למרות המתיחות בצפון: נתניהו יטוס הערב לסין כמתוכנן

החלטת נתניהו לצאת לביקור למרות התקיפות עשויה להעיד על כך שבלשכתו מעריכים כי סוריה וחיזבאללה לא יגיבו בימים הקרובים על הפעולות המיוחסות לחיל האוויר

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

לשכת ראש הממשלה מסרה הבוקר (ראשון) כי חרף המתיחות בגבול הצפון ראש הממשלה בנימין נתניהו לא דוחה את נסיעתו לסין וימריא כמתוכנן לשנחאי הערב. העובדה שנתניהו יוצא לסין מעידה ככל הנראה על הערכה בלשכת ראש הממשלה כי סוריה וחיזבאללה לא יגיבו על התקיפות הישראליות עליהן דווח בסוף השבוע בתקשורת הזרה.

נתניהו ימריא לסין הערב וינחת חזרה ארצה ביום שישי. בהיעדרו, ישמש שר הביטחון משה (בוגי) יעלון כממלא מקומו. נתניהו ימשיך לקבל עדכונים ביטחוניים כל העת ויהיה זמין גם במהלך הטיסה. אולם, אם תתרחש הסלמה ביטחונית שתחייב כינוס של הקבינט המדיני-ביטחוני וקבלת החלטות יידרשו לנתניהו שעות ארוכות כדי לחזור לארץ.

מאחורי החלטתו של נתניהו שלא לדחות את הנסיעה לסין עמדה ככל הנראה הערכה כי ביטול הביקור ברגע האחרון תשדר מסר בעייתי. הסורים והחיזבאללה עשויים לפרש ביטול של הנגיעה לסין כהכנה ישראלית לתקיפות נוספות מה שעלול לגרור להסלמה חמורה. בנוסף, נתניהו לא מעוניין להעליב פעם נוספת את הסינים אחרי שבנובמבר 2010 כבר ביטל ברגע האחרון נסיעה לבייג'ינג. 

עם זאת, לנתניהו נסיון רע עם נסיעות לחו"ל במצבים של מתיחות ביטחונית. במאי 2010 טס נתניהו לביקור בקנדה ערב המשט הטורקי לרצועת עזה. נתניהו ואנשיו העריכו כי הסבירות שהמשט יהפוך לאירוע ביטחוני ומדיני חמור היא נמוכה ולא ביטלו את הנסיעה.

בני הזוג נתניהו בטיסה קודמתצילום: אבי אוחיון, לע"מ

בעת ההשתלטות על המאווי מרמרה שבמהלכה נהרגו תשעה אזרחים טורקים שהה נתניהו באוטווה. נתניהו אמנם עודכן בפרטי האירוע אבל התקשה לנהל אותו מרחוק. השר לעניינים אסטרטגיים משה יעלון שימש אז כממלא מקום ראש הממשלה ורצה לכנס את הקבינט אך לא קיבל לכך אישור ולא זכה לשיתוף פעולה משר הביטחון דאז אהוד ברק. הנסיעה לקנדה אף זכתה להתייחסות ביקורתית בדוח מבקר המדינה בנושא המשט לעזה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ