בפעם העשירית: סרבן שירות בצה"ל נשלח לכלא

נתן בלנק בן ה-19 מסרב לשרת בצבא בגלל התנגדותו לכיבוש. מאז נובמבר האחרון הוא ריצה 150 ימי מאסר. צה"ל: הוא מטופל בדרכים המקובלות

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

צעיר המסרב לשרת בצה"ל בגלל התנגדותו לכיבוש נשלח לכלא בפעם העשירית בגלל סירובו לשרת בצה"ל. נתן בלנק, בן 19, התייצב לראשונה בבקו"ם ב-19 בנובמבר אשתקד, והודיע על סירובו לשרת בצבא. לאחר מכן הוא נשפט בבית דין צבאי פעם אחר פעם בגין החלטה זו, והוא יוצא ונכנס לסירוגין מכלא שש הסמוך לעתלית.

בלנק כתב לפני כניסתו לכלא כי "ברור לחלוטין שממשלת נתניהו, כמו ממשלת אולמרט לפניה, אינה מעוניינת במציאת פתרון למצב, אלא בשימורו. מבחינתם, אין שום פגם בכך שפעם בשלוש-ארבע שנים נצא למבצע 'עופרת יצוקה 2' (ואחר כך 3, 4, 5, ו-6), נדבר על כוח הרתעה, נהרוג כמה מחבלים, נאבד כמה אזרחים משני הצדדים, ונכין את הקרקע לדור חדש מלא שנאה משני הצדדים".

לדברי בלנק, "בתור נבחרי ציבור, אין לחברי הממשלה שום חובה לפרט את חזונם לגבי עתיד המדינה, אבל לנו, כאזרחים, כבני אדם, יש חובה מוסרית לסרב למשחק הציני הזה". בשיחה עם "הארץ" אמר בעבר בלנק כי איננו רוצה ללכת לקצין בריאות נפש כדי להשתחרר מהשירות, והסביר: "אני לא הולך לעשות הצגות ואין טעם שאבקש פטור על רקע נפשי, כי אני יודע שהנפש שלי בסדר גמור".

בלנק שוהה בכלא הצבאי למעלה מ-150 יום, כאשר היום (ראשון) נקבעה לו תקופת מאסר נוספת של מחבוש למשך 28 יום, לאחר שנשפט על-ידי ראש חטיבת תכנון ומינהל כוח אדם באכ"א, תא"ל גדי אגמון. בתנועת "יש גבול" מקיימים משמרות מחאה והפגנות מחוץ לכלא שש בקריאה לשחרר את בלנק, ולסיים את הכיבוש בשטחים. בתנועה אומרים כי זו הפעם הראשונה שסרבן מצפון נשפט כל כך הרבה פעמים, בייחוד לאור אכיפה נמוכה יותר בקרב סרבנים אחרים.

דובר צה"ל מסר בתגובה לדברים כי "מועמד לשירות ביטחון אשר בקשתו לפטור מטעמי מצפון נדחית, מחויב בגיוס על פי חוק שירות הביטחון. במידה ולא ייעשה כן- הוא יטופל בדרכים המקובלות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ