ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, הצהיר הערב (חמישי) כי סוריה תספק לארגונו "נשק שישנה את כללי משחק" וכי חיזבאללה "יתמוך בכל מאמץ סורי להחזיר לידיה את רמת הגולן". "לישראל יש מטרות ובראשן להוציא את סוריה ממעגל ההתנגדות. אין משטר ערבי שהגיש סיוע להתנגדות כמו שעשה משטר אסד", אמר בנאום בטקס לציון 25 שנים להיווסדה של תחנת הרדיו של חיזבאללה.

נסראללה התייחס לתקיפה בסוריה שיוחסה לישראל. "התקיפה נועדה להכניע את סוריה... מספר ההרוגים בתקיפה לא עלה על חמישה, מדובר באנשי צבא שהיו שומרים במקום. התגובה הסורית למתקפה חשובה ביותר... אנחנו מוכנים לסייע למאבק העממי הסורי ברמת הגולן ומוכנים לקבל כל נשק חדיש. כמו שסוריה תמכה בהתנגדות, אנחנו נעמוד לצד המאבק העממי הסורי למען שחרור הגולן הערבי הסורי".

מזכ"ל חיזבאללה התייחס גם להצהרה האחרונה של הליגה הערבית לפיה היא מוכנה לוויתורים מסויימים בקווי 67', וכן למאמצי שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, לחדש את המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. "היום, אחרי מה שמכונה האביב הערבי, העולם הערבי מוכן ליותר ויתורים לישראל בסוגיה הפלסטינית. יש מדינות ערביות שרואות במסגד אל-אקצה והסוגיה הפלסטינית כנטל" אמר אך הוסיף כי  "העמדה הערבית הרשמית הכירה בישראל כמדינה יהודית בלי להבין השלכות ההכרה הזו על העם הפלסטיני... היוזמה שמביא קרי לאזור משמעותה כניעה לישראל".

שידור של נאום נסראללה, היוםצילום: רויטרס

דבריו של נסראללה מתחברים לפרסומים מהימים האחרונים בכמה כלי תקשורת בלבנון המזוהים עם המשטר הסורי. לפי הפרסומים אמר נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, כי "היה ביכולתה של סוריה לרצות את העם הסורי ולהגיב בירי טילים לעבר ישראל - בלי לחשוש שתפרוץ מלחמה משום שישראל והעולם אינם מעוניינים במלחמה אזורית". עם זאת הוסיף אסד, על פי הפרסומים כי  ההנהגה הסורית העדיפה להגיב באופן טקטי ולהודיע כי בכך הגולן יהפוך לשטח למאבק עממי וכי המדינה תעביר העברת נשק  לכוחות ההתנגדות בלבנון ובראשם החיזבאללה.

מאז התקיפה בסוריה מקפידים במשטר הסורי להכריז כי סוריה תגיב באופן מיידי על כל תקיפה ישראלית חדשה וכי ניתנה הוראה לכוחות להגיב. עוד דווח כי סוריה הציבה סוללות טילים המכוונים לעבר ישראל ומוכנים לשיגור.

הערב אמר סגן שר החוץ הסורי, פייסל מקדאד, כי ארצו "תגיב מיד" לכל תוקפנות ישראלית על אדמתה. דבריו פורסמו בערוץ הטלוויזיה האיראני בשפה האנגלית Press TV. במקביל, דיווחה הטלוויזיה הסורית כי הממשל נתן "אור ירוק" למתקפות נגד ישראל בגולן אחרי עשרות שנים של שקט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ