עיני: "אני מתקומם על השימוש במלה מחוברים - זו לא בושה להיות חזק"

במסיבת העיתונאים אמר לפיד כי חוק הריכוזיות ימנע מהטייקונים לשלוט במדינה וכי הגזירות פוגעות גם במגזרים שלא נגעו בהם בעבר ■ עיני: ועדים מייצגים ציבור רחב של מיליון איש ומשפחותיהם

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

שר האוצר יאיר לפיד ויו"ר ההסתדרות עופר עיני הכריזו הערב במסיבת עיתונאים שנערכה במשרד האוצר בירושלים, כי הגיעו להסכם לפיו תידחה תוספת השכר של 1% שהובטחה לכלל עובדי המגזר הציבורי מה-1 ביולי 2013 ל-1 בינואר 2015. משמעות הדחייה בשנה וחצי היא תוספת של מיליארד שקל וחצי  לקופת המדינה.

בדיונים בין משרד האוצר להסתדרות סוכם גם כי הדיונים על ההסכם הקיבוצי הבא בין ההסתדרות והאוצר יתחילו ביולי 2014. עוד הוחלט כי שכרם של עובדי הקבלן ועובדי הניקיון והשמירה כן יועלה ב-1 ביולי הקרוב, בהתאם להסכמים שנחתמו עם ההסתדרות ב-2012, ל-4,646.25 שקל לחודש. שכרם של אחראי הניקיון ואחראי השמירה שהם עובדי קבלן יתעדכן באותו תאריך ל-4,852.75 שקל בחודש. נקבע כי מאחר שהסכמים קודמים להעלאת שכר עובדי קבלן לא התבצעו, נושא שכר עובדי הקבלן יעוגן בקרוב בחקיקה.

שר האוצר יאיר לפיד ויו"ר ההסתדרות עופר עיני, במסיבת העיתונאים צילום: אמיל סלמן

בהסכם נקבע גם כי החל ב-1 בינואר 2014 מעסיקים יהיו מחויבים להפריש, עבור סטודנטים שהצטרפו לקרן השתלמות, תשלומים חודשיים לקרן, 7.5% מבסיס השכר. מבסיס השכר של הסטודנטים יופרשו לקרן ההשתלמות 2.5% משכרם. וכן הפרשות המעביד והעובד לפנסיה יגדלו ב-2015 מ-19% היום ל-20.5%. עם החתימה על ההסכם התחייבה ההסתדרות על שקט תעשייתי עד סוף 2014, לא כולל סכסוכי עבודה כלכליים תלויים ועומדים שהוכרזו כדין.

"פגענו גם בעשירים - זה צדק חלוקתי"

במסיבת העיתונאים הסביר שר האוצר כי הגזירות פוגעות בכל המגזרים ונוגעות גם במגזרים שלא נגעו בהם בעבר. "חוק הריכוזיות ימנע מהטייקונים לשלוט במדינה", אמר לפיד. עיני, שהציג חזית אחידה עם שר האוצר אמר שהוא "מתקומם על השימוש במלה מחוברים. זו לא בושה להיות חזק".

"הייתי מעדיף לעמוד כאן ולהגיד אילו סוכריות החלטתי לחלק לעם", אמר לפיד. "אבל זו בדיוק ההתנהגות שגרמה לבור התקציבי שאתו אנחנו צריכים להתמודד. כולנו מבינים שצריך לסגור את הגירעון, אבל רוצים שמישהו אחר ישלם במקומם. לא אחלק כסף שאין במדינה, כמו ביוון. מה שקרה שם יכול לקרות גם פה, אבל לא במשמרת שלי. מנהיגות פירושה אחריות, ופירוש הדבר הלא פופולרי הוא שזה הדבר הנכון. התהליך הזה פוגע באדם העובד".

לפיד טען כי בפעם הראשונה מזה שנים, האדם העובד הוא לא הנפגע העיקרי. "אני לא סוציאליסט ואני רוצה לעודד עסקים בישראל, אבל פגענו בעשירים - חוק הריכוזיות יביא לכך שהטייקונים לא ישלטו, בעלי השכר הגבוה לא יקבלו קצבאות ילדים ורווחי חברות יהיו נמוכים יותר. הקיצוץ כולל מגזרים, שעד היום לא פגעו בהם. אנחנו משנים את אי השוויון בנטל, גם במובן הכלכלי".

לפיד הסביר כי הוא ועיני ניהלו משא ומתן מתחת לרדאר. "גם הציבור העובדים הישראלי מבין שהוא צריך לשאת בנטל. אנשים רצו לחבל במשא ומתן. איפה שיש הידברות, צריך לעשות זאת. יום אחד של שביתה כללית במשק היה עולה למדינה 2 מיליארד שקל. בעקבות ההסכם ההסתדרות מסכימה לדחיית הפעימה השלישית של השכר - זה חוסך מיליארד וחצי שקל מכיסם של העובדים. הדיון על הסכם השכר הבא יהיה ביולי 2014, והמדינה תפעל ליישם את הסכם עובדי הקבלן, שעליו חתמה הממשלה הקודמת. יש עוד נושאים שיש לנו עליהם מחלוקות - כמו הרפורמה בחברת חשמל, נמלי הים - לא נטאטא אותם מתחת לשטיח, אבל צריך לשבת ולדבר".

לפיד ציין כי הוא שר האוצר בערך חודש וחצי והתנצל שעוד לא פתרו את כל הבעיות של המשק הישראלי לדורותיו. "אני מודה לעיני והוכחנו שיש דרך אחרת, ועל אף שאנחנו לא מסכימים, אפשר לשבת ולדבר עד שמגיעים להסכמות".

עיני אמר כי "בתום שבועיים ימים של ממשא ומתן אינטנסיבי, אחד הקשים שקיימתי, וקיימתי הרבה. ישראל נמצאת במשבר כלכלי, ואין חולק על כך. גם ציבור העובדים המאורגן - כמעט מיליון עובדים, משפחות, שניהלתי עבורם את המו"מ, הבין שגם אנחנו צריכים לעזור, ולו במקצת, לטובת הכלכלה בישראל. ואני מקווה שאכן בשנים הבאות תהיה יותר צריכה, וזה יפתור חלק מהבעיות".

הוא טען כי לפיד גילה רגישות רבה. "ביחד החלטנו שצריך לכבד את ההסכם עבור עובדי הקבלן. סדר גודל של מעל 100 אלף עובדים. לצערי, לא הסכמנו לאכוף את ההסכם הזה, ולפיד הסכים ללכת אתנו למהלך חקיקה מזורז. נתנו דגש על עוד כמה דברים בתוך הסיכומים, אחד הדברים שאנחנו מתכוונים לקדם הוא הגדלת ההפרשות לפנסיה. אכן ב-2015 אנחנו נגדיל אותן מ-19.5% ל-20.5%. גם הסטודנטים יזכו לקרן השתלמות מ-2014".

עיני הזכיר גם את הרפורמה בחברת החשמל. "יש עליה הסכמה בין נציגי העובדים לממשלה. לצערי עד היום לא נמצא המישהו הזה מתוך הממשלה שיקדם את המו"מ. אין ספק שחברת החשמל צריכה רפורמה, אבל אפשר לעשות כזו רק בהסכמה. אני מקווה שלפיד יקדם את הרפורמה, שחשובה כל כך למשק".

עיני הסכים כי אין ספק שכל עליית המסים הולכת להכביד על האוכלוסיה, גם החלשה וגם מעמד הביניים. "ההסתדרות לצערי אינה אמונה על טיפול במסים מבחינה משפטית, אבל אני מקווה שבתוך כל התהליך הזה אפשר יהיה לשפר את המצב ולהוריד את הנטל מהאוכלוסיה".

לפיד הדגיש כי הוא מציג תקציב שפוגע גם בעשירים. "אנחנו לא הולכים רק לכיס אחד, כמו למשל, השינוי בהשקעות הון. בגלל זה לא ניתן לעשירים כסף לקצבאות ילדים. זה מבהיר לציבור שאנחנו לא פונים יותר רק לכיס אחד. אני לא אנטי חרדי, אבל היו מגזרים שחסכו מהם את המאמץ עד היום. הדבר האחרון שאני רוצה הוא לפגוע במעמד הביניים. אבל יש פה צדק חלוקתי, כי הלכנו לכל הכיסים.

"אני לא יודע מה זה לקנות שקט. עיני לא מייצג רק את הוועדים, אלא ציבור עובדים גדול. היה צריך לערוך הידברות עם ההסתדרות, כדי לחסוך למשק כסף. ההסתדרות נתנה את חלקה, כמו שציבורים אחרים נתנו את חלקם. היא נתנה למדינה צ'ק של מיליארד וחצי שקל".

עיני הכריז כי הוא מתקומם על המלה מחוברים. אלה מיליון וחצי משפחות. זו לא בושה להיות חזק. להסתדרות הצטרפו השנה 100 אלף איש שרוצים להיות חזקים. עובד חזק שמרוויח בכבוד זה טוב. המלה מחוברים היא הסתה, כאילו יש כאלה ויש כאלה. מה שעשינו בשבועיים האלה הוא ליצור קונצנזוס, רצינו ליצור הסכמות. מדינת ישראל היא הדבר הכי חשוב לכולנו. לגבי הוועדים. אלה אותם אנשים שמייצגים ציבור עובדים גדול. יש בציבור הזה מורים, עובדים סוציאליים, ועוד".

לפיד הסכים וציין כי הוא מבין שכולם ישמחו לראות מלחמה כי זה מעניין תקשורתית. "לא פיספסנו שום מלחמה. מנענו מלחמה מיותרת. אנחנו נוהגים באופן אחראי, שבא לכסות על תקופה ארוכה שבה אנשים לא לקחו החלטות קשות. אגב, הכי קל זה לצאת למלחמות תקשורתיות שמסבות הנאה לכולם. אני מבין שיכולתי לצבור עוד כמה נקודות עכשיו אם הייתי מכריז מלחמה על ההסתדרות, אבל זה לא זמן מתאים למשק".

בתגובה למסיבת העיתונאים אמרה יו"ר מרצ זהבה גלאון כי "לפיד מגמגם על שוויון בנטל הכלכלי, אבל הגזירות שלו הן בגידה בוטה בהבטחותיו לציבור העובדים בישראל. מנהיג הסתדרות אמיתי צריך היה להילחם לצד העובדים ולא למכור אותם ללפיד בזיל הזול. במקום לעמוד לצד מאות אלפי העובדים החלשים, עיני כרת ברית עם שר האוצר, שמוביל מדיניות אכזרית ודורסנית שתרסק את האדם העובד ותוביל עשרות אלפי משפחות אל מתחת לקו העוני".

יו"ר סיעת ש"ס ח"כ אריאל אטיאס אמר כי "ההונאה הגדולה של לפיד יצאה לאור. במסווה של דאגה לאדם העובד קיבל לפיד בבחירות 19 מנדטים. מצביעיו האמינו לו ולפוליטיקה החדשה שהוא הבטיח. היום הם מרגישים שהונו אותם. קבלנו תקציב אכזרי שפוגע באדם העובד ובשכבות החלשות. ש"ס דורשת מראש הממשלה להתערב ולהחריג את השכבות החלשות מהקיצוצים ומהעלאות המסים. צדק חלוקתי הוא לקחת פחות ממי שאין להם ויותר ממי שיש להם. ש"ס תוביל מחאה ציבורית ותיאבק בכנסת נגד התקציב האכזרי של לפיד".

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), בירך את שר האוצר יאיר לפיד ואת יו"ר ההסתדרות על הגעתם להסכמה להימנעות משביתה."לדעתי אל לנו לפסוח על הכיס העמוק ביותר של החברות הגדולות. הוועדה בראשותי תעשה כל מאמץ על מנת למזער את הנזק שעלול להיגרם למעמד הביניים והשכבות החלשות ולחלוקה צודקת יותר של נטל המס".

עקרות הבית יסבסדו את ההבראה של הוועדים הגדולים

אתמול, עוד לפני מסיבת העיתונאים, נודע כי האוצר וההסתדרות עמדו להגיע להסכם לפיו יוותרו העובדים במגזר הציבורי על דמי ההבראה במשכורותיהם בקיץ 2013 ו-2014, מה שהיה מעשיר את קופת המדינה במיליארד שקל. ברגע האחרון ההסתדרות נסוגה מההסכמה, אולי בלחץ הוועדים החזקים. האוצר, כדי לסתום את החור שנוצר לו באופן בלתי צפוי בתקציב, החליט להטיל ביטוח לאומי ומס בריאות על עקרות הבית בגובה של 121 שקל בחודש.

הידידות הגדולה בין לפיד לעיני נוצרה לאחר שעיני הסכים באחרונה לתוכנית האוצר לקצץ בתוספות שכר לעובדי המגזר הציבורי, ולפיד הסכים מצדו להוציא מחוץ לחוק ההסדרים ל-2013 ו-2014 את ביטול הפטור ממס על קרנות ההשתלמות, בעלות שנתית כוללת של כ-3 מיליארד שקל.

פרטי ההסכם בין לפיד לעיני לא הופיעו בחוק ההסדרים ובתקציב 2013/14 כפי שפורסמו אתמול. ככול הנראה לפיד ועיני הסכימו לדחות, לפחות עד 2015, את תוספת השכר של 1% שהובטחה לכלל עובדי המגזר הציבורי ב-1 ליולי 2013.

מסתמן, כי יבוטלו או ידחו תשלומי הבראה וביגוד שהיו אמורים להינתן במשכורות של תחילת קיץ 2013 ו-2014 לכלל עובדי המגזר הציבורי. גם תשלומי עובדי המגזר הציבורי המבוטחים בפנסיה תקציבית כנראה יועלו מ-2% מהשכר ל-5% מדי חודש. שווי הטבות אלו במונחים שנתיים עומד על כ-3 מיליארד שקל.

הקפאת או ביטול תוספת שכר של 1%, שווה לאוצר כמיליארד שקל, אך רק 0.65 מיליארד שקל שייכים לגופים הנתונים למרות ההסתדרות. השאר, 0.35 מיליארד שקל, שייכים לארגוני עובדים שאינם מאוגדים בהסתדרות, כמו רופאים, מורים על יסודיים ועובדים סוציאליים. לא ברור אם עובדים אלו הסכימו או יסכימו למהלך.

עדיין לא ברור מה יעלה בגורל הטבות השכר שהובטחו ב-2011 ו-2012  למספר ציבורי עובדים ששבתו (רופאים, פרקליטים, אחיות עובדים סוציאליים, עובדי קבלן ועוד).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ