צה"ל לבג"ץ: הפסקנו להשתמש בפגזי זרחן בשטח בנוי

בדיון בעתירה נגד הצבא בעקבות שימוש בזרחן ב"עופרת יצוקה", אמרו נציגי המדינה כי הדבר הוחלט "כעניין של מדיניות", למעט בשני מקרים חריגים שנותרו חסויים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

נציגי המדינה גילו היום (שני) בדיון בבג"ץ כי צה"ל החליט להימנע משימוש בפגזי זרחן בבשטח בנוי. בדיון שהתקיים בעתירה של ארגוני זכויות אדם נגד השימוש בזרחן, מסרו נציגי המדינה כי בצה"ל החליטו "להימנע מן השימוש בשטח בנוי בפגזים המכילים זרחן לבן למעט בהתקיים שני חריגים מצומצמים", שנותרו חסויים אך נחשפו בפני השופט.

עו"ד יובל רויטמן, שייצג את המדינה בעתירה, הוסיף כי הדבר "הוחלט בצה"ל כעניין של מדיניות... והגם שלגישתה הדבר אינו מתחייב כעניין משפטי". בשל כך, טענו העותרים כי אין בהחלטה זו די ולכן העתירה עדיין נחוצה. שופט בית המשפט העליון, חנן מלצר, אמר בדיון כי שני המקרים החריגים שבהם ייעשה שימוש בזרחן הם "באמת מצומצמים".

עורכי הדין מיכאל ספרד ואמילי שפר הגישו את העתירה לבג"ץ ב2011, לאור השימוש בפגזי ארטילריה המכילים זרחן לבן במקומות מאוכלסים. העתירה ציינה כי במהלך מבצע "עופרת יצוקה" בעזה בסוף שנת 2008 ובתחילת 2009, השתמש צה"ל בפגזים אלה.

ילדה שנטען שנפגעה מזרחן בעזהצילום: אי-פי

אחת הטענות שהושמעה כלפי ישראל במהלך המבצע נגע לשימוש בפצצות, שלפי ארגוני זכויות אדם היווה פשע מלחמה שגרם לעשרות הרוגים ופצועים. ועדה שהקים צה"ל לאחר המבצע, פרסמה את מסקנותיה במארס 2009, וטענה כי השימוש בפגזים נעשה במטרה ליצור מיסוך עשן, שיכסה על תנועת כוחות צה"ל ולא נעשה בניגוד לדין הבינלאומי.

בדיונים בעתירה בשנת 2011 הגישה המדינה את תגובתה, ובה נכתב כי סגן הרמטכ"ל דאז, האלוף יאיר נווה, הורה על "צמצום משמעותי" של השימוש בפגזי ארטילריה אלו. לפי ספרי הדרכה אמריקאיים לטיפול בתחמושת שבה השתמשו בצה"ל, והובאו במאמר שפורסם ב"מערכות", פגז העשן מבוסס על שחרור של 116 בדי לבד ספוגים בזרחן, כאשר בפגז אחר יש כשישה קילוגרמים של זרחן לבן.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ