ישראל וטורקיה קרובות לחתימה על הסכם הפיצויים להרוגי המשט לרצועת עזה

בדיון שנערך הושגה הסכמה על נוסח הקריטריונים שבהתאם להם ייקבע מי זכאי לפיצויים. בכיר בלשכת רה"מ: הצדדים מצפים להסכמה בימים הקרובים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ישראל וטורקיה קרובות לחתימה על הסכם הפיצויים להרוגי ופצועי המשט הטורקי לעזה. בסיום הסבב השני של שיחות הפיוס בין שתי המדינות היום (שני) בירושלים הודיעה לשכת ראש הממשלה כי גובשה טיוטת מוסכמת "אולם נדרשות כמה הבהרות נוספות לגבי נושאים ספורים".

המשלחת הטורקית בראשות מנכ"ל משרד החוץ הטורקי, פרידון סינירלולו, הגיעה הבוקר לישראל ונפגשה במשך כמה שעות במשרד החוץ בירושלים עם היועץ לביטחון לאומי, יעקב עמידרור, ומנכ"ל משרד החוץ לשעבר, יוסף צ'חנובר.

גורמים במשרד החוץ הטורקי מסרו כי הושגה הסכמה על נוסח הקריטריונים שבהתאם להם ייקבע מי זכאי לפיצויים. מלבד משפחות תשעת ההרוגים הטורקים ישולמו פיצויים לכמה עשרות אזרחים טורקים שנפצעו במהלך ההשתלטות על המאווי מרמרה.

המאווי מרמרה עם חזרתה לטורקיה מישראל, ארכיוןצילום: אי-אף-פי

סגן ראש ממשלת טורקיה בולנט ארינצ' מסר כי "לא סוכם סופית סכום הפיצויים, אולם סוכמו הקריטריונים שבהתאם להם יחושב הסכום שתשלם ישראל". בכיר בלשכת ראש הממשלה בירושלים אמר כי שני הצדדים מצפים להגיע להסכמה סופית בימים הקרובים. הטורקים רוצים להציג התקדמות במגעים עם ישראל לפני נסיעתו של ראש הממשלה רג'פ טייפ ארדואן לוושינגטון ב-16 במאי.

כפי הנראה לא יהיה צורך בעוד סבב משא ומתן והפגישה הבאה תהיה לצורך חתימה על ההסכם. מיד לאחר החתימה יסכמו הצדדים על מועד להחזרת השגרירים לתל-אביב ולאנקרה ועל ביצוע צעדים נוספים לנירמול היחסים בין המדינות. לפי דיווחים קודמים בתקשורת הטורקית, ישראל הסכימה לשלם פיצויים לא רק למשפחות תשעת האזרחים הטורקים שנהרגו על האניה "מאווי מרמרה", אלא גם ל-70 אזרחים טורקים שנפצעו במהלך ההשתלטות של חיילי השייטת על הספינה.

אם יסוכם הסדר הפיצויים, הוא יובא לאישור ממשלת טורקיה ולאחר מכן להצבעה בפרלמנט הטורקי כאמנה בין-לאומית עליה חתמה ממשלת טורקיה. לאחר האישור בממשלה ובפרלמנט יקבל ההסכם מעמד של חוק. בצורה זו יבוטלו למעשה התביעות המשפטיות שהוגשו בטורקיה נגד חיילים וקצינים ישראלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ