פלסטיני שתכנן פיגוע שוחרר מהכלא כי נכלל בהסכם חנינה למבוקשים

אחרי שש שנות מאסר שחרר ביה"ד הצבאי את חבר המועצה המחוקקת הפלסטינית, ג’מאל חאג’ טיראווי, וקבע כי אסור היה לעצור אותו מלכתחילה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

לאחר שש שנים בכלא, שחרר אתמול בית הדין הצבאי לערעורים את חבר המועצה המחוקקת הפלסטינית ג’מאל חאג’ טיראווי וקבע כי אסור היה לעצור אותו מלכתחילה, מכיוון שנכלל בהסכם במסגרתו קיבל חנינה בתמורה לכך שיחדל מטרור. השופטים הצבאים מתחו ביקורת נוקבת על התביעה הצבאית וכתבו כי טענה טענות תמוהות והתנהלה באופן הפוגע בצדק.

טיראווי, תושב שכם, נעצר במאי 2007 ונאשם בכך שתכנן את הפיגוע בקפה “מיי קופי שופ” ב-2002 בתל אביב, בו נהרגה רחל צ’רכי. במהלך משפטו, טען טיראווי באמצעות עורכי הדין אביגדור פלדמן ומירב חורי כי הוא נכלל בהסכם המבוקשים שנחתם עם הרשות הפלסטינית, במסגרתו התחייב שלא לעסוק בטרור ולא לעזוב את שכם ובתמורה לא ייעצר.

בדיון בערכאה הראשונה, העידו ראשי המנגנונים הפלסטינים מוחמד דחלאן ותאופיק טיראווי כי ג’מאל אכן נכלל בהסכם. עם זאת, השופטים דחו את טענותיו, וקבעו שהאינטרס במיצוי ההליך הפלילי באירוע כה חמור גובר על האינטרס בקיום ההבטחה. על טירוואי נגזרו 30 שנות מאסר. הוא הגיש ערעור על ההחלטה, ואתמול פרסם הרכב השופטים בראשות הנשיא, אל”מ אהרון משניות, את החלטתו.

משניות קבע כי "התנהלות התביעה בערכאה הדיונית מעוררת תמיהה. התביעה הביעה במהלך המשפט עמדה מעורפלת מאוד באשר לעצם קיומו של הסכם המבוקשים ובאשר לתוכן ההסכם. התובע טען כי ראש השב"כ אינו בעל מעמד באזור, ולכן גם אם הגיע להסכם כזה או אחר הוא לא היה מוסמך לעשות זאת, ולכן הסכם כזה אינו מחייב את המדינה. מדובר בטענה תמוהה ביותר שמוטב היה אלמלא נאמרה". השופט ציין עוד כי "ניתן היה לצפות כי עם העלאת הטענות מצדו בדבר הסכם שקיים בעניינו, הגורמים המוסמכים בתביעה ובשב"כ יעשו כל שניתן בכדי לבדוק את טענותיו. למרבה הצער, לא כך נהגה התביעה. התנהלותה של התביעה פגעה למעשה בהגינותו של ההליך הפלילי".

משניות הוסיף כי ההתחייבות השלטונית כלפי המבוקשים עולה על האינטרס בקיום משפט פלילי, מכיוון ש"אמינות השלטון כלפי התושבים היא אינטרס ציבורי מובהק, לא רק בשל החובה הבסיסית של השלטון לנהוג בהגינות ובתום לב, אלא גם בשל הצורך לשמור על האפשרות לטפל בדרך דומה של של הגעה להסכם במשברים דומים שעלולים להתרחש בעתיד"

מפגין למען שרור אסירים פלסטינים בישראלצילום: רויטרס

"על פניו נראה כי היו ראיות טובות לאשמתו של טיראווי, אולם מן הצד השני אני סבור כי יש לתת משקל ממשי לפגיעה הקשה בזכויותיו", כתב משניות. "ראוי להדגיש כי אין מדובר בזיכוי ואין לראות בדברינו קביעה כי המערער חף מפשע. אנו מודעים היטב לקושי בתוצאה אליהו הגענו ולבנו עם משפחתה של המנוחה, אולם אנו סבורים כי אין מנוס מהתוצאה האמורה".

מדובר צה”ל נמסר כי “התביעה הצבאית תלמד את החלטת בית המשפט הצבאי ובאם יידרש תפיק לקחים”. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ