ארדואן: התקיפה הישראלית עוזרת לאסד לטשטש את הטבח נגד עמו

"התקיפות הללו אינן מקובלות", אמר ראש ממשלת טורקיה בהתייחסות ראשונה. ארדואן הטיל ספק בתבונה שבביצוע התקיפות, אך נמנע מביקורת חריפה על ישראל

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

אחרי כמה ימים של שתיקה מכיוונה של אנקרה, מתח היום (שלישי) ראש הממשלה רג'פ טייפ ארדואן ביקורת על התקיפות בסוריה שיוחסו לחיל האוויר הישראלי וטען כי הן רק מסייעות למשטרו של אסד.

"התקיפות הללו אינן מקובלות", אמר ארדואן בכינוס של סיעת ה-AKP בפרלמנט הטורקי. "אף תירוץ לא יכול להצדיק את הפעולה הזו...שנותנת הזדמנות של זהב למשטר אסד לטשטש את הטבח שהוא מבצע נגד בני עמו. אסד מנסה לטשטש את מה שקרה בעיר בניאס (טבח של עשרות אזרחים, ב"ר) ומשתמש בתקיפה הישראלית כתירוץ".

חרף הביקורת של ארדואן, דבריו היו מתונים יחסית. הוא לא טען כבעבר שפעולות חיל האוויר הישראלי מנוגדות לחוק הבינלאומי או מהוות פשעי מלחמה, אלא רק הטיל ספק בתבונה שבביצוען.

ממשלת טורקיה בכלל וארדואן בפרט נמנעו במשך ארבעה ימים מלהתייחס לפעולה בסוריה. ייתכן שארדואן דיבר על הנושא רק היום, מכיוון שאתמול התקיים בירושלים הסבב השני של שיחות הפיוס בין ישראל לטורקיה.

בסיום השיחות אתמול הודיעה לשכת ראש הממשלה כי גובשה טיוטת מוסכמת "אולם נדרשות כמה הבהרות נוספות לגבי נושאים ספורים". סגן ראש ממשלת טורקיה בולנט ארינצ' מסר כי "לא סוכם סופית סכום הפיצויים, אולם סוכמו הקריטריונים שבהתאם להם יחושב הסכום שתשלם ישראל".

בכיר בלשכת ראש הממשלה בירושלים מסר כי שני הצדדים מצפים להגיע להסכמה סופית בימים הקרובים. הטורקים רוצים להציג התקדמות במגעים עם ישראל לפני נסיעתו של ראש הממשלה רג'פ טייפ ארדואן לוושינגטון ב-16 במאי.

כפי הנראה לא יהיה צורך בעוד סבב משא ומתן והפגישה הבאה תהיה לצורך חתימה על ההסכם. מיד לאחר החתימה יסכמו הצדדים על מועד להחזרת השגרירים לתל אביב ולאנקרה ועל ביצוע צעדים נוספים לנירמול היחסים בין המדינות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ