הקרמלין: פוטין לא התחייב בפני נתניהו לא לספק טילי S-300 לסוריה

ראש הממשלה לקח לפגישה עם פוטין באופן חריג את ראש אמ"ן אביב כוכבי שעדכן את נשיא רוסיה במידע המודיעיני העדכני של ישראל בנושא הסורי

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

נשיא לא נענה לבקשתו של ראש הממשלה שלא לספק לסוריה טילים מתקדמים נגד מטוסים מדגם S-300. דובר הקרמלין, דימיטרי פסקוב אמר ביום שלישי, בסיום פגישה בת 3 שעות בין נתניהו לפוטין בעיר הקיט סוצ'י שלחוף הים השחור, כי פוטין הבהיר לנתניהו כי עמדתה של רוסיה בסוגיית אספקת הטילים לא השתנתה.

סוגיית אספקת הטילים לסוריה היתה אחד הנושאים המרכזיים שהעלה נתניהו בפגישה עם פוטין. ישראל חוששת שהגעה של טילים מתקדמים אלה, בעלי טווח של 200 ק"מ, לידי צבא סוריה תשנה את מאזן הכוחות הצבאי באזור ויגבילו מאוד את יכולתו של חיל האוויר לפעול לא רק בסוריה אלא גם בלבנון. 

"היו לנו שיחות מעמיקות מאוד כולל בנושאים ביטחוניים רגישים", אמר פסקוב. "הצד הישראלי העלה את סוגיית טילי ה-S-300 ואנחנו הצגנו להם את עמדתנו בעניין. הם מכירים אותה היטב והם שמעו זאת פעם נוספת".

נתניהו צירף לשיחות עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין את ראש אגף המודיעין בצה"ל, האלוף אביב כוכבי. פקיד ישראלי בכיר ציין כי כוכבי הציג לפוטין את המידע המודיעיני העדכני שבידי ישראל לגבי המצב 

נתניהו ופוטין בפגישתם בסוצ'י, היוםצילום: אי–פי

פרטי הסקירה שהעניק כוכבי לפוטין אינם ברורים, אולם ככל הנראה היא עסקה ובשימוש שעשה בו משטר אסד נגד המורדים. מלבד זאת, כוכבי סקר את המידע שבידי ישראל הנוגע להעברת אמצעי לחימה מתקדמים מסוריה לחיזבאללה. 

נתניהו ופוטין נועדו במשך יותר משלוש שעות במעונו של פוטין בעיר הקיט סוצ'י שלחוף הים השחור. במסיבת עיתונאים משותפת בסיום הפגישה הפנה פוטין מסר פומבי למדינות המערב ששוקלות להכריז על אזור אסור לטיסה בסוריה, שהיה מכוון גם  לנתניהו בכל הנוגע לתקיפות חיל האוויר במדינה בשבועות האחרונים. "יש להימנע מצעדים שעלולים להסלים את המצב בסוריה", אמר, "הדרך היחידה למנוע תסריט שלילי היא להגיע לסיום העימות המזוין בהקדם האפשרי ולהתחיל במגעים להסדר מדיני".

בשיחות בסוצ'י השתתפו גם ראש שירות מודיעין החוץ של רוסיה, ה-SVR, מיכאל פראדקוב, וכן אחד מבכירי משרד ההגנה הרוסי. פוטין אמר בסיום הפגישה כי הוא ונתניהו סיכמו להמשיך את המגעים בנושא הסורי גם ביניהם באופן אישי וגם בין שירותי המודיעין של שתי המדינות.

לפני הפגישה נודע שנתניהו יבקש מפוטין שלא יספק  למשטרו של . בפתחה אמר נתניהו כי המזרח התיכון "רועש, רוגש, לא יציב ונפיץ", ולכן הוא מעוניין לדון עם עמיתו הרוסי ב"דרכים להביא לביטחון וליציבות באזור".

פקידים ישראלים בכירים ציינו כי נתניהו כבר העלה את סוגיית הטילים בשיחת הטלפון שקיים עם פוטין בתחילת השבוע שעבר וכן בשיחה נוספת שקיים ביום רביעי עם הנשיא אובמה. בשבוע שעבר דיווח העיתון האמריקאי, וול סטריט ג'ורנל, כי ישראל העבירה מידע לממשל האמריקאי, לפיו הרוסים צפויים להוציא לפועל את העסקה כבר בחודשים הקרובים.

לפי אותו דיווח, העסקה, שנחתמה כבר ב-2010, עומדת לצאת לפועל בשלושת החודשים הקרובים, והמשטר הסורי כבר העביר לממשלת רוסיה תשלום ראשון עבור הטילים. הסורים ירכשו ארבע סוללות טילים במחיר של כ-900 מיליון דולר. בסך הכל צפויים הסורים לקבל שישה משגרים וכ-144 טילים מבצעיים.

, סרגיי לברוב, לעסקת הטילים ואמר כי לארצו אין כוונות למכור לסוריה מערכות הגנה מתקדמות "מעבר למה שכבר נחתם בין שתי המדינות". לברוב הוסיף כי רוסיה תכבד הסכמים שכבר נחתמו וכוללים מערכות הגנה אוויריות, אולם לא פירט אם הציוד עליו סוכם כולל טילי S-300. "רוסיה כבר חתמה על חוזים ומשלימה משלוחים של ציוד נגד טילים", אמר לברוב, "הטילים מיועדים לכך שסוריה, כמו מדינות אחרות, תוכל להגן על עצמה מפני מתקפות אוויריות, תרחיש שאינו לגמרי דמיוני".

לברוב אמר את הדברים במסיבת עיתונאים בוורשה עם שרי החוץ של גרמניה ופולין. שר החוץ הגרמני, גידו וסטרוולה, קרא במסיבת העיתונאים לרוסיה להפסיק את משלוחי הנשק לסוריה, כדי לאפשר לקדם פתרון פוליטי למשבר במדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ