סטיבן הוקינג מצטרף לחרם האקדמי; ביטל הגעתו לישראל

הפיזיקאי הנודע שלח מכתב לוועידת הנשיא בו הודיע על ביטול השתתפותו בשל יחסה של ישראל לפלסטינים. יו"ר הוועדה: "זו החלטה שמחזקת את הקיצונים"

ירדן סקופ
כתבת החינוך של "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ
כתבת החינוך של "הארץ"

הפיזיקאי הנודע סטיבן הוקינג הודיע על תמיכתו בחרם אקדמי על ישראל ועל ביטול הגעתו לוועידת הנשיא שתיערך בחודש הבא בירושלים. הוקינג כתב בשבוע שעבר מכתב לוועידת הנשיא בו הודיע כי הוא מבטל את השתתפותו במחאה על יחסה של ישראל לפלסטינים. 

בשעות הבוקר דווח בגרדיאן כי פרופ' הוקינג לא הודיע באופן פומבי על החלטתו, אולם מכתבו פורסם באישורו על ידי ארגון בריטי המקדם חרם אקדמי על ישראל. בהודעת הארגון נכתב כי החלטתו של הוקינג "התקבלה בצורה עצמאית על פי הידע שלו על הסוגיה הפלסטינית ועל פי העמדה החד-משמעית שהביעו בפניו אקדמאים פלסטינים עימם הוא נמצא בקשר". ועידת הנשיא לא קיבלה הודעה נוספת מהוקינג או מאיש מטעמו מלבד המכתב בו הודיעה על תמיכתו בחרם.

מאוחר יותר פרסמה אוניברסיטת קיימברידג' הודעה לפיה הוקינג ביטל את ההשתתפות בגלל בעיות בריאותיות וכי הוקינג לא אישר את המכתב שפורסם, אולם בהמשך חזרה בה מהודעה זו ושבה לגרסתה המקורית.

בארבעת השבועות מאז נודע כי הוקינג מתעתד להשתתף בוועידת הנשיא, הופעל עליו לחץ רב על ידי פעילים וארגונים הקוראים לחרם אקדמי על ישראל הן בבריטניה והן מחוצה לה. לבסוף אמר הוקינג לכמה מחבריו כי החליט להקשיב לעצתם של עמיתיו הפלסטינים ולבטל את השתתפותו.

בהחלטתו, מצטרף הוקינג לרשימה של ידוענים בריטים שסרבו להגיע לישראל ובהם אלביס קוסטלו, רוג'ר ווטרס, בריאן אינו, אנני לנוקס ומייק לי.

סטיבן הוקינגצילום: אי–פי

הוקינג בן ה-71 רשם הישגים רבים בתחום הפיזיקה התיאורטית והקוסמולוגיה. העבודות הראשונות שלו עסקו בפיזיקה הקלאסית של הכבידה. הוא הוכיח יחד עם רוג'ר פנרוז שעל פי תורת הכבידה של אינשטיין, בתנאים סבירים מאוד, תמיד יהיו נקודות סינגולריות, כלומר מצבים שבהם החומר ביקום קורס לתוך עצמו.

עבודתו החשובה ביותר נעשתה בתחום החורים השחורים. במשך תקופה ארוכה האמין הוקינג כי תגליתו שחורים שחורים "מתנדפים" מעידה על כך שאין ביכולתה של מכניקת הקוואנטים לתת תיאור תקף של הטבע. בסופו של דבר הוקינג חזר בו והודה שתגליתו אינה מעידה בהכרח שמכניקת הקוואנטים לא תקפה.

יו״ר ועידת הנשיא ישראל מימון מסר בתגובה כי מדובר בהחלטה מקוממת ושגויה. "השימוש בחרם אקדמי על ישראל הינו מקומם ובלתי ראוי, בוודאי למי שרוח החירות הינה ביסוד שליחותו האנושית והאקדמית. ישראל היא דמוקרטיה בה כל אחד יכול להשמיע את טיעוניו יהיו אשר יהיו. הטלת חרם אינה עולה בקנה אחד עם שיח דמוקרטי גלוי ופתוח״.

מימון מסר בהמשך כי בוועידה מופיעים גם דוברים פלסטינים ואמר: "מבחינת ועדת הנשיא העמדה של הוקינג מחזקת את הקיצונים, הרי קיצונים לא מדברים, מדברים מתונים, וחרם זו לא דרך שמעודדת הידברות, היא מעודדת רק את הקיצונים". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ