משלחת טורקית בכירה תגיע מחר לישראל לסבב השני של שיחות הפיוס

שני הצדדים צפויים להגיע לסיכום על הסדר הפיצויים למשפחות ההרוגים והפצועים באירועי המשט לעזה, שיובא לאחר מכן לאישור שתי הממשלות

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

משלחת טורקית בראשות מנכ"ל משרד החוץ, פרידון סינירלולו, תגיע לישראל מחר (שני) לסבב השני של שיחות הפיוס בין שתי המדינות. מדובר במשלחת הטורקית הבכירה ביותר שמבקרת בישראל מאז אירועי המשט לעזה במאי 2010.

חברי המשלחת ייפגשו במשרד ראש הממשלה בירושלים עם הצוות הישראלי, שכולל את היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור ואת מנכ"ל משרד החוץ לשעבר יוסף צ'חנובר.

הטורקים רוצים להציג התקדמות במגעים עם ישראל לפני נסיעתו של ראש הממשלה רג'פ טייפ ארדואן לוושינגטון ב-16 במאי. במוקד השיחות צפוי לעמוד ההסכם למתן הפיצויים למשפחות ההרוגים ולפצועי המשט הטורקי לעזה. הצדדים סיכמו על העקרונות לפיהם ישולמו הפיצויים, אולם נותר להם לסכם את סכום הכסף שיועבר לקרן הומניטארית שתקים ממשלת טורקיה. 

ארדואןצילום: רויטרס

לפי דיווחים בתקשורת הטורקית, ישראל הסכימה לשלם פיצויים לא רק למשפחות תשעת האזרחים הטורקים שנהרגו על האניה "מאווי מרמרה", אלא גם ל-70 אזרחים טורקים שנפצעו במהלך ההשתלטות של חיילי השייטת על הספינה. 

אם יסוכם הסדר הפיצויים, הוא יובא לאישור ממשלת טורקיה ולאחר מכן להצבעה בפרלמנט הטורקי כאמנה בין-לאומית עליה חתמה ממשלת טורקיה. לאחר האישור בממשלה ובפרלמנט יקבל ההסכם מעמד של חוק. בצורה זו יבוטלו למעשה התביעות המשפטיות שהוגשו בטורקיה נגד חיילים וקצינים ישראלים. 

לפי סעיף 90 בחוקה הטורקית, החוק החדש שיועבר ייגבר על סמכות בית המשפט לדון בפרשת המשט לעזה. גם בישראל יובא ההסכם עם טורקיה לאישור הממשלה, כדי לתת לו מעמד של הסכם בין-לאומי מחייב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ