עונש מופחת לאסיר שתכנן פיגועים: "נוהלי הכליאה - קרקע פורייה לטרור"

השופט הצבאי קבע כי היעדר אפשרות שיקום או עבודה לאסירים ביטחוניים מעודד עיסוק בפעילות חבלנית ומחזק את הקשר בינם ובין ארגוני הטרור

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

השופט הצבאי רס"ן אמיר דהאן פסק עונש מופחת לפלסטיני שתכנן פיגועים בישראל בעודו יושב בכלא ומתח ביקורת על נהלי הכליאה של אסירים ביטחוניים, שאינם מאפשרים להם להשתקם ולדבריו משמשים "קרקע פוריה" לתכנון מעשי טרור.

הכרעת הדין ניתנה בעניינו של סאבר אבו דיאב, תושב קלקיליה בן 32. אבו דיאב נשפט ל-11 שנות מאסר בגין שורת עבירות, הן כאלה הקשורות בטרור והן בתחום הכספים, וגם בעת מאסרו המשיך לתכנן פיגועים. הוא גייס אסיר אחר שעמד בפני שחרור, והשניים תכננו לחטוף חייל ולפוצץ מטוס. כמו כן, החזיק במכשיר סלולרי באמצעותו תקשר עם העולם החיצון וביקש שיחטפו חייל כדי להביא לשחרורו.

התביעה הצבאית ביקשה מבית המשפט הצבאי שומרון לגזור על אבו דיאב עונש מאסר משמעותי נוסף בגין פעילותו בכלא, בעוד ההגנה טענה כי נסיבות העניין אינן חמורות מכיוון שבסופו של דבר לא יצאו התכנונים לפועל.

שוטרי מג"ב בכלא עופרצילום: אי–פי

בפסק דינו קיבל רס"ן דהאן את טענות ההגנה, וכתב כי "התוכניות שתוכננו קשות וחמורות, אך בחינת המסוימות הנמוכה שלהן ומקום תכנונן בכלא מפחיתה מאוד את היתכנותן הריאלית. אדם היושב בכלא ומספר לחבריו כיצד הורגים באמצעות ידית של דלת, כיצד חופרים מנהרה מתחת לירדן וכיצד מפעילים מטוס לפיגוע מגלם בהתנהגותו מסוכנות מסוימת, אך היא נמוכה".

בהתייחסו למדיניות שירות בתי הסוהר כתב דהאן כי "התנהגות רשויות אכיפת החוק הינה עילה להקלה בעונש. בעניין זה שקלנו כי הכליאה על פי מפתח ארגוני, בתנאי שיתוף וקיום הווי משותף, ללא נהלי שיקום ועבודה יצרנית, מהווה תמריץ לפעילות ארגונית ולשיחות קשר קונספירטיביות".

"מדובר בהתנהגות שנויה במחלוקת של רשויות אכיפת החוק, שללא ספק מהווה קרקע פוריה לצמיחת קונספירציות מהסוג שהנאשם היה מעורב בהן", הוסיף דהאן. "אדם הכלוא לתקופה ארוכה עם חברי ארגונו, עובר לקשר סימביוטי כפוי עם הארגון ואין לו כמעט סיכוי להיפרד מהקשר עמו, אפילו רצה לעשות כן".

דהאן, שביקש לגזור על אבו דיאב 85 חודשי מאסר, נותר בדעת מיעוט כאשר שני השופטים הנוספים, סא"ל ארי תיבון וסרן דניאל קינן, החליטו להקל עמו עוד יותר ולגזור עליו 48 חודשי מאסר. "חשוב במיוחד לבחון את היסוד הנפשי הנלווה לעבירות אלה", כתב קינן בפסק דינו. "העבירות בוצעו במתקן כליאה לפי מפתח ארגוני שהשיח הפלילי אינו אורח בו אלא בן בית. במציאות זו, קשירת הקשר נעשות לא בקלות דעת שלא לומר בבלי דעת".

לאחרונה עמד דהאן עמד במרכז סערה ציבורית, לאחר שב"הארץ" פורסם כי זיכה ארבעה פלסטינים מאשמת ניסיון רצח לאחר שזרקו אבנים על רכב, וקבע כי זריקת אבנים "יכולה לשאת אופי של עבירה קשה וקטלנית המסכנת בוודאות קרובה חיי אדם, ויכולה להיות מעשה קונדס ללא פוטנציאל נזק של צעיר אשר אך בקושי חצה את גיל האחריות הפלילית".

שר השיכון אורי אריאל תקף את דהאן בחריפות בהלווייתו אביתר בורובסקי, שנהרג בפיגוע בצומת תפוח. "לפני שבועות מספר הגדיר שופט צבאי את זריקת האבנים מעשה קונדס", אמר אריאל. "ככה לא שופטים בישראל. על אלו אנחנו מתפללים כל יום בתפילה 'והשיבה שופטים כבראשונה'. אסור להבליג על אבן אחת. אסור לסלוח על אבן אחת. האבן הורגת".

משב"ס נמסר כי "הערת בית המשפט נלמדת אל מול מכלול השיקולים הרלוונטיים לכליאת אסירים ובהם השיקולים הביטחוניים והמודיעיניים". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ