כך חיל האוויר יכול לתקוף בסוריה, בלי לעבור את הגבול

חיל האוויר הישראלי מחזיק בארסנל את טילי הפופאיי שיכולים לפגוע במטרות במרחק 100 ק"מ ומעלה, לצד ערכה שמסבה פצצות ברזל לפצצות חכמות ארוכות טווח

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

גורמים בארץ ובעולם אישרו בימים האחרונים כי חיל האוויר תקף מטרות בסוריה ביום שישי והלילה (ראשון). על פי הדיווח לתקיפה שבוצעה ביום שישי, מטוסי חיל האוויר שיגרו את הטילים משטח לבנון, כפי שקרה גם בתקיפה שבוצעה בינואר השנה. חיל האוויר מחזיק לפחות שני סוגי כלי נשק שמאפשרים לו לבצע תקיפות סטנד אוף (Stand Off) - כלומר תקיפות שבהן הנשק משוגר ממרחק משמעותי מבלי שכלי הטיס נכנס לטווח כלי הנ"מ של האויב.

בידי חיל האוויר טילי אוויר-קרקע מתקדמים, שיכולים להתביית על המטרה באמצעות מצלמת טלוויזיה או חיישן אינפרא-אדום המותקנים בראש הטיל עצמו. אלו טילי ה"פופאיי", המכונים בחיל האוויר "חנית נאה", שיכולים להגיע לטווח של יותר מ-100 ק"מ. הטילים מותאמים לשימוש במטוסי הקרב הישראליים מדגמי ה"בז" וה"רעם" - מטוסי אף-15. 

דגם ה"רעם" הגיע לישראל לפני כ-15 שנה ונחשב למותאם במיוחד לתקיפות עומק בגובה נמוך ומכונה בחיל האוויר "המטוס האסטרטגי של החיל". לפי פרסומים באתר של יצרנית הטיל רפאל, ה"פופאיי" הינו בעל דיוק מרבי ויכולת לפעולה ביום, בלילה וגם בתנאי מזג אוויר קשים. 

טיל פופאייצילום: טל ענבר

אמצעי נוסף שייתכן ונעשה בו שימוש הוא אחד מדגמי ה"ספייס" של חיל האוויר, אף הוא מתוצרת רפאל. הספייס הוא מערכת (קיט) להתאמת פצצות ברזל לא מונחות (טיפשות) לפצצות חכמות וארוכות טווח, בדומה ל-JDAM האמריקאי. ערכת הספייס מאפשרת לבצע תקיפת סטנד אוף על ידי שיגור את הפצצות ממרחק של כ-60 קילומטרים. לאחר השיגור הפצצה משייטת אל המטרה באמצעות הכנפיים המותקנות גם בראש ה"ספייס" וגם בזנב.

הספייס משלב בין כמה שיטות ביות וניווט כדי להימנע משיבוש ולפגוע בדיוק במטרה. המערכת כוללת מערכת ניווט שמשלבת מידע מלווייני GPS עם מערכת ניווט פנימית. מערכת הביות משווה בזמן אמת בין התמונה של יעד המטרה שהוזנה מראש למחשב של כלי הנשק מצב במציאות. כך למעשה ההערכה, של שני דגמים - ספייס-1000 ו-ספייס-2000, יכולה להתגבר על אמצעי שיבוש והטעייה שיכולים להיות מופעלים באזור התקיפה, ויכול לפעול גם באזור שבו יש חסמי ג'י.פי.אס או תקשורת אחרת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ