בכירים אמריקאים: מטרת התקיפה - משלוח טילים איראנים מדגם פאתח 110

בתקשורת הזרה מדווחים כי ההפצצה ביום שישי, כמו גם זו בינואר, נעשתה משטחה האווירי של לבנון כדי להימנע מטילי נ"מ ומהפרת ריבונותה של סוריה

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

התקיפה המיוחסת לחיל האוויר ביום שישי האחרון בסוריה, בוצעה משטחה האווירי של לבנון, כך על פי בכירים אמריקאים שדיברו עם כתבת הסי.אן.אן ברברה סטאר. הפרסומים הללו מצטרפים לדיווח בשבוע שעבר של ה"וול סטריט ג'ורנל", לפיו מטוסי חיל האוויר שתקפו בסוריה בינואר האחרון עשו זאת משטחה של לבנון בשל החשש ממערכות מתקדמות נגד מטוסים. מלבד הקטנת החשיפה לטילי קרקע-אוויר סורים, תקיפה משטח לבנון יכולה למנוע טענות סוריות בדבר הפרת ריבונותה מצד ישראל.

גורמים אמריקאים אמרו לעיתון "ניו יורק טיימס" כי מטרת התקיפה ביום שישי היתה משלוח של טיל קרקע-קרקע מסוג פאתח 110, טיל איראני המגיע לטווח של 300 ק"מ ונחשב לבעל דיוק גבוה. על פי הבכירים האמריקאים, הטילים הגיעו לסוריה מאיראן ואוחסנו בשדה תעופה בדמשק שם הם הותקפו.

יש לציין כי מלבד טילי הפאתח 110 המגיעים מאיראן, בסוריה קיים ייצור של גרסה מקומית לטיל תחת השם אם-600.

בישראל אישרו הבוקר כי חיל האוויר תקף משלוח טילים שיועד לחיזבאללה ביום שישי לפנות בוקר. הגורמים, ששוחחו עם סוכנות הידיעות אי-פי, לא מסרו את מיקומה המדוייק של התקיפה, אך לפי הדיווח היא היתה מכוונת "נגד סוריה". עוד דווח מפי הגורמים שהטילים שהופצצו לא הכילו חומרים לחימה כימיים אך היו עלולים להביא לשינוי "כללי המשחק"; אחד מהמקורות אמר שהמטרה היתה טילי קרקע-קרקע מתקדמים לטווח ארוך.

בשבוע שעבר, הביא ה"וול סטריט ג'ורנל" דיווח מפי מקור רשמי בפנטגון לפיו, בדומה לדיווחים היום, מטוסי חיל האוויר שהפציצו את טילי הנ"מ מדגם אס.איי 17 בסוף חודש ינואר לא חדרו לשטח האווירי של סוריה וביצעו את התקיפה משטח לבנון.

לפי הדיווח, המטוסים הישראלים טסו מעל שמי לבנון, ושילחו את פצצות המטוס מעבר לגבול בטכניקה מיוחדת שכוללת תאוצה מהירה ועלייה לגובה רב. דבר זה נעשה בכדי לפגוע בשיירת הנשק שחנתה במרחק של עשרה מייל – כ-16 קילומטרים – מהגבול הסורי לבנוני. מקור רשמי בישראל אישר את הדברים, כך עולה מהדיווח ב"וול סטריט ג'ורנל", וציין כי ההחלטה נבעה מנימוקים מדיניים וביטחוניים כאחד, וקשורים בביטחון היחסי של המרחב האווירי הלבנוני והיעדר איום הנ"מ.

בישראל מעידים בשנים האחרונות על חשש מפגיעה בעליונות האווירית של חיל האוויר. לא לשווא הגדירו במערכת הביטחון את העברת נשק נ"מ מתקדם לארגוני הטרור כקו אדום, כאשר יעד התקיפה הקודמת בחודש ינואר היה למעשה משלוח של טילי נ"מ מתקדמים מדגם אס.איי 17. בישראל יודעים כי בידי סוריה ישנו מערך נ"מ מתקדם, בין היתר טילי נ"מ מדגם אס-איי 22 ומערכות נשק נוספות שנרכשו מרוסיה בעלות של מיליארדים. מפקד חיל האוויר לשעבר, האלוף עידו נחושתן, אף הצהיר לפני כשנה כי "התעצמות הנשק במזרח התיכון מהווה אתגר לעליונות האווירית של חיל האוויר".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ