דו"ח של "בצלם" |

יותר ממחצית מהפלסטינים שנהרגו בעמוד ענן - לא מעורבים

כשליש מההרוגים שלא השתתפו בלחימה הם קטינים, בהם 20 ילדים וילדות מתחת לגיל 12. צה"ל: הליך הבדיקה טרם הסתיים

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

ארגון זכויות האדם “בצלם” טוען בדו”ח שחקר את מבצע “עמוד ענן” ברצועת עזה לפני כחצי שנה, כי למעלה משליש מהפלסטינים שנהרגו במבצע ולא השתתפו בלחימה היו מתחת לגיל 18. הדו”ח מתבסס על הודעות של דובר צה”ל, שירות הביטחון הכללי ונתונים אודות ההרוגים הפלסטינים שנאספו בתחקיר שערך הארגון.

לפי הנתונים המוצגים בדו”ח, במהלך עמוד ענן נהרגו על ידי כוחות צה”ל 167 פלסטינים – מתוכם לפחות 87 גברים, נשים וילדים שלא השתתפו בלחימה. מפילוח גילאי ההרוגים הפלסטינים שלא השתתפו בלחימה עולה כי 31 מהם היו קטינים – כ-35 אחוזים מכלל ההרוגים. עוד מציין הארגון כי 20 ילדים וילדות מתחת לגיל 12 נהרגו במהלך המבצע הצבאי, למרות שלא השתתפו בלחימה.

דו”ח בצלם גם מפלח את כמות הפלסטינים שנהרגו בכל אחד משמונת ימי הלחימה. מנתונים אלה עולה כי חל שינוי משמעותי החל מהיום הרביעי של המבצע במספר הפלסטינים שנהרגו, בין אם השתתפו בלחימה או לא. מהפילוח עולה כי בארבעת הימים הראשונים נהרגו בממוצע ארבעה פלסטינים ביום, המוגדרים לפי בצלם ככאלה ש”לא השתתפו בלחימה”. ביתר ימי המבצע זינק מספר הרוגים תחת קטגוריה זו ל-17.5 בממוצע ליום – יותר מפי 4. הדו”ח גם מציין כי בימי  הלחימה הראשונים, מספר הפלסטינים ההרוגים שהיו מעורבים בלחימה היה גדול כמעט פי שתיים מאשר מספר ההרוגים שלא היו מעורבים בלחימה. בשאר ימי המבצע, נתון זה התהפך.

בבצלם מציינים כי לפי הוראות המשפט הבינלאומי, המחייבים את הצבא ואת הארגונים הפלסטינים החמושים, חל איסור מוחלט לכוון התקפות אל מטרות אזרחיות. הדו”ח מציין במפורש כי “חמאס וארגונים נוספים הפועלים מתוך רצועת עזה הפרו הוראות אלה. זאת, בין השאר, בירי מכוון ומוצהר לעבר אזרחים ישראלים ויישובים ישראליים, בירי מתוך שכונות אזרחיות פלסטיניות תוך סיכון התושבים ובהסתרת חמושים בתוך מבנים אזרחיים”. בדו”ח עצמו ישנו גם מידע על כמות הנפגעים הישראלים כתוצאה מירי הרקטות ופצצות המרגמה.

בהתייחס לשאלה האם צה”ל הפר את הוראות המשפט הבינלאומי, טוענים בבצלם כי לפחות בחלק מהמקרים בהם נהרגו פלסטינים שלא היו מעורבים בלחימה, פעל הצבא בניגוד לחוק. בצלם העביר לידי הפרקליט הצבאי לעניינים מבצעיים, סא”ל רונן הירש, רשימה של המקרים הללו. מתשובתו של הירש עולה כי בפרקליטות הצבאית סבורים כי בארבעה תיקים אין חשד לביצוע עבירה פלילית או חשד מבוסס להפרת דיני הלחימה ולכן הם נסגרו”.

מדובר צה”ל נמסר בתגובה: “בתום מבצע עמוד ענן מינה הרמטכ”ל ועדה מטכ”לית לתחקור האירועים, בראשות האלוף נועם תיבון. במקביל, החל הפרקליט הצבאי הראשי בהליך בדיקת הפרות חוק במהלך המבצע מצד חיילי צה”ל. הליך הבדיקה, שטרם הסתיים, כלל, בין היתר, איסוף מידע בדבר האירועים בהם נפגעו, לכאורה, אזרחים שלא היו מעורבים בלחימה, וגם במקרים שלגביהם לא הוגשו תלונות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ