיעו, בדבר הפרת ריבונות מצד ישראל.

טייסי קרב של חיל האוויר. ארכיוןצילום: דניאל בר-און

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ