דיווח: בן זיגייר חיבל במבצע להחזרת גופות נעדרי סולטן יעקוב

לפי רשת ABC האוסטרלית שחשפה את פרשת העציר X, זיגייר חשף את זהותו של בכיר לבנוני שגויס למוסד והיה אמור להתחקות אחר מיקום שרידי השלושה

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

רשת ABC האוסטרלית שחשפה את פרשת העציר X דיווחה היום (שלישי) כי פעולותיו של איש המוסד בן זיגייר, שבגינן נעצר והואשם בפגיעה בביטחון המדינה, חיבלו במבצע חשאי להחזרת שרידי גופותיהם של נעדרי קרב סולטן יעקוב – זכריה באומל, צבי פלדמן ויהודה כץ.

קרב סולטן יעקוב היה אחד הכשלונות הגדולים ביותר של צה"ל במלחמת לבנון הראשונה. ב-11 ביוני 1982, נכנס כוח שריון ישראלי למארב של צבא סוריה באזור הכפר סולטן יעקוב בבקעת הלבנון. לצה"ל היו בקרב 20 הרוגים ולמעלה מ-30 פצועים, שני שבויים ושלושה נעדרים. ב-30 השנים שחלפו מאז השקיעה ישראל מאמצים רבים על מנת לאתר את שלושת הנעדרים. חלק מהדיווחים שהגיעו לישראל גרסו כי השלושה הועברו לסוריה ונקברו שם.

העיתונאי טרוור בורמן, שחשף את הפרשה, דיווח כי זיגייר חשף למעשה מקור של המוסד - אדם בשם זיאד אל-חומסי - קצין בכיר לשעבר בצבא לבנון וראש העיירה סעד א-ניל בבקעת הלבנון. בורמן ראיין את חומסי שטען כי אכן גויס למוסד ב-2007, בעת נסיעה לכנס ראשי ערים בסין. חומסי סיפר כי הוא התבקש על ידי מפעיליו לסייע באיתור גופות הנעדרים, במיוחד לאור העובדה שבמהלך מלחמת לבנון הראשונה, הוא שימש בתפקיד צבאי בכיר והיה מצוי בקשרים קרובים עם אנשי אש"ף ועם גורמים בצבא הסורי.

סוכן המוסד, בן זיגייר. מתוך תחקיר ABC

בורמן ראיין בכתבתו גם את רמי איגרא, מי שהיה בעבר ראש החטיבה לשבויים ונעדרים במוסד וטיפל בנושא במסגרת תפקידו. איגרא אמנם אינו מאשר בכתבה כי זיגייר אכן חיבל במבצע לאיתור גופות נעדרי סולטן יעקוב, אך גם אינו מכחיש.

לפי הדיווח של רשת ABC, המוסד היה משוכנע שבניגוד לדעה הרווחת, שלושת הנעדרים אינם קבורים בסוריה, אלא דווקא בלבנון. חומסי טען בראיון שהעניק לבורמן כי אנשי המוסד סיפקו לו, אם כן, את המיקום המדויק של אתר קבורת הגופות. לדבריו, הם ביקשו ממנו להוציא את שרידי הגופות מהקברים, לאכסן אותן במקום מסתור ולהמתין לאנשי מוסד שיגיעו אליו ויאספו אותם.

תמונת אחד הטנקים שנפגעו בקרב סולטן יעקובצילום: עמותת לחופש נולד

במאי 2009 נעצר חומסי על ידי המודיעין הלבנוני ונשפט ל-15 שנות מאסר, אך שוחרר מהכלא אחרי שלוש שנים בלבד. לפי תחקיר של המגזין הגרמני דר-שפיגל, זיגייר יצר קשר עם גורמים בחיזבאללה ללא אישור, וניסה לגייס אותם כסוכנים כדי להרשים את מנהליו במוסד. עוד לפי אותו תחקיר, בניסיון לשכנע את אנשי החיזבאללה כי הוא אכן איש מוסד, הוא סיפק להם את שמו של חומסי וטען כי הוא עובד עבור המודיעין הישראלי.

בראיון לבורמן טען כעת חומסי כי למעשה היה ממילא סוכן כפול ודיווח למודיעין הלבנוני על קשריו עם המוסד. לדבריו, המודיעין הלבנוני רצה לקבל את המידע על מיקום הגופות כדי לשים את ידו עליהן ולנהל מו"מ עם ישראל לשחרור אסירים פלסטינים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ