יום הנכבה |

בקבוק תבערה הושלך לתוך ג'יפ צה"לי בדרום הר חברון; עימותים במזרח ירושלים

ארבעה חיילים נפצעו קל לאחר שרכבם התהפך ונשרף כליל מבקבוק התבערה. בירושלים נפצעו קל שני שוטרים; העימותים נמשכים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בקבוק תבערה הושלך בצהריים לתוך ג'יפ צה"לי שסייר באזור חורסה שבדרום הר חברון - ארבעה חיילים נפצעו קל, הרכב התהפך ונשרף כליל. שניים מהפצועים פונו לבית החולים סורוקה בבאר שבע. בצה"ל מייחסים את התקרית ל, שמצוין היום ברחבי הגדה המערבית ובעזה. 

במזרח ירושלים נפצעו שני שוטרים באורח קל, במהלך פיזור צעדת מחאה. שני חרדים שעברו במקום הוכו ונפגעו קל. אחר הצהריים (רביעי), התעמתו כמאתיים פלסטינים  עם כוחות משטרה סמך לשער שכם ושער הפרחים שבבירה. העימותים החלו לאחר שהמשטרה הורתה על פיזור תהלוכה לציון יום הנכבה שיצאה משער הפרחים. כשבאי התהלוכה סירבו להתפזר, כוחות משטרה פיזרו אותם תוך שימוש בכוח - מה שהצית עימותים שכללו ידויי אבנים במשך מספר שעות. הפלסטינים טוענים כי הופעל נגדם כוח באופן מופרז, בין היתר על ירי גז מדמיע שימוש באלות הפעלת מתז מים. כמו כן, בכיכר השעון ביפו התאספו עשרות אנשים בהפגנה לציון יום הנכבה. במקום לא נרשמו עימותים. 

לפני שעה קלה התחדשו העימותים באזור שער שכם לאחר שניידת משטרה נרגמה באבנים. עד כה נעצרו 25 פלסטינים. הפלסטינים מדווחים על מספר פצועים. צלמי עיתונות דיווחו על יחס אלים ואף איום בנשק מכוחות משטרה. מדובר המשטרה בירושלים לא מסר תגובה.

8 מתוך 8 |
עימותים בשער שכם, ירושלים
1 מתוך 8 |
עימותים בשער שכם, ירושלים
2 מתוך 8 |
עימותים סמוך לכלא עופר

בעיירה ביתוניא שבשומרון ובכפר קלנדיה שבצפון ירושלים מתפרעים מאז הבוקר עשרות פלסטינים - הם מיידים אבנים ושורפים פחי אשפה. בשני המוקדים משיבים חיילי צה"ל בירי רימוני גז והלם. גם בכפר קדום ובקבר רחל התפרעו במהלך היום עשרות מתושבי האזור. גם סמוך לפרעתה, דרומית מערבית לשכם, מתעמתים עשרות מתנחלים ופלסטינים. כוח צה"ל מנסה לפזר את העימות, הכולל יידוי אבנים, בירי רימוני גז והלם.

התכנסו בצהריים (רביעי) מאות פלסטינים בכיכר אלמנארה, לציון את יום הנכבה. בשעה 12:00 הושמעה בעיר צפירה עולה ויורדת לאות אבל. אירועים מתקיימים גם בבית לחם, בחברון ובג'נין. בעזה נערכת תהלוכה בהשתתפות פעילים מהפתח ומחמאס.

גם במחנות הפליטים הפלסטינים בלבנון מתקיימת מאז הבוקר פעילות לציון יום הנכבה. מעל בימות האירועים שבה וחוזרת הקריאה להנהגה הפלסטינית שלא לוותר על זכות השיבה, המהווה עקרון יסוד במאבק הלאומי הפלסטיני.

ביישובים הערביים בישראל לא מתקיימים היום אירועים מיוחדים, שכן ב-16 השנים האחרונות נוהגת החברה הערבית לציין את יום הנכבה במקביל ליום העצמאות. במספר יישובים תתקיים פעילות מקומית, אך לא צפויות הפגנות.

הנשיא (אבו מאזן) נשא אתמול נאום לאומה הפלסטינית באמצעות ערוץ הטלוויזיה הרשמי של הרשות. עבאס ציין כי הפלסטינים לא יסכימו להצעה או נוסחה שיש בה פגיעה בעיקרון הקמת המדינה הפלסטינית העצמאית והריבונית, ולא יוותרו על פתרון צודק ובר קיימא לסוגית הפליטים הפלסטינים על בסיס החלטת האו"ם 194 . "בעבר ניסו למחוק את זהותנו וזיכרונותינו הלאומיים, אבל היום אנחנו עם שאי-אפשר להתעלם מנוכחותו על המפה העולמית", אמר עבאס. "רוב מדינות העולם, כולל ארה"ב, מכירות בזכותנו להקים מדינה פלסטינית עצמאית בגבולות 67". 


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ