קפטן ג'ורג': כשחוקרים מחבל צריך לגרום לו לחשוב שמבחינתך הכל מותר

חוקרו של מוסטפה דיראני התייחס לטענות הנחקר כי הותקף מינית נגדו והדגיש "הכל במסגרת החוקים והנהלים שהיו מקובלים"

גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן

"כשנמצאים בתוך חקירה, כשמדובר במחבלים קשים, שמבינים מה שנקרא את החוקים שהמגבילים אותך, לפעמים אתה צריך להראות להם מעט יותר, כדי שהם יבינו שמבחינתך לפחות, הכל מותר" – כך תיאר אתמול (שישי), "קפטן ג'ורג'", שהיה חוקרו של מוסטפא דיראני את מה שהתרחש בחקירתו של דיראני ביחידה 504, בראיון לתכנית "אולפן שישי".

לפני כחודש, נדחתה תביעת הפיצויים שהגיש "ג'ורג'" נגד המדינה, בגין נזק שנגרם לו לכאורה לאחר שנדחק מחוץ ליחידה 504. פרקליטיו הגישו השבוע ערעור בנושא. דיראני עצמו, ששוחרר במסגרת עסקת חילופי השבויים ב-2004, טוען כי במהלך חקירתו עבר התעללות ותקיפה מינית, כאשר חוקריו הכניסו אלה לגופו. דיראני הגיש תביעה אזרחית נגד ישראל על הנזקים שנגרמו לו לטענתו בעת שהיה נתון במעצר. בעבר קבע בית המשפט העליון כי דיראני יוכל להגיש את התביעה. בעקבות הקביעה, הגישה המדינה ערעור, והחלטה בנושא עדיין לא נמסרה.

צילום מתוך חקירת דיראני. בג"ץ אישר את הגשת התביעה

"ג'ורג" היה זה שקיבל את המשימה לחקור את דיראני, שנחטף על ידי סיירת מטכ"ל ב-1994 כדי לשמש קלף מיקוח לאיתור פרטים על המקום שבו הוחזק הנווט הישראלי רון ארד, "אבל", הדגיש אמש כי "הכל במסגרת החוקים והנהלים שהיו מקובלים".

"ג'ורג'", שנחשב אחד החוקרים הכי קשוחים באותה יחידה לחקירת שבויים בצה"ל, סיפר בראיון כי "כשאני רוצה לשנות את הסטטוס שלך, אתה לא תשב מולי ככה בניחותא. אתה או שתכרע ברך או שתעמוד שעות כשאני חוקר אותך. הרמת קול, טלטול, ניעור, אפילו כשנדרש, גם סטירת לחי, ומי שיספר לך שלא – יספר לך סיפורים".

בקלטת שפורסמה אתמול לראשונה בערוץ 2, מוצגת עדותו של דיראני בפני חוקרי המשטרה הצבאית, בה הוא מתאר את שנעשה בחדרי החקירות. "באחד הימים, בזמן ש'ג'ורג' חקר אותי, הוא אמר לי: 'אם לא תדבר, אני אדאג שיבואו ויעשו בך מעשים'. בפעם הראשונה הוא הפשיל את מכנסיו, חשבתי שהוא רק מנסה להפחיד אותי", אמר דיראני. "הוא עמד שם, תפס אותי בצורה כזאת (דיראני התכופף לעבר החוקרים לשם הדגמה), הם תפסו אותי ככה, בצורה כזאת, ואז הגיע החייל והתקרב ואני כמובן התחלתי לצעוק. הרגשתי שהוא שם את הגוף שלו עליי. וכך היה, קרה מה שקרה. הוא אמר: 'אם לא תדבר אני אכניס לך את האלה הזאת', באותה הסיטואציה בה הייתי על הספסל, בלי בגדים".

חקירתו של דיראני נחשבה לאינטנסיבית וכללה כמה שבועות של הכנה מראש, בהם לפי "קפטן ג'ורג'" סגרו את החוקרים בתוך חדר בו למדו "כל התנהלות בחיים שלו במשך השנים האחרונות". דיראני נחקר בלא הרף במשך חודש. החקירה החלה מיד כשהתעורר מהרדמתו לאחר ביצוע החטיפה על אדמת לבנון. "הנחקר לא היה קל, הוא היה 'אגוז קשה' - מישהו שבקי בחקירות, בכל הסיפור של פסיכולוגיה מאחורי החקירה", סיפר "קפטן ג'ורג'".

קלטות שנחשפו בשנה שעברה בתוכנית "עובדה" גילו כי חוקר נוסף נכח במהלך חקירתו של דיראני, מפקד יחידת 504 דאז, קצין בדרגת אלוף-משנה. מהחומר המצולם עלה כי מי שניהל את החקירה בעת שדיראני היה ערום היה אותו אל"ם. "ג'ורג'" מתאר כי עמוס גלעד, מי שמשמש היום כראש המטה המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, הגיע אף הוא מספר פעמים למתקן שבו בוצעה חקירתו של דיראני.

"החקירה נמשכה לדעתי באופן אינטנסיבי כמעט חודש ימים, כמובן בהתאם להיתרים של מגבלות זמן, מניעת אוכל מניעת שינה וכל מה שנקרא סנקציות נוספות", תיאר החוקר לשעבר. "בשלב מסוים בחקירה, שמאוד קשה מבחינתו, הוא הציג גרסה לפיה נודע לו שרון ארד נמצא במקום מסוים באיראן ואילו גופי המודיעין למיניהם אמרו שהגרסה אינה מבוססת".

על דבריו של דיראני אומר ג'ורג' כי "הסיטואציה של 'להוריד אותו לקרקע', בלי חולצה, מבחינתו זה סוג של רמז, הוא לא מבין לאן אתה הולך. מבחינתו זה הסוף. אין ספק שמזה הוא נכנס לפחד, מחליט שהוא לא משחק ומוסרים את כל מה שיש, והוא יודע שאנחנו יודעים שיש לו".

"קפטן ג'ורג'" סיים את שירותו ב-2002, בדרגת רב-סרן ביחידת 504. בצה"ל טוענים כי שוחרר בשל הורדת סיווגו הביטחוני, לאחר שסרב לעבור בדיקת פוליגרף ולקבל תפקיד שהוצע לו. גם היום מתאר "קפטן ג'ורג'" כי תיק דיראני "נפל עליו", והוא למעשה נזרק החוצה מתוך המערכת "כדי להראות שזרקו את תפוח האדמה הרקוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ