בשל תקלה: צה"ל הפיל מל"ט של חיל האוויר מול חופי נתניה

בצבא הסבירו כי ההחלטה להפיל את כלי הטיס מסוג שובל (הרון 1) מעל הים התקבלה בשל חשש לאבד עליו את השליטה. המערך קורקע עד לסיום החקירה

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

צה"ל הפיל אמש (שבת) מל"ט (מטוס ללא טייס) מדגם "שובל" (הרון-1) מול חופי נתניה לאחר שהתגלתה במנועו תקלה. בצבא הדגישו שמדובר בהפלה מכוונת. בעקבות המקרה החליטו בצה"ל להשבית את מערך כלי הטיס הבלתי מאוישים מסוג שובל עד לסיום החקירה.

כוחות של חילות האוויר והים סרקו לאחר מכן את האזור בו הופל, בניסיון לאתר את שרידיו. בצה"ל הסבירו כי ההחלטה להפיל את המטוס מעל הים התקבלה בשל חשש לאבד עליו את השליטה, ומחשש שיפגע בשטח מיושב.

מל"ט השובל הוא מל"ט איסוף מודיעין מהמתקדמים בישראל ובעולם, מתוצרת התעשייה האווירית. הוא מסוגל לשהות בפעילות מבצעית למעלה מיומיים ללא תדלוק, בגובה רב. מדינות רבות - ובהן טורקיה, אזרבייג'ן והודו - רכשו את המל"ט ומפעילות אותו במשימות מגוונות.

מל"ט שובלצילום: תעשייה אווירית

בינואר אשתקד התרסק מל"ט מסוג "איתן" סמוך לקיבוץ חפץ חיים ליד גדרה במרכז הארץ. לא היו נפגעים כתוצאה מההתרסקות. המל"ט התרסק במהלך טיסת ניסוי של התעשייה האווירית. האיתן שביצע את טיסת הבכורה ב-2006 ונמסר לחיל האוויר ב-2010, מספק לצה"ל יכולת תצפית ואיסוף בשטחים גדולים, ברמה אסטרטגית ובמרחקים של מאות קילומטרים מגבולות הארץ.

הוא נבנה ופותח על ידי התעשייה האווירית על פי הצרכים האסטרטגיים של צה"ל. גודלו דומה לזה של מטוס קרב מאויש והוא הגדיל באופן ניכר את היכולת של חיל האוויר לפעול בפרקי זמן ארוכים ובטווחים רחוקים, גם מעל מדינות כמו איראן. מערך ה"איתן" שב לפעילות רק אחרי חצי שנת קרקוע.

לפני שבועיים יירט חיל האוויר מל"ט ששוגר לעבר ישראל מלבנון, סמוך לחופי חיפה. בישראל סירבו להכריז באופן רשמי מי היה אחראי לשיגור המל"ט - חיזבאללה, או איראן. ראש הממשלה נמנע גם מלהפריח איומים בדבר תגובה ישראלית הולמת להפרת הריבונות (המל"ט יורט מעל המים הטריטוריאליים של ישראל, כעשרה קילומטרים ממערב לחיפה וחדירתו אילצה את מסוקו של נתניהו לבצע עצירת חירום בצפון, עד להסרת האיום). הפעם, הסתפק נתניהו באמירה כי ישראל "רואה בחומרה את הניסיון לפרוץ את גבולנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ