המתנחלים חלוקים: האם לתקוף או לקבל את ניצן אלון

רצח איתמר בורבסקי הציף מחדש את המאבק בין ועדי המתנחלים המרבים לתקוף את אלוף פיקוד המרכז לבין מועצת יש"ע הנחשבת לממסדית ואחראית לתקצובם

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

הרצח של אביתר בורובסקי לפני כשבועיים הציף מחדש את המחלוקת בהתנחלויות בכל הנוגע לאלוף פיקוד המרכז ניצן אלון, כאשר חלק מהמתנחלים מחרים ותוקף את מפקד פיקוד מרכז והחלק האחר יוצר להגנתו.

אלון, ששימש בעבר כראש אוגדת איו"ש, הותקף פעמים רבות על ידי המתנחלים בשל מדיניותו שמכילה את זריקות האבנים ובקבוקי התבערה כדי לצמצם את מספר ההרוגים הפלסטינים בהפרות סדר. המתנחלים שתוקפים את אלון מאשימים אותו גם בחוסר רגישות כלפי נפגעי טרור ומבקרים אותו על כך שאשתו חברה בארגון מחסום ווטש – האשמה משוללת כל יסוד. בנוסף, חלק מהמתנחלים זועמים על אלון והצבא משום שצה"ל הורה להרוס את המאחז לזכר בורובסקי עוד לפני תום השבעה.

לאחר הרצח של אביתר בורובסקי, קרא ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, לפטר את אלון. קודם לרצח הוזמן האלוף לתפילת יום ירושלים חגיגית בבית אל, אך תושבים ששמעו על כך איימו "לפוצץ" את התפילה. בעקבות המחאה, החליטו ראשי הישוב לבטל את בואו של ניצן.

את המערכה נגד אלון מובילים ועדי המתיישבים בשומרון ובנימין. לעומתם, במועצת יש"ע מנסים לשמור על יחסים טובים עם הצבא ולאחר ביטול הזמנתו לתפילה שלחו לאלון מכתב תמיכה. בפגישה שהייתה בין שר הביטחון משה יעלון לראשי מועצת יש"ע, אמר להם יעלון שיפסיקו לתקוף את ניצן, ואם יש להם בעיה הם יכולים לתקוף אותו ישירות.

ניצן אלון בטקס מינויו למפקד פיקוד המרכז בשנה שעברהצילום: אמיל סלמן

ועדי המתיישבים הוקמו לאחר ההתנתקות כדי לנתק את הזיקה בין ראשי המועצות הגדולות - התלויים בחסדי שרי הממשלה כדי לקיים את מועצותיהם - לבין המאבק הפוליטי נגד השרים. עד לאחרונה, הוועדים תוקצבו במאות אלפי שקלים מכספי המועצות.

לפני כארבעה חודשים, התמנה יו"ר המועצה האזורית מטה בנימין, אבי רואה, לראש מועצת יש"ע. רואה החליט שהמיליטנטיות של ועדי המתיישבים פוגעת במועצת יש"ע והחליט להפסיק את תקציבו של ועד מתיישבי בנימין. האבסורד הוא שהוועד הוקם ביוזמת אבי רואה לפני כחמש שנים כאשר נבחר לראשות המועצה. רואה בחר בסא"ל במיל איציק שדמי לראשות הוועד שפעל במשך השנים למניעת פינוי היישוב מגרון, בארגון הפגנות וחסימת כבישים כאשר הצבא פינה מאחזים לא חוקיים.

המתיחות בין רואה לבין הוועד התגברה לקראת הבחירות האחרונות לכנסת, כאשר הוועד יצא במספר קמפיינים נגד נתניהו והליכוד. בכירים במפלגת השלטון הטיחו ברואה, חבר מרכז הליכוד בעצמו, האשמות לפיהן לא רק שאינו מסייע לנתניהו אלא שאנשיו פוגעים בו ומסבים לו נזק. טענות מרכז הליכוד הביכו את רואה שהחליט לבטל את התקצוב של וועד מתיישבי בנימין. רואה גם נאבק בוועד בשל היותו תחרותי ובקורתי כלפי מועצת יש"ע שהוא עומד בראשה.

שגיא קרייזלר, מנכ"ל ועד מתיישבי בנימין, אמר בתגובה כי "אבי רואה והפעילים בוועד עובדים בצורה משותפת ורואים עין בעין את הדרך בה יש לפעול לקידום ועידוד ההתיישבות בבנימין". רואה אמר ל"הארץ" כי אין קשר בין הפסקת התקצוב לבין בחירות ליו"ר מועצת יש"ע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ